Kým nás smrť nerozdelí: Čo robili naši starí rodičia, aby im láska vydržala celý život

Chcete spolu žiť šťastne až do smrti? Inšpirujte sa partnerskými trikmi predchádzajúcich generácií, ktoré sú aj dnes gólom do čierneho. Schválne, ktorá zo šiestich tajných rád babičiek a deduškov vášmu vzťahu prospeje zo všetkého najviac!

V modernom svete plnom stresu, moderných technológií a rozvodov je ťažké uveriť, že ešte stále existuje pravá láska. Guinessova kniha rekordov má ale dôkaz, aj keď nie je úplne najnovší! Vôbec najdlhšie manželstvo si užili Američania Herbert Fisher (nar. 1905) a Zelmyra Fisher (nar. 1907). Do 27. februára 2011, keď pán Fisher zomrel, boli manželia 86 rokov a 290 dní.

Spoločne prežili druhú svetovú vojnu, dočkali sa prvého afroamerického prezidenta USA a zanechali po sebe päť detí, desať vnúčat, deväť pravnúčat a jedno prapravnúča. Ako sa im to podarilo? Zelmyra a Herbert ctili tradície, ktorými sa možno riadia aj vaši starí rodičia alebo rodičia, od ktorých sa môžete inšpirovať. Čo by ste mali urobiť aj vy, aby láska obstála v skúške času?

1. Majte nejaký svoj rituál

Chodili spolu starí rodičia každú nedeľu do kostola alebo večer spoločne pripravovali teplú večeru? Robte niečo podobné. Piatky priraďte filmovým nociam (seriály, ktoré zvládnete za jeden deň), každú druhú sobotu vyrazte na výlet. Partnerské rituály podporujú lásku a intimitu, čo preukázala aj veda. Americké výskumníčky, ktoré sa štúdiom párových rituálov dlhodobo zaoberajú, odhalili, že si páry, ktoré rituály praktizujú, lepšie pamätajú dôležité okamihy vzťahu a všeobecne sú spokojnejšie a stabilnejšie.

2. Podporujte sa – v súkromí aj pred ostatnými

Psychológovia hovoria, že vzťahy, v ktorých sa partneri navzájom podporujú, vydržia najdlhšie. Mal partner zlý deň v práci? Objímte ho a napustite mu vaňu (na znamenie spolupatričnosti a starostlivosti). Nevyšiel vám pracovný projekt? Nechajte náprotivok, aby zase on niečo urobil len pre vás. Je dôležité neustále dokazovať, že jednému na tom druhom záleží.

3. Píšte si odkazy – ručne

Písanie ručne písaných listov alebo poznámok, ktoré bolo pre predchádzajúce generácie prirodzené, sa v dnešnom digitalizovanom svete stalo viac-menej minulosťou, ale verte, že práve táto retro maličkosť partnerstvu dodáva zvláštnu iskričku.

Ak ste sa včera pohádali, môžete ospravedlňujúce „prepáč“ napísať rúžom na zrkadlo. Lístoček s nápisom „milujem ťa“ vložený do vrecka saka je tiež pekným dôkazom toho, že vzťah nepovažujete za samozrejmosť a záleží vám na osobnejšom spôsobe prejavu. Už teraz robíte lásku exkluzívnejšou, lebo hneď nesiahate po mobile ako väčšina ľudí.

4. Dotýkajte sa

Nájdite staré fotografie svojich predkov z rôznych výročí, osláv a iných stretnutí. Čo na nich vidíte? Dedo drží babičku za ruku, tá sa zase opiera o jeho rameno. Aj po desaťročiach manželstva je žiaduce prejavovať si fyzickú náklonnosť. Nežné dotyky hovoria viac ako tisíc slov.

5. Neduste v sebe negatívne emócie

Ako dieťa si nepamätáte, že by sa babička s dedkom hádali? Neverte ale tomu, že by to nerobili. Hádali sa, len nie pred vami. Z toho vyplýva, že ak sa nechcete rozvádzať, neprechádzajte veci, ktoré sa vám nepáčia, či už ide o nedostatok sexu, špinavú bielizeň alebo prílišné míňanie peňazí.

Americkí odborníci na vzťahy John a Julie Gottmanovci apelujú, že rozdiel medzi šťastnými a nešťastnými pármi je v rovnováhe medzi pozitívnymi a negatívnymi interakciami počas konfliktu. Na každú negatívnu interakciu počas hádky (napríklad výhradu o paste v umývadle) by malo prísť päť (alebo viac) pozitívnych reakcií (úsmev, záujem, náklonnosť, odpustenie, pohladenie, spoločná dohoda a podobne).

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
6. Obnovujte polaritu

Váš pradeda by najskôr nikdy nešiel na materskú a prababička by zase nikdy nenastúpila do továrne. Dnes sa muži starajú o deti a domácnosť a ženy zarábajú peniaze. Je to dobre, ale na druhej strane môže byť pre niekoho problém definovať mužstvo (silu) a ženstvo (jemnosť a zraniteľnosť) a dôsledkom je, že potom spolu niektoré páry žijú skôr ako brat a sestra. Čo s tým? Žena sa môže vzdať, aspoň občas, kontroly a dopriať mužovi pocit alfa samca: napríklad ho nechá vybrať, kam pôjdu na rodinný výlet bez toho, aby vznášala protinávrh. Muž, hoci inokedy o všetkom komunikuje, by zase mohol ženu sem tam prekvapiť napríklad tým, že ju unesie niekam na romantický výlet.

zdroj: prozeny.cz

4 známky toho, že si praje dlhodobý vzťah, ale bojí sa to priznať

facebook

Dlhodobý vzťah bez sexu. Vadí, keď máte sexu málo?