Ako stres ovplyvňuje vaše zoznamovacie možnosti?

Riasenka a skvelý make-up vykonajú pri flirtovaní veľa dobrého, ale ani najdokonalejší vzhľad a ohybné telo počas zoznamovania a nadväzovania vzťahov neurobia toľko ako pohodové fluidum. Ako to, že muži spoznajú, čo sa vo vnútri žien deje, a čo im vlastne príde sexy?

Keď sú ženy na love, väčšinou siahajú po trikoch, ako sú zvodné šaty, mačacia chôdza, príjemný parfém či červené pery. Nič proti osvedčeným stratégiám, ale ak skutočne chcete prilákať opačné pohlavie, treba sa najprv hodiť do pokoja. Vedci z univerzity vo fínskom Turku totiž zistili, že stresované ženy pre mužov nie sú zaujímavé! Ako sa na to prišlo?

Nervózne ženy nepriťahujú

Vedci požiadali mužov, aby ohodnotili viac ako 50 žien na fotografiách. Potom bádatelia dotyčným ženám odobrali krv na zistenie hladiny kortizolu alebo stresového hormónu. Z analýzy výsledkov vyplynulo, že páni za najatraktívnejšie považujú ženy s nízkym obsahom kortizolu. Ak si teda majú vybrať medzi dokonale upravenou, no nervóznou a napätou dámou a tou, ktorá pôsobí uvoľnene a bezstarostne, ich podvedomé rozhodnutie je jasné. Pohoda vedie! (A neskôr možno aj umenie vyspelých mileniek.) Výskumníci veria, že by za tým mohlo byť biologické naprogramovanie človeka.

Stres škodí plodnosti aj ženskej kráse

Muža priťahujú ženy s nízkou hladinou kortizolu, pretože stres je nepriaznivý predovšetkým pre plodnosť. Žena, ktorá je viac „slniečková“, má lepšiu šancu na počatie. Vnútorný stav sa odráža na vzhľade a muži sa podľa toho pri výbere nevedomky orientujú. Chronické vypätie mení všetky tkanivá v tele vrátane tváre a vinou stresu sa objavujú vačky pod očami, vrásky a šediny.

Dokonca sa mení aj tvar tváre: keď ste v „kŕči“, zatínate zuby a čeľustné kĺby tak vyzerajú väčšie. Tvári dodajú mužnejší, drsnejší vzhľad a z krehkej kvetinky sa v pánskych očiach stáva macho. Nič pre prípadných záujemcov o vzťah! Vysoké hladiny kortizolu sú spájané s brušným tukom, únavou, emocionálnymi výkyvmi a negatívnymi náladami. Ešte sa čudujete, že nemôžete naraziť na pokojného nápadníka? Dobrá správa je, že existuje niekoľko spôsobov, ako sa proti stresu dá, a to prirodzene, bojovať.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Zbavte sa napätia a nájdite lásku

Medzi najlepšie spôsoby, ako znížiť kortizol, patrí pohyb. Na zmiernenie napätia a úzkosti sa veľmi odporúča joga alebo taj-či. Pokiaľ váš život pripomína jazdu na horskej dráhe, skočte si napríklad do posilňovne alebo obujte bežecké tenisky. Hormón šťastia endorfín sa najviac vylučuje pri anaeróbnych aktivitách, ako je šprint alebo cvičenie so záťažou. Pokiaľ by vás ale takéto športovanie len viac stresovalo, stavte na najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako sa zbaviť stresu.

Sex: najúčinnejší liek na stres

Riešením je však aj spojenie príjemného s užitočným. Keď sa Arizonská štátna univerzita zamerala na 58 žien stredného veku, potvrdila sa báječná vec. Sexuálna aktivita s partnerom významne zmierňuje zlú náladu a mieru stresu a naopak posilňuje pozitívne naladenie – ženy sa na druhý deň po akte cítia vyrovnanejšie a šťastnejšie. (Neplatí to však pre orgazmus bez partnera, teda vyvrcholenie vyvolané masturbáciou.) Ďalší dôvod, prečo sa maznať oveľa častejšie.

zdroj: prozeny.cz

Čo robiť, keď ste dlhodobo v strese a nemôžete kvôli tomu spať

facebook

Flexitariánska diéta: desať dôvodov, prečo skúsiť chudnúť bez stresu