Veci, ktoré ničia vzťahy, ale ľudia si ich veľmi nevšímajú. Patria medzi ne zmysel pre humor aj veľké gestá

Čas od času si vyznať lásku, tráviť spolu voľný čas, mať pravidelný sex, plánovať spoločnú budúcnosť. Väčšina ľudí má celkom jasno v tom, čo vzťahu prospieva. Ale sú návyky, ktoré mu škodia, aj keď sa môže zdať, že je to naopak. Na čo si dať pozor?

Klamať si, podvádzať sa, nemať sex ani spoločné plány, žiť si každý po svojom. To všetko vedie ku skaze a každý to vie. Ale potom sú tu veci, ktoré sa hocikedy tvária ako nedôležité, alebo dokonca pre vzťah prospešné, ale nie je to pravda. Toto je podľa britskej expertky na sex a vzťahy Tracey Cox šesť návykov, ktoré škodia láske, ktoré spracovala pre britský denník Daily Mail.

1. Problémy riešite veľkými gestami

Niečo sa stalo, divoko ste sa pohádali a ste na seba stále naštvaní. A potom príde „previnilec“ s okázalým ospravedlňujúcim gestom: letenka do Paríža, luxusný darček, gigantická kytica, úžasný zmierovací sex… A zase je na čas pokoj.

Lenže skôr ste len odložili veľký problém. „Spoliehať sa pri riešení dlhotrvajúcich a stále sa opakujúcich problémov na veľkolepé gestá je rovnaké ako skúšať si vyliečiť zlomenú ruku náplasťou,“ hovorí Tracey Cox. Dlhodobú pohodu robia malé veci (nežné gestá, drobné pozornosti a prejavy náklonnosti), ktoré ale prichádzajú pravidelne a nie ako reakcia na hádku či problém.

2. Nesmejete sa spolu

Partnerove vtipy vám veľmi zábavné nepripadajú a ani on tie vaše nijako extra neoceňuje? Spoločný zmysel pre humor je pre udržanie spokojnosti vo vzťahu zásadná vec. „Keď sa neviete zasmiať rovnakým veciam, keď vám každému pripadá vtipné niečo iné, aká je šanca, že spolu prekonáte ťažké časy?“ pýta sa Tracey Cox.

Podľa nej to totiž znamená, že máte odlišný pohľad na svet, a navyše asi nemáte podobnú schopnosť vycítiť, kedy nie je čas na fórach a čo už je pre druhého natoľko citlivá téma, že sa o ňom jednoducho nevtipkuje.

3. Chránite partnera pred problémami

Nezverujete sa mu (alebo on vám) s osobnými problémami, s tým, čo vás trápi v práci, o nezhodách s priateľmi a podobne. Jednoducho s vecami, ktoré sa partnera vyložene netýkajú a ani s nimi nemôže nič robiť. Zdá sa to ako pekné gesto – nechcete naňho navaľovať svoje problémy.

Lenže človek väčšinou vycíti, že s partnerom nie je niečo v poriadku a keď sa neustále pýta „Deje sa niečo? Si v poriadku?“ a odpoveď je stále dookola „Je mi fajn, nič sa nedeje“, pripadá si hlúpo. „Vy máte možno pocit, že druhého chránite, ale vo výsledku medzi vami budujete priepasť, vyvolávate v ňom pocit, že mu nedôverujete,“ varuje Tracey Cox.

4. Neukazujete svoje pravé ja

Páry, ktorým to naozaj funguje, sa vyznačujú tým, že obaja partneri vedia byť autentickí. Znamená to okrem iného o sebe prezradiť veci, ktoré človeka práve veľmi nectia alebo môžu predstavovať problém – treba na rovinu povedať, že sa vaše plány zmenili. Chceli ste touto dobou pracovať na dieťati, ale práve vám ponúkli povýšenie? Treba to povedať, aj keď z toho náprotivok pravdepodobne nebude nadšený.

Pretože inak máte dve možnosti – buď budete partnera ťahať za nos a necháte ho v nevedomosti, alebo potlačíte svoje túžby, prispôsobíte sa a je len otázka času, kedy vaša frustrácia presiahne únosnú hranicu.

5. Málo sa maznáte

Jedna vec je sex, druhá sú dotyky a blízkosť. Tulením na gauči pri televízii síce orgazmus najskôr nedosiahnete, ale vzťah to naozaj prospeje. „Maznanie totiž zvyšuje produkciu oxytocínu, vďaka ktorému sa cítime bezpečne, milovane, spokojne,“ hovorí Tracey Cox.

A súvisí to aj so sexom. Najrôznejšie prieskumy jasne dokazujú, že tí, ktorí sa nemaznajú, nemajú ani veľmi spokojný sexuálny život. „Čím menej sa páry dotýkajú mimo postele, tým mizernejšie to v tej posteli potom je,“ uvádza expertka.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
6. Máte rôzne životné tempo

Pohybujete sa svetom podobnou rýchlosťou? Ľudia to často neriešia, aj keď taký nesúlad môže vzťah naozaj vykoľajiť. „Ja som rýchly človek. Robím veci rýchlo, rýchlo myslím aj chodím, som netrpezlivá… Keď ma budete na každých piatich metroch zastavovať, aby som si privoňala k ružiam, budem behom chvíľami frustrovaná,“ popisuje Tracey Cox. Žiť s niekým, kto má výrazne iné tempo ako vy, môže byť pre oboch veľmi frustrujúce.

Mať podobné životné tempo je dôležité, pretože sa ľahšie môžete životom pohybovať bok po boku. Nikto nebude nikomu utekať, nikto nebude pozadu.

zdroj: prozeny.cz

Pomalý, ale istý zabijak vzťahu? Kritika

facebook

Keď partner odmieta riešiť problémy vo vzťahu