Počuli ste už o všímavom rodičovstve? Znamená to spomaliť, ovládať svoje emócie a mať k deťom bližšie

Takzvané všímavé rodičovstvo alebo mindful parenting je forma výchovy, pri ktorej venujete zámernú pozornosť tomu, čo sa deje v prítomnom okamihu bez toho, aby ste hodnotili a súdili. Vysvetlíme, o čo konkrétne ide a čo by mal vedieť každý rodič.

Čo to znamená pre rodičov aplikovať všímavé (vedomé) rodičovstvo? Znamená to, že viete, kde ste, čo si myslíte a ako sa cítite vo vnútri aj zvonku. Všímavosť je tiež o pohľade na svet bez toho, aby ste príliš kritizovali a hodnotili. Tak trochu to pripomína budhistickú filozofiu, ale prečo nie? Myšlienka všímavého rodičovstva existuje zhruba od roku 1997 a v zásade aplikuje princípy všímavosti na väčšinu situácií vo vašej rodine.

Čo je cieľom všímavého rodičovstva?

Cieľom všímavosti v rodičovstve je cielene reagovať na správanie alebo konanie vášho dieťaťa a reagovať na ne jednoducho. Pestovanie vášho vzájomného vzťahu týmto spôsobom podľa odborníkov pomôže posilniť vaše puto a povedie k ďalším výhodám. Neznamená to ale, že všímavý rodič myslí vždy pozitívne. Rodičovstvo nie je vždy len slnko a úsmevy. Praktizovaním všímavosti sa ale budete venovať prítomnému okamihu a nebudete si lámať hlavu nad traumami z minulosti. A čo je dôležitejšie – budete mať pod kontrolou svoje reakcie.

Aké zručnosti zahŕňa všímavé rodičovstvo?

Načúvanie: To znamená, že budete skutočne počúvať svoje dieťa a budete ho sledovať. To samozrejme môže vyžadovať veľa trpezlivosti a praxe. Toto počúvanie sa vzťahuje aj na život okolo vás – vône, zvuky.

Prijatie a nesúdenie: Vaše pocity alebo pocity dieťaťa nebudete súdiť. Čo to znamená? Nevyjadrenie zahŕňa opustenie nerealistických očakávaní voči dieťaťu. Jednoducho je to, čo je.

Emočné vedomie: Modelovanie emocionálneho vedomia je kľúčom k tomu, aby sa vaše dieťa učilo to isté. Vždy existujú emócie, ktoré ovplyvňujú situácie, či boli vytvorené v minulosti alebo sú krátkodobé.

Samoregulácia: Znamená to, že nenecháte svoje emócie, aby vyvolali okamžitú reakciu, ako sú krik alebo iné automatické správanie. Stručne povedané – treba myslieť pred tým, než niečo urobíte, aby ste sa vyhli prehnaným reakciám.

Súcit: Nemusíte súhlasiť s činmi alebo myšlienkami svojho dieťaťa, ale všímavé rodičovstvo podporuje v rodičoch, aby mali súcit. Jedná sa o empatiu a porozumenie dieťaťu v konkrétny okamih.

Výhody vedomého rodičovstva

Existuje celý rad štúdií, ktoré skúmali výhody spojené s rodičovstvom všímavosti. Pre rodičov to prináša zníženie stresu, zmiernenie porúch nálady, úzkostí a depresií. Jedna štúdia z roku 2008 skúmala výhody pre tehotné ženy v treťom trimestri (áno, prospech môžete mať ešte pred začiatkom výchovy detí). Ženy, ktoré praktizovali metódu všímavosti, boli menej úzkostné a mali menej často zlú náladu.

Ďalšie štúdie ukázali, že všímavé rodičovstvo má pozitívny vplyv na celú rodinu. Zvlášť viditeľné to bolo v čase dospievania detí, keď bývajú vzťahy v rodinách pomerne turbulentné.

Ďalšie výhody pre deti a rodičov
 • Všímavé (vedomé) rodičovstvo zlepšuje
  komunikáciu medzi rodičom a dieťaťom.
 •  Zmierňuje
  príznaky hyperaktivity a zlepšuje rodičovskú spokojnosť.
 • Znižuje agresivitu, pocity depresie, úzkosť a
  stres.
 • Celkovo podporuje väčšie zapojenie rodičov.
 • Posilňuje pocit, že vychovávať vyžaduje menej
  úsilia.
Stačí si jednoducho urobiť čas

Čo teda presne odlišuje všímavé rodičovstvo od ostatných štýlov výchovy? Nejde ani tak o to, čo urobíte konkrétne, ale o to, aby ste si jednoducho urobili čas. Ak vám to pripadá ťažké, nebojte sa. Je to určite posun v myslení, môže nejaký čas trvať, než tomu porozumiete. Iné rodičovské štýly majú tendenciu zameriavať sa na stratégie, ako sa vysporiadať s určitým správaním či činmi. Všímavé rodičovstvo je o krokoch späť a spomalení.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Ide o rozpoznávanie vnútorných emócií alebo vonkajších podnetov, ktoré môžu mať v tejto chvíli nejaký vplyv. A ide o prijímanie pozitívnych a negatívnych emócií. Vedomé rodičovstvo ctí zážitky z detstva a vyžaduje čas, aby ste videli svet aj očami svojho dieťaťa. Nemusíte ale meniť úplne celý svoj životný štýl, jednoducho otvoríte oči, doslova aj obrazne. Buďte tu a teraz. Dýchajte, premýšľajte. Nájdite to, čo sa deje práve teraz, priamo pred vami.

zdroj: maminka.cz

Záchvaty zlosti deťom prospievajú! Štyri kroky, ktorými zvýšite emočnú inteligenciu

facebook

Ako naučiť dieťa hovoriť R?