Ako naučiť dieťa na nočník?

Naučiť dieťa na nočník sa môže zdať ako úplne prirodzená a jednoduchá vec. Avšak zdanie niekedy klame a v mnohých prípadoch to tak môže byť hotové sci-fi. Nie každé batoľa si totiž nočníček zamiluje hneď na prvýkrát a niektoré dokonca vôbec.

V období, keď dieťa začne samo sedieť často prichádzajú otázky typu: „Už dávaš na nočník?“ „Už ho/ju skúšaš nechávať bez plienok?“ Čo môže byť pomerne stresujúce. V tomto ohľade sa rozhodne oplatí nikam neponáhľať. Naopak nátlak, uponáhľanie a nevhodné načasovanie môže mať opačný efekt ako že dieťatko úspešne zbavíme plienok.

Kedy je teda ideálny čas začať dieťa zoznamovať s nočníkom? To sa nedá úplne s presnosťou určiť. Rozhodne sa ale oplatí nechať samotné batoľa si nočník vybrať alebo staviť na obľúbený motív. Pozvoľna potom môžete skúšať ho na nočník posadiť, ale do ničoho nenútiť. Ide to aj bez stresu. Zaviesť môžete aj rôzne odmeny ako motiváciu. A nemusí to byť hneď sladkosť alebo hračka. Vytvoriť môžete napríklad aj vysvedčenie s nálepkami v podobe smutných a veselých smajlíkov.

Vhodné je potom obdobie jari alebo leta, kedy môžu vaše ratolesti behať nahé, bez plienky a to aj vonku. Pri prípadnej nehode potom nehrozí prechladnutie. Často potom zaberá, keď sa pri sedení môže dieťa hrať so svojou obľúbenou hračkou alebo napríklad pozerať aj na rozprávku. Väčšinou tak zabudne, kde práve sedí a je možné, že vykoná potrebu. Pokiaľ sa však stretnete s odporom, nočník radšej niekam založte a vyskúšajte za pár týždňov znova.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Pokiaľ ani po čase dieťatko na nočníku neudržíte a príliš si ho neobľúbilo, môžete vyskúšať tzv. redukciu na WC, alebo detskú dosku. To si mnoho detí zamilujú, pretože si pripadajú dôležito, keď môžu cikať a kakať na veľkom záchode ako dospelí. S nočníkom môžete začať pokojne už okolo 1 roku veku, avšak je dokázané, že deti dokážu zvierača plne ovládať až okolo 2. roku veku.

zdroj: dudlu.cz

Nočný des u detí?

facebook

Ako zraziť teplotu u detí?

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.