Ako sa s vekom mení sexuálna túžba

V dvadsiatich ste mali chuť na sex každý deň, v tridsiatich dvakrát do týždňa a dnes vám bohato stačí, keď sa s partnerom milujete raz do mesiaca? Pokiaľ je vám tento scenár povedomý, potom pravdepodobne nie ste jediná. Sexuálna túžba sa s vekom výrazne mení, čo je podmienené hneď niekoľkými faktormi.

Sexuálny apetít nestratíte zo dňa na deň, avšak s pribúdajúcimi sviečkami na narodeninovej torte si môžete všimnúť, že po svojom partnerovi netúžite tak ako v dvadsiatich.

Čo ovplyvňuje vašu sexuálnu túžbu?

Ak by sme mali nájsť najväčšieho zabijaka sexu, potom je to bezpochyby stres. To tvrdí aj gynekologička Jennifer Landová, ktorá dodáva, že ďalším strašiakom sú úzkosti a depresie. Pri liečbe týchto psychických ochorení má málokto na sex náladu. Situáciu navyše nezlepšujú ani antidepresíva, ktoré často obsahujú látky, ktoré majú negatívny vplyv na sexuálnu túžbu.

„Ďalším dôležitým faktorom sú hormóny,“ hovorí Landová. Hladina pohlavných hormónov, ako je testosterón (áno, ženy ho tiež v malom množstve produkujú), estrogén a progesterón, začne s pribúdajúcim vekom prirodzene klesať, čo sa následne premietne v našej túžbe a vzrušení.

Nemali by sme zabúdať ani na to, že dôležitú úlohu zohráva samotný vzťah. Pokiaľ žijete s niekým, kto vás robí šťastnou a zároveň vás vzrušuje, potom pravdepodobne s libidom nebudete mať problém. V neposlednom rade je dôležitý aj náš životný štýl. Zdravé návyky, ako sú vyvážená strava, pravidelné cvičenie a dostatok odpočinku, ovplyvňujú vašu náladu aj celkové zdravie.

Aká je sexuálna túžba, keď je vám 20+?

Nikoho asi neprekvapí, že v dvadsiatich rokoch je sexuálny apetít pomerne silný. Nové vzťahy, flirtovanie, experimentovanie a vášeň – to všetko k mladosti bezpochyby patrí. „Sexuálna vášeň je v tomto veku na výške,“ hovorí Landová a zároveň dodáva, že tomu nahráva aj biológia. Biologická snaha o reprodukciu je totiž v plnej sile.

Tip na lepší sex: Máte okolo 20 rokov a chuť na sex nemáte? Na vine môže byť hormonálna antikoncepcia. Niektoré ženy majú pri užívaní antikoncepcie nižšiu hladinu testosterónu, čo môže viesť k nižšiemu libidu či vaginálnej suchosti. Pokiaľ vás tento problém trápi, navštívte svojho gynekológa, ktorý vám ponúkne iné možnosti ochrany.

Aká je sexuálna túžba, keď je vám 30+?

Okolo tridsiateho roku života dochádza k poklesu testosterónu v tele. Tento pokles môže ovplyvniť sexuálnu túžbu. Zároveň je dôležité uvedomiť si, že v tejto životnej etape majú ženy pomerne rušný život. Či už ide o rozbehnutú kariéru, sobáš či založenie rodiny, rozhodne by sa tieto faktory nemali podceňovať. Toto obdobie je pre mnoho žien vyčerpávajúce, a tak divoký sex radšej vymenia za nerušenú noc plnú kvalitného spánku.

S rodičovstvom idú ruka v ruke aj hormonálne zmeny, ku ktorým spravidla dochádza ku koncu tretieho trimestra tehotenstva a následne počas dojčenia. Majte ale na pamäti, že ide o prirodzenú vec a je úplne logické, že vaša sexuálna túžba sa s príchodom bábätka zmenila.

Tip na lepší sex: Ak cítite, že sa vaša sexuálna túžba v posledných rokoch zmenila, nebojte sa o tom porozprávať s partnerom. Práve vďaka otvorenej komunikácii môžete problém spoločne vyriešiť. Zároveň sa zamerajte na zníženie stresových situácií. Stres môže potlačiť testosterón a zvýšiť kortizol. Ako prvý krok vyskúšajte jogu či meditáciu.

Aká je sexuálna túžba, keď je vám 40+?

V tomto období dochádza k razantným hormonálnym zmenám, pretože ženy vstupujú do perimenopauzy, teda do životného úseku, ktorý prebieha pred nástupom menopauzy. Práve počas perimenopauzy môžu hormonálne poklesy ovplyvniť nielen sexuálnu túžbu a náladu, ale aj samotný pocit počas sexu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Pokles estrogénu môže spôsobiť, že vaginálne tkanivo je suchšie a sex bolestivejší. Niektoré ženy ale jedným dychom dodávajú, že práve v tomto období zažívajú najlepší sex. Pýtate sa prečo? Odpoveď je jednoduchá, ženy už poznajú svoje telo a vedia, po čom v milostnom živote túžia.

Tip na lepší sex: Už spomínaná perimenopauza môže spôsobiť vaginálnu suchosť. Landová preto navrhuje, aby ste navštívili svojho gynekológa: „Liečba progesterónom, testosterónom alebo oboma môže u niektorých žien zvýšiť libido.“ Majte ale na pamäti, že to, čo prežívate, je prirodzenou súčasťou starnutia.

zdroj: novinky.cz

Čo o vás prezrádzajú vlastné sexuálne fantázie?

facebook

Sex rozhoduje o tom, či ste v práci spokojní