Päť dôvodov, prečo už neprežívate výbušný sex ako na začiatku vzťahu

Pokiaľ nejakí partneri tvrdia, že sú spolu dvadsať rokov a napriek tomu je ich sex plný vášne a túžby ako na začiatku, potom buď klamú, alebo nemajú páru o tom, čo je dobrý a náruživý sex. Prípadne jediné, čo medzi nimi skutočne funguje, je práve sex, ale o harmonickom vzťahu nemôže byť reč.

Podľa odborníčky na vzťahy Tracy Cox jednoducho nie je možné aj po rokoch prežívať rovnaký sex ako na začiatku vzťahu, a to hneď z viacerých dôvodov.

1. Každý záväzok znižuje apetít

Podľa odborníkov existuje jednoduchý psychologický vzorec, že ​​najviac túžime po veciach, ktoré obvykle nemôžeme mať. Naopak všetko, čo začneme vlastniť, začne strácať postupne svoju príťažlivosť.

Keď sa s náprotivkom zblížite, stratí svoju príťažlivosť aj sex. Síce už nebudete musieť komplikovane plánovať, kedy a kde sa pomilujete, budete tak môcť urobiť kedykoľvek budete spolu, ale zároveň tak aj odstránite tri dôležité atribúty túžby – dobrodružstvo, nedostupnosť a tajomstvo.

Záväzok tiež prispieva k podvedomému presvedčeniu, že keď je korisť ulovená, stráca na zaujímavosti a cene. Navyše väčšina párov sa veľmi rýchlo začne chovať tzv. ako doma. Prestanú hľadieť na to, čo majú na sebe, ako vyzerajú a v podstate aj čo robia. Ich vzájomná atraktivita tak čoskoro bude tá tam.

Samozrejme nikto nemôže neustále vyzerať dokonale a správať sa ideálne, však, potom to nemožno očakávať ani od sexuálnej žiadostivosti.

2. Hormóny lásky začnú fungovať inak

Na začiatku každého vzťahu naše telo, vrátane mozgu, úplne pohltí hormóny lásky. Jedinec v ten okamih začne na svet pozerať cez ružové okuliare. Všetko je doslova zaliate slnkom a sexom. Lenže nič netrvá večne.

Asi po deviatich mesiacoch až roku začne mozog tlmiť uvoľňovanie týchto opojných a sexuálnych hormónov a to z čisto prozaických dôvodov. V čase zamilovanosti jednoducho nie sme schopní posúdiť, či ten druhý je skutočne ten pravý pre život, pretože vplyvom hormónov nie sme schopní rozumných rozhodnutí.

Získame tak aspoň čiastočný nadhľad a s väčšou pravdepodobnosťou dokážeme kriticky posúdiť silné a slabé stránky druhého. Len vďaka tejto objektivite budeme schopní posunúť sa ďalej k dlhodobému záväzku a prípadnému rodičovstvu.

3. Záchrana pred nudou a vyčerpaním

V okamihu zamilovanosti partneri prestanú aj vnímať svet okolo seba. Nič pre nich nie je dôležitejšie ako stráviť každú voľnú sekundu s tým druhým. Priatelia, rodina, zamestnanie či koníčky idú jednoducho bokom.

Eufória spôsobená kokteilom hormónov v podstate funguje podobne ako kokaín. Vysoké dávky dopamínu a serotonímu dávajú zamilovaným pocit, že nemusia spať ani jesť, napriek tomu majú energie na rozdávanie.

Byť v takom stave ale dlhodobo, by bolo pre telo značne vyčerpávajúce. aby mohol človek fungovať, potrebuje aj pokoj a rutinu. Je teda pekné byť zamilovaný, ale pokiaľ sa tak deje príliš dlhú dobu, škodilo by to aj nášmu zdraviu a ostatným vzťahom, vrátane kariéry.

4. Plánovanie sexu

Napriek tomu, že všetci tvrdia, že úplne najlepší sex je ten spontánny, na začiatku vzťahu ide u väčšiny ľudí predovšetkým o plánovaný sex, pretože sa naň väčšinou aj veľa pripravujú.

Častejšie tak riešia, čo majú na sebe, ako vyzerajú či dlho premýšľajú nad každým dotykom i technikou milovania. V čase zamilovanosti totiž túži byť v posteli tým najlepším.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
5. Skutočnosť prichádza až po čase zamilovanosti

Na začiatku vzťahu vplyvom dokonalého kokteilu hormónov dochádza k náruživému sexu bez väčšej námahy. Keď ale dôjde k obmedzeniu hormónov, človek k takému výbušnému a vzrušivému sexu musí začať vyvíjať aj väčšie úsilie, čo mu uberá na energiu.

K sexu teda začne dochádzať nielen menej často, ale aj úplne s inou intenzitou. Ide teda o úplne prirodzený proces, ktorý síce môžeme zmeniť, ale rozhodne to nebude zadarmo.

zdroj: novinky.cz

Ide mu len o sex? Dajte mu jednu zo 6 otázok a bude jasno

facebook

Kedy sú ženy na sexuálnom vrchole? Budete prekvapení