Rast mliečneho chrupu je neoddeliteľnou súčasťou vývoja dojčiat a batoliat. Kvôli sprievodným príznakom je však pre väčšinu bábätiek aj ich rodičov etapou, ktorá býva náročná. Deťom sa prvé zúbky prerezávajú už od 6. mesiaca a kompletná je zostava mliečneho chrupu spravidla do 3. roku veku dieťaťa. Ako najlepšie poznáte, že sa dieťaťu začínajú zúbky rezať?
Mliečnych zubov majú deti celkom 20. Ako prvé sa prerezávajú rezáky, nasledujú prvé stoličky, očné zuby a druhé stoličky. Vek, kedy zuby rastú, je u každého dieťaťa individuálny, každý nový zúbok sa však prerezáva cez ďasná približne 8 dní, čo znamená, že bábätko čaká potenciálne 160 dní, ktoré pre neho nemusia byť kvôli rastu zubov práve najpríjemnejšie.
Ako spoznáme, že rastú zúbky
Niektoré deti zvládajú obdobie rastu zubov bez väčších ťažkostí, ale väčšina z nich máva počas prerezávania mliečneho chrupu množstvo nepríjemných príznakov.
· Plač, podráždenosť a zlý spánok bývajú častým prejavom toho, že dieťa prežíva bolesť. Nie je naladené, nemá z ničoho radosť a dlhšie mu trvá aj zaspávanie. Deti v období rastu zubov bývajú viac fixované na matku a potrebujú rodičovskú náruč a varovanie na rukách.
· Ďalším typickým prejavom je neustále slinenie, kvôli ktorému je potrebné zvýšiť príjem tekutín, chuť do jedla býva naopak znížená.
· Dieťa má potrebu neustále do niečoho hrýzť. Ďasná sú opuchnuté a bolestivé, čo sa môže prejaviť aj začervenaním tvárí v mieste, kde zub rastie.
· Častým prejavom rastu zubov je zvýšená teplota, ktorá spravidla nepresahuje 38 °C, objaviť sa môže tiež hnačka a vodová nádcha.
Ako od nepríjemných sprievodných prejavov dieťaťu pomôcť a uľaviť mu?
· Od bolesti uľavia jemné masáže tváre a ďasien. Palcami malými krúživými pohybmi masírujte pokožku bábätka na jeho hornej pere a tiež na dolnej čeľusti, ukazováky potom väčšími krúživými pohybmi masírujte jeho tvár. Masírovať môžete aj priamo ďasná, potom je vhodné to robiť prstom namočeným v kokosovom oleji, aby bol povrch klzký. Masáže robte na pokojnom mieste a prispôsobte tlak reakciám bábätka. Na dieťa pokojne rozprávajte a vysvetľujte mu postupne všetky pohyby.
· Veľmi príjemné sú chladivé obklady, uľavia od bolesti a pomôžu zmierniť opuch ďasná. Opuchnuté tváre schlaďte priložením vreckovky namočenej v studenej vode, alebo špeciálnym gélovým vankúšikom, ktorý je potrebné vložiť do látkového obalu a nechať ho vychladiť iba v chladničke, aby vychladený z mrazničky dieťaťu nespôsobil teplotný šok.
· Deti v období rastu zubov neustále slintajú a majú potrebu stále strkať niečo do pusy a do niečoho hrýzť. Skvelou voľbou sú preto hryzátka, ktoré nielenže poslúžia na masáž ďasná, ale aj odvedú pozornosti dieťaťa od bolesti. Najčastejšie bývajú v tvare koliesok, sú vyrobené z plastu či gumy a niektoré obsahujú chladivý gél, ktorý je možné vychladiť v chladničke a upokojiť tak prekrvené ďasná. Dieťaťu staršiemu pol roka je možné dať na hryzenie mrkvičku a v neskoršom veku nie je na škodu ani suchá kôrka od chleba.
· Od bolesti pomôžu aj bylinné čaje, a to najmä harmančekový alebo šalviový, ktoré zjemnia bolesť a pomáhajú hojiť rany. Deti ich môžu popíjať počas dňa, alebo nimi možno ich ďasná potierať. Dôležité je čaje nesladiť.
zdroj: maminka.cz