Menopauza u žien nastáva skôr, pokiaľ si dlhší čas nedoprajú intímnosti

menopauza

Menopauza u žien najčastejšie nastáva okolo 51. roku, prvé príznaky sa ale môžu objaviť už o šesť až sedem rokov skôr. Všetko je ale veľmi individuálne, veľkú úlohu tu zohráva genetika, životný štýl a podľa najnovšej vedeckej štúdie aj sexuálny život ženy. Čím menej má sexu, tým skôr sa u nej menopauza aj predchádzajúce problémy objavia.

Podľa vedcov pravidelný sex telu dáva signál, že stále existuje možnosť otehotnieť a z biologického hľadiska má tak stále zmysel, aby dochádzalo k ovulácii. Keď teda u žien dlhodobo k sexu nedochádza, telo začne vkladať energiu do iných vecí ako ovulácia, menopauza tak nastúpi skôr.

Je to dané aj tým, že počas ovulácie je žena náchylnejšia na ochorenie, pretože je v tom čase oslabený imunitný systém. Telo tak chráni svojím rozhodnutím ženu aj pred tým.

Vedecké zistenie podporuje tzv. teóriu babičky, podľa ktorej u žien dochádza k menopauze, aby sa predišlo reprodukčnému konfliktu medzi generáciami žien v rodine. Aby všetky vnúčatá prežili a prosperovali. Ak by ženy mali vo vysokom veku deti, ťažko by mohli byť aktívne aj v starostlivosti o svoje vnúčatá.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Vedci sa tiež snažili zistiť, či nástup menopauzy nejako ovplyvňuje spoločný život s mužom. Z ich zistení ale vyplynulo, že v tomto smere neexistuje žiadna súvislosť.

Medzi ženou a mužom musí dochádzať k sexuálnej aktivite, a to ideálne aspoň raz týždenne, bývať spolu vôbec nemusia. Za sex pritom nie je považovaná len súlož, ale aj orálny sex, masturbácia a maznanie sa s mužom.

zdroj: novinky.cz

Menopauza: Ako spoznáte prvé príznaky. Čo prežíva väčšina žien a čo len niektoré?

facebook

Ako sa s vekom mení sexuálna túžba