Nezdravá strava seniorov: Chýbajú im tekutiny aj bielkoviny

Nedostatok bielkovín a tiež tekutín, to sú najčastejšie problémy vo výžive starších ľudí. Dosť často im totiž chýba chuť do jedla a tiež nemajú pocit smädu. Medzi tým, čo majú jesť seniori, a tým, čo patrí do jedálnička ľudí v produktívnom veku, je rozdiel. Pritom práve tieto dve generácie, najmä ak sa tá staršia už nezaobíde bez pomoci, jedia rovnaké jedlá. A to nie je dobre.

Ako vysvetľuje odborná konzultantka systémov nutričnej starostlivosti v oblasti sociálnej a komunitnej starostlivosti, dôležité je všímať si, že organizmus seniorov prechádza fyziologickými zmenami. Tie môžu viesť k nedostatočnému príjmu stravy ako z hľadiska kvality, tak aj kvantity.

Aké zmeny sú najčastejšie? V prvom rade ide o už spomínanú chuť do jedla, je spôsobená tým, že dochádza k atrofii chuťových pohárikov. Starší ľudia tiež často nemajú pocit smädu, čo vedie nielen k dehydratácii, ale aj k zníženiu chuti do jedla. Tú zhoršujú aj problémy s chrupom a sliznicou v ústach, ktoré podporuje prípadný umelý chrup.

Zhoršenie stavu tráviacej sústavy

Starnutie tela tiež spôsobuje, že vnútorné orgány nepracujú tak dobre, znižuje sa sekrécia tráviacich štiav, činnosť tráviaceho traktu a funkčnosť tenkého čreva. To vedie k horšiemu vstrebávaniu živín zo stravy a ich menšiemu využitiu, rovnako ako k hnačke a zápche.

Zhoršená pohyblivosť a zlý zrak zase seniorov obmedzujú v nákupoch, ale aj príprave pokrmov, preto často končia na jednostrannej a nevyváženej strave.

Tí, čo majú problémy s udržaním moču alebo dokonca stolice, sa všeobecne boja jesť, aby to ich problémy ešte nezhoršilo. Mentálne problémy potom vedú k tomu, že na jedlo zabúdajú úplne.

Zákusky namiesto kvalitnej stravy

Nevhodne vyvážená strava je niekedy spôsobená aj nedostatkom peňazí, ktorý vedie ku konzumácii prílišného množstva sacharidov, pretože sú lacnejšie ako kvalitné bielkoviny. Vinou nevhodného stravovania dochádza k zhoršovaniu zdravotného stavu, najmä k poruchám imunity, k úbytku svalov, tým k zníženiu hybnosti a narušeniu schopnosti sa o seba starať. Starší ľudia sa tak môžu ľahko dostať do začarovaného kruhu, z ktorého našťastie existuje cesta von – s pomocou blízkeho okolia.

Táto problematika sa týka veľkej časti populácie, ktorá sa bude ešte zväčšovať. Počet ľudí starších ako 65 rokov by sa totiž mal do roku 2059 trvalo zvyšovať až na úroveň 3,205 milióna ľudí. Ich podiel na celkovom počte obyvateľov by sa tak mal zvýšiť zo súčasných 19,2 percent na 30 percent.

Ako má vyzerať jedálniček seniorov

Strava by mala byť chutná a lákavá na pohľad, aby podporovala chuť do jedla, ktorá býva často znížená. V tomto smere hrá dôležitú úlohu aj kultúra stolovania, to znamená milá spoločnosť, príjemné prostredie, dobre vetraná miestnosť, pozitívne farby a podobne.

Rozvrhnutie jedál počas dňa sa síce riadi individuálnymi potrebami, avšak ich konzumácia by mala byť pravidelná, aby mohol organizmus optimálne využiť poskytnuté živiny (napríklad dennú dávku bielkovín je výhodné rozdeliť do troch porcií). Vo výbere pokrmov a surovín sa seniori nemusia príliš obmedzovať. Ich strava musí rešpektovať dietetické požiadavky a prihliadať na aktuálny zdravotný stav, ale diétne obmedzenia je vždy potrebné zvážiť s ohľadom na riziko nedostatočnej výživy. Veľakrát sa musí počítať aj s úpravou konzistencie stravy, obvykle prevedením do kašovitej formy (mleté mäso, zemiaková kaša namiesto zemiakov a podobne).

pracie pásiky GreenSun
pracie pásiky GreenSun
Pridajte bielkoviny

Množstvo živín, vitamínov a minerálnych látok v strave starších ľudí by malo byť prispôsobené vyššej potrebe, horšiemu vstrebávaniu i využitiu. Pokiaľ tomu tak nie je, dochádza k podvýžive v zmysle zlého zloženia potravy s nedostatkom bielkovín a vitamínov. S ňou sa stretáva zhruba 50 percent seniorov.

Nutričná potreba seniorov všeobecne predstavuje 1,2 g bielkovín na jeden kilogram telesnej hmotnosti a 30 kcal/120 kilojoulov na jeden kilogram telesnej hmotnosti. Napríklad starší človek vážiaci 70 kg potrebuje denne 84 gramov bielkovín a 2100 kcal alebo 8400 kilojoulov. Dvadsať gramov kvalitných bielkovín nájdete napríklad v 100 gramoch hovädzieho mäsa, troch vajciach, 70 gramoch tvrdého syra, 250 gramoch plnotučného tvarohu, 625 mililitroch polotučného mlieka alebo 600 gramoch jogurtu.

zdroj: mojezdravi.cz

Plameň dlhovekosti zapália pikantné potraviny

Láska a zdravie: Ako spolu súvisia, aký vplyv má láska na našu psychiku a prečo je liekom na dlhovekosť?