Návod, ako ochrániť manželstvo pred rozvodom.

Čo môžu páry urobiť, aby sa vyhli rozvodu? Existuje vôbec nejaká prevencia, ktorá by zaručovala lásku až za hrob? Takto to vidí celosvetovo známy odborník na vzťahy. Prečo by ste podľa neho mali toto čítať?

Dobrých rád, ako sa starať o manželstvo, nie je nikdy dosť. Svoje o tom vie aj profesor Scott Stanley, výskumník a riaditeľ Centra pre manželské a rodinné štúdiá na americkej Denverskej univerzite. Práve on zostavil osem nápadov, ktoré prispievajú k pohode vo vzťahu a ochraňujú manželstvo pred úpadkom. Sám však priznáva, že zaručený návod na lásku až za hrob neexistuje. Isté veci však riziko rozvodu minimalizujú. Tu je ich zoznam.

1. Buďte sami sebou

Nenechajte sa vláčiť ostatnými ani partnerom. Nepreberajte jeho názory a vízie, buďte sami sebou. „Nehodlám to nijak zvlášť rozvádzať, pretože pre to nie je priestor, ale verte, že každý jednotlivec môže pre manželstvo veľa urobiť. Keď však začne sám od seba,“ opisuje Scott Stanley na svojom blogu.

2. Hovorte

Raz mesačne sa posaďte a pohovorte o posilnení manželstva. Nesnažte sa riešiť staré zvary, zamerajte sa na pozitívne kroky, ktoré by ste mohli urobiť ako pár. To vás bude oboch posúvať dopredu.

3. Čítajte

Prečítajte si dobrú knihu (o manželstve) a vyskúšajte niektoré nápady. Nesnažte sa robiť všetko naraz, stačí nájsť jednu alebo dve veci, ktoré sa vám obom páčia. Získate nové skúsenosti aj spoločné zážitky.

4. Venujte si čas

Ľudia sú zaneprázdnení, život je napätý a manželia sú si vzdialení. Pritom je také dôležité, aby si partneri našli čas jeden na druhého! Chráni to totiž pred konfliktami. Preto si vyhraďte „osobný priestor“. Čo napríklad každú druhú sobotu v mesiaci? Zariaďte si stráženie a vyrazte na večeru alebo do kina. Relaxujte.

5. Zvážte vzdelávacie workshopy

Spýtajte sa po odborníkovi na vzťahy (môže to byť psychológ, sexuológ alebo kouč partnerských vzťahov) a zapíšte sa ako pár na nejakú jeho prednášku či workshop. Vystúpite z rutiny a zároveň zistíte, ako sa partner na konkrétne dané problémy vo vzťahoch pozerá. Novo získané informácie vás môžu obohatiť.

6. Majte hádky pod kontrolou

„Konflikty by sa mali riešiť konštruktívne. Aj deti sú hádkami rodičov negatívne ovplyvnené. Už kvôli nim je vhodné neurážať sa a nenapádať,“ hovorí Scott Stanley a odporúča nasledujúci fígeľ. Keď vo vás niečo vrie, použite vopred dohodnutý signál, ktorý partnera upozorní, že danú situáciu (problém) chcete riešiť – avšak neskôr, nie v prítomnosti detí. Dohodnite sa na časovom horizonte. „Môžeme sa stretnúť za 30 minút v pracovni, prosím?“ Následne si čítajte pravidlá dobrej hádky. Hovorte k veci, nesprávajte sa agresívne, striedajte sa v odpovediach a rozprávaní.

7. Neperte špinavú bielizeň na verejnosti

„Osobne si myslím, že veľa párov v prítomnosti druhých hovorí veci, ktoré by si partneri mali nechať na doma. A to sa týka aj planých rečí o rozvode. Nikdy nevyslovujte niečo, čo nemyslíte vážne. A citlivé záležitosti ponechajte za zatvorenými dverami bytu,“ ďalej radí uznávaný odborník, ktorý sa teší veľkej popularite ako u manželských párov, tak aj u médií.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
8. Nebojte sa požiadať o odbornú pomoc

Je zrejmé, že niektorí ľudia nie sú v manželstve šťastní. Podľa Scotta Stanleyho väčšina dvojíc príliš dlho otáľa, než sa obrátia na odborníka. Pomoc profesionála by však mohla vzťah zachrániť. Nebuďte ako ostatní. Na problémy reagujte včas a nehanbite sa osloviť niekoho tretieho – fundovaného.

V piesni Jaroslava Ježka, Jiřího Voskovca a Jána Wericha sa spieva, že „Život je len náhoda, raz si dole, raz hore“. Berte to tak aj vy. Väčšina párov sa stretáva so vzostupmi a pádmi. To je normálne. „Majte rozumné očakávania, riaďte sa vyššie uvedenými pravidlami a riziko rozvodu znížite. Pre vzťah tak urobíte maximum,“ uzatvára Scott Stanley.

zdroj: novinky.cz

Spôsoby, ako prestať milovať niekoho, s kým nemôžete byť

facebook

Odkladaný rozchod: prečo je to najväčšia chyba a v akom jedinom prípade sa to dá ospravedlniť