Ako nepribrať v prechode: Nechudnite do zásoby, skúste len drobné zmeny

Nie je pravda, že v období klimaktéria musí každá žena výrazne pribrať. Ale je dobré vedieť, že postava sa dosť pravdepodobne zmení, pretože tuk sa začne ukladať inam, a že udržať doterajšiu váhu bude pre väčšinu žien o niečo ťažšie ako predtým.

Môžete dúfať, že sa vám podarí prejsť obdobím klimaktéria a veľmi nepribrať. Môžete sa ale na toto obdobie pripraviť vopred. Nie však tým, že by ste snáď schudli „do zásoby“, aby ste mali rezervu na náročnejšie roky. V období menopauzy sa aj kvôli meniacej sa produkcii hormónov napríklad tuk v tele začína viac ako predtým ukladať v oblasti brucha a pása.

Vaším cieľom by pred menopauzou malo byť niečo iné ako štíhla línia za každú cenu. Mali by ste nabehnúť na zdravý životný štýl, ktorého sa budete môcť držať v nasledujúcich desaťročiach. Prevedené do praxe to znamená jesť možno o niečo menej čo do množstva, ale kvalitne, na to sa pomerne dosť hýbať a dodržiavať aj ďalšie veci, ako je napríklad dostatok odpočinku a spánku.

Hýbte sa pravidelne a s radosťou

Výskumy z posledných rokov naznačujú, že sa metabolizmus s vekom zase toľko nespomaľuje. Skúsenosť väčšiny ľudí ale hovorí inak. Navyše máme prirodzene tendenciu okolo päťdesiatky meniť životný štýl – deti už bývajú veľké, nie je okolo nich toľko práce, sme prirodzene lenivejší a pohybu sa skôr vyhýbame. Ak by sme si aj tak chceli váhu udržať, bolo by treba jesť menej.

Lepšie však je naučiť sa pravidelne hýbať, potom sa v jedle zase toľko (v porovnaní s predchádzajúcim) obmedzovať nemusíte. Ideálne je kombinovať aktivity aeróbne, ako je chôdza, beh, plávanie, tanec alebo jazda na bicykli, s posilňovaním. Aeróbnu aktivitu strednej intenzity môžete zaraďovať napríklad každý druhý deň, k tomu pridajte aspoň dvakrát týždenne silové cvičenie.

Pokiaľ sa vám nebude dariť plniť odporúčania, nezúfajte, každý pohyb sa počíta! A ak si vyberiete taký, ktorý vás bude baviť, tak je veľká šanca, že u neho vydržíte. Veľmi dôležité je tiež venovať sa rutinnému pohybu – chodiť čo najviac pešo, nevyhýbať sa domácim prácam, pravidelne prerušovať sedavú činnosť krátkym pretiahnutím alebo prechádzkou. Čím viac pohybu, nech už akéhokoľvek, tým lepšie.

Bielkoviny pridať, cukru ubrať

Oplatí sa naučiť sa jesť dostatok bielkovín a naopak ubrať sacharidov, rozhodne to však neznamená, že by ste ich mali vynechávať úplne. Je dobré obmedziť pojedanie sladkostí a z tort a sušienok urobiť sviatok, kvalitné sacharidy v podobe celozrnného pečiva a príloh by na jedálničku mali zostať. Pozor na kalórie v alkohole, je ich tam veľa, pohár vína pred spaním môže byť príčinou toho, prečo nechudnete. Pokiaľ totiž telo odbúrava v noci alkohol, nemusí už dosť dobre spaľovať tuky.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Opakované výskumy vo svete ukázali, že zatiaľ čo cukrov rôzneho typu spotrebúvajú príslušníci západnej civilizácie nadbytok, v celkovom príjme tukov si vedú celkom dobre, problém je v tom, že veľký podiel zaujímajú nasýtené tuky živočíšneho pôvodu. Ani bez tukov sa nezaobídeme, už preto, že nám poskytujú niektoré esenciálne mastné kyseliny, a navyše niektoré vitamíny ako A, D, E a K sú rozpustné iba v tukoch.

zdroj: prokondici.cz

Menopauza u žien nastáva skôr, pokiaľ si dlhší čas nedoprajú intímnosti

facebook

Menopauza: Ako spoznáte prvé príznaky. Čo prežíva väčšina žien a čo len niektoré?