Skrytá sila ľudského objatia alebo prečo nám toľko chýba

Na mnohých miestach sveta s nástupom jari a zmierňujúcou sa pandémiou koronavírusu ľudia netrpezlivo očakávali nastupujúce rozvoľnenie. Tešili sa nielen na návštevy reštaurácií, nákupy, ale aj na svojich blízkych. A s tým snáď aj možnosť urobiť niečo, čo dlho nemohli – objať sa.

Britský Úrad pre národnú štatistiku počas prvého lockdownu v krajine od 3. apríla do 3. mája 2020 zbieral informácie od občanov, z ktorých vyplynulo, že pre 30,9 percenta z nich bol najviac frustrujúci pocit osamelosti, s ktorým sa v tom čase stretávali.

A práve nemožnosť sa objať s blízkymi tento pocit osamelosti ešte prehlbovala. Čo naopak znamená, že ak opätovne na mnohých miestach dôjde k možnosti obnovenia blízkeho kontaktu a združovania, môže byť práve objatie tým najlepším liekom, ktorý môže pomôcť k lepšej nálade, a to predovšetkým starším ľuďom.

„Konečne snáď dôjde k možnosti obnovenia medziľudského kontaktu. Keď sa budú ľudia môcť znovu objať, bude to pre mnohých kľúčové,“ potvrdzovala pre server Independent psychologička Shungu Hilda M’gadzahová. Obyčajné objatie ale vie oveľa viac.

Môže pomôcť v boji s úzkosťou

Prudký nárast pocitu osamelosti u mnohých ľudí môže súvisieť aj s úzkosťami a depresiami, ako potvrdzuje zistenie charitatívnej organizácie Mind, ktorá sa zameriava práve na duševné zdravie.

„Viac ako dve tretiny dospelých trpiacich duševnými problémami uviedlo, že sa ich stav v čase lockdownu zhoršil. Podobné duševné problémy sú viditeľné aj u ľudí, ktorí predtým boli v poriadku, a to ako priamy dôsledok pandémie a problémov s tým spojených.“

„Nárast ľudí trpiacich depresiami a úzkosťou je v mnohých prípadoch vyvolaný práve izoláciou. Niečo také jednoduché, ako je objatie, tak môže byť aj v týchto prípadoch prospešné a doslova uzdravujúce,“ uvádza M’gadzahová.

Zvyšuje sebaúctu

Ako ďalšiu výhodu ľudského objatia uvádza psychologička M’gadzahová zvýšenie sebaúcty.

„Ak sa človek cíti na dne, aj obyčajné objatie mu dá najavo, že tu je niekto, komu na ňom záleží. A aj vďaka tomu môžu ľudia cítiť väčší pocit uspokojenia sami so sebou, budú schopní bojovať a čeliť mnohým ďalším výzvam.“

Ďalšie výhody

Ľudské objatie má podľa niektorých názorov potenciál ovplyvňovať aj naše fyzické zdravie. Istá štúdia publikovaná v časopise Biological Psychology napríklad naznačila, že ženy, ktoré sa často objímali, mali nižší krvný tlak a vyššiu hladinu oxytocínu (hormón lásky).

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Štúdia zadaná na Carnegie Mellon University v americkej Pensylvánii potom skúmala, či môže objatiu zabrániť tomu, aby sme ochoreli.

Vedúci výskumník Sheldon Cohen k tomu uviedol: „Vieme, že ľudia, ktorí zažívajú trvalé konflikty s inými ľuďmi, horšie odolávajú rôznym vírusom. Tiež vieme, že ľudia, ktorým sa dostáva spoločenská a sociálna podpora, sú čiastočne chránení pred účinkami stresu a jeho vplyvu na psychologické stavy, ako je depresia či úzkosť. V rámci skúmania sme teda testovali, či vnímanie spoločenskej podpory je rovnako účinné pri ochrane pred infekciami vyvolanými stresom, a tiež to, či objímanie môže byť súčasťou týchto pocitov podpory.”

Podľa výsledkov vraj zistil, že „ľudia, ktorým sa dostáva častejšie objatie, sú o niečo viac chránení pred infekciami ako ostatní“.

zdroj: novinky.cz

Rituály, ktoré udržia vo vzťahu túžbu

facebook

Potešiť ženu nemusí byť zložité