Spôsoby správania, ktoré najčastejšie vedú k rozvodu

V každom manželstve sa dajú nájsť vzorce správania, ktoré majú potenciál ho skôr či neskôr zničiť. Odborníci vyzdvihujú hlavne štyri z nich, ktorým je najlepšie sa vyhnúť, pokiaľ chcete odvrátiť riziko rozvodu.

Mnohí ľudia tesne pred rozvodom tvrdia, že si nikdy nemysleli, že to dôjde až tak ďaleko. Odborníci s nimi ale nie vždy súhlasia. Podľa nich často stačí v počiatku vzťahu sledovať čo i len 15 minút interakciu medzi partnermi. Aj z takto krátkeho úseku vraj dokážu často až s 90-percentnou presnosťou predpovedať, či pár vydrží ďalších päť rokov.

Nejde o žiadne veštenie. Vedci len identifikovali štyri špecifické štýly správania, ktoré nevyhnutne smerujú k rozvodu. Aj keď ide často o naučené štýly správania, aj tak sa im dá vyhnúť, respektíve sa naučiť nové, lepšie. Čomu sa rozhodne vyvarovať?

Obviňovanie

Neustále obviňovanie je jasný bozk smrti pre mnohé manželstvá. Obzvlášť, pokiaľ náprotivku pripisujete automaticky vinu bez toho, aby ste poznali všetky fakty, tvrdí pre server Yourtango vzťahový, rodinný aj rozvodový kouč Dave Elliott s viac ako desaťročnou praxou v odbore.

Ak chcete mať kvalitný a láskyplný vzťah, „doprajte” manželovi (manželke) výhodu pochybností a vždy predpokladajte to najlepšie, nie to najhoršie. Chyby robí každý.

Eskalácia

Ľudské emócie dokážu veľa, najmä ak sme pod tlakom. Buď špirálovito stúpajú, alebo naopak klesajú. Pri hádke často stúpajú, a to práve s už spomínaným obviňovaním. Dotyčný má svoju pravdu, vina je na druhej strane – takéto správanie je doslova deštruktívne.

„Existuje jedna základná otázka, ktorej odpoveď dokáže nielen túto ničivú silu zmeniť – Chcete mať pravdu, alebo chcete byť zamilovaní?“ uvádza Elliott. Vždy sa tak snažte nájsť porozumenie a riešenie problému. Vďaka tomu budú negatívne emócie klesať.

Znižovanie dôveryhodnosti

Ďalším nepríjemným zlozvykom je znehodnocovať tvrdenia či činy partnera v snahe ho akokoľvek zdiskreditovať alebo oslabiť. Ide o pomerne kruté správanie, ktoré môže na určitú dobu znížiť sebavedomie dotyčného.

Kľúčom k náprave je naopak uznanie, že ako ľudské bytosti robíme to najlepšie, čo môžeme. S tým, čo v danej chvíli máme.

Odcudzenie

Odcudzenie je o rutinnom ustupovaní alebo opúšťaní snahy vyriešiť problém. Niekedy je viditeľný tzv. pasívne agresívny prístup – napríklad odpor formou zarytého mlčania. Inokedy ide naopak o trochu ráznejší spôsob – napríklad dramatické zabuchnutie dverí a rázny odchod z miestnosti.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Či tak alebo tak, ide o mechanizmus, ako manipulovať s náprotivkom a vziať si späť svoju „moc“, alebo aspoň jej ilúziu.

„Ak vo svojom manželstve zaznamenáte niektorý z uvedených scenárov, potom majte na pamäti, že hráte veľmi nebezpečnú, nákladnú a riskantnú hru. Tieto toxické návyky v 90 percentách prípadov spôsobia rozvod vo výhľade piatich rokov, o tom niet pochýb. Navyše bývajú silne zakorenené, takže si ich môžete prenášať do nových vzťahov. Pokiaľ teda chcete, aby váš vzťah obstál v skúške časom, je len na vás, aby ste ho nasmerovali tam, kam chcete, aby sa uberal. Aby ste zvládli výzvy, musíte spolupracovať ako tím, nie bojovať jeden proti druhému,“ uzatvára Elliott.

zdroj: novinky.cz

Láska v ohrození. Rozvodovosť rapídne stúpa. Čo s tým?

facebook

Kým nás smrť nerozdelí: Čo robili naši starí rodičia, aby im láska vydržala celý život