Liek na sedavý spôsob života

Súčasní obyvatelia miest majú na jednu stranu veľa možností ako si udržať formu, na druhú však väčšinu dňa presedia. Za volantom, pri počítači doma aj v zamestnaní, so smartfónom v ruke, s kamarátmi v pizzérii. Vedú skrátka pasívny spôsob života. A s ním je spojené množstvo negatívnych dôsledkov.

Výskumy opakovane potvrdzujú, že nedostatok pohybu v každom prípade zhoršuje zdravie a zvyšuje riziko predčasného úmrtia, pretože podporuje vznik a rozvoj celého spektra ochorení vrátane diabetu a kardiovaskulárnych chorôb.

To, čo pri takomto spôsobe života každý pocíti veľmi rýchlo, sú zhoršenie stavu oporného a pohybového aparátu, bloky a nerovnomernosti v malej panve, stuhnutosť, poruchy trávenia, bolesti hlavy, chronická únava a bolesti v chrbte, skrátka – celkové zhoršenie kvality života. Nedostatok pohybu, stereotypné pohyby a strnulosť môže odstrániť iba zvýšená pohybová aktivita.

Seriózny rozbor mnohých publikácií na túto tému však ukazuje, že každodenná hodinová až poldruhahodinová fyzická záťaž dokáže tento stav napraviť. Pokiaľ však zostávajúci čas nestrávite sledovaním televízie alebo sociálnych sietí.

Ako dlho a akým spôsobom sa teda treba pohybovať?

Podľa názorov odborníkov z radov lekárov i trénerov to hlavné je zaradiť do svojho denného rozvrhu pohyb tak prirodzene, ako do neho patrí hygiena alebo jedlo. Ľudia si často myslia, že keď dvakrát trikrát do týždňa zájdu do fitness telocvične, je to poistka proti starobe strávenej v čakárni na poliklinike. V skutočnosti by však mnohí mali prehodnotiť množstvo pohybu, ktorý je pravidelnou súčasťou ich života a osvojiť si zvyky, ktoré by im umožnili ho zvýšiť. To je základ prevencie negatívnych dôsledkov pasivity, zaistenie dostatočnej výživy telesných tkanív a tiež správneho držania tela, aby sa popri nedostatku pohybu nestalo práve chybné držanie tela ďalším rizikovým faktorom.

Ideálne je každodenné hodinové cvičenie, viac-menej podľa vášho výberu. Čím aktívnejšie bude, tým lepšie. Musíte však vziať do úvahy svoju kondíciu a zdravotný stav a poradiť sa s odborníkmi. Mnoho fitness centier už ponúka hodinové tréningy okolo poludňajšieho, aby ľudia mohli využiť obedňajšiu pauzu v zamestnaní. Inou možnosťou sú tri neveľké prestávky s intenzívnym cvičením počas dňa. Výborná je aj masáž podporujúca optimálnu látkovú výmenu.

Rozvíjajte svoju pohybovú kultúru: vyskúšajte nové druhy fyzickej aktivity, fitness programov a tréningov, ktoré ste predtým neskúšali. Pomôže vám to nastoliť celostné vnímanie svojho tela a citlivé vnímanie jeho potrieb.

Prehodnoťte svoj prístup k pohybu ako celok. Dajte prednosť prechádzke pred jazdou, schodom pred výťahom, chôdzi pred električkou, autobusom alebo autom. Rozbite čas, kedy zaujímate jedinú stereotypnú pozíciu, do úsekov prerušených pohybom. Napríklad pri práci doma pri počítači sa pretiahnite, urobte nejakú drobnú domácu prácu a nezabúdajte meniť pozíciu, aby ste zabránili vzniku napätia, spomaleniu krvného obehu a svalovej stuhnutosti. To isté platí v zamestnaní – meňte pozíciu, pretiahnite sa alebo prejdite.

Odporúčanie jogového terapeuta pre tých, ktorí pracujú v sede pri počítači.

Zapojte predstavivosť. Keď sedíte, predstavujte si priamku, ktorá vám prechádza chrbticou – od stropu k vrcholu hlavy a odtiaľ kostrčí k podlahe. Predstavte si, že je to lano, ktoré vás vyťahuje nahor. Ako by ste tým vyrástli a celé telo smerovalo viac nahor. Nohy spočívajú celými chodidlami na podlahe. Predstavujte si, ako sa vám uvoľňuje hrudník, máte viac miesta medzi pásom a ramenami, brucho sa prestáva tlačiť dopredu a kríže sa neprehýbajú. Držte sa vzpriamene ako baletka alebo vojak na stráži. Správnu pozíciu obnovujte každých 30-60 minút, môžete si nastaviť časomieru, ktorá vám to pripomenie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Lopatky tlačte k sebe. Posaďte sa rovno s napriameným chrbtom. Ruky držte voľne. Ramená držte vzadu a dole, napriamte šiju. Pomalým kruhovým pohybom zatlačte ramená dozadu, až sa lopatky vzájomne pritlačia. Napočítajte do piatich, a povoľte. Opakujte trikrát až štyrikrát.

Vytiahnite chrbát a pás. Rukami sa oprite o stôl, odstúpte od neho tak, aby ste vytvorili pravý uhol, chrbticu napriamte od kostrče až po spodinu lebečnú. Chrbát tvorí priamku. Vtiahnite brucho k chrbtici, aby zmizlo prehnutie v páse. Cítite ťah v oblasti kríža a ramenného pletenca. Vydržte tak 20-30 sekúnd. Opakujte dvakrát až trikrát.

Napriamte ramená. Natiahnite pravú ruku rovno pred seba na úrovni ramena, dlaň je rovnobežná s podlahou. Teraz ruku pokrčte lakte. Ľavou rukou k sebe pravý lakeť priťahujte, pravé zápästie pritom tlačte na hrudník. Cítite, ako sa rozťahuje ramenný pletenec. Vydržte tak 20 sekúnd. Opakujte s ľavou pažou. Na každej strane zacvičte trikrát.

zdroj: prokondici.cz

Ako sa líšia dispozície žien a mužov pri pohybe

facebook

Ako nepribrať v prechode: Nechudnite do zásoby, skúste len drobné zmeny