Chudnutie po päťdesiatke: Ide to, chce to správne jesť aj cvičiť

Máte niekde v hlave zafixované, že schudnúť po päťdesiatke je takmer nemožné? Potom vás vyvedieme z omylu. Ide to, len potrebujete trochu inú stratégiu ako v dvadsiatich. Prinášame zásadné odporúčania, ktorých by ste sa mali držať.

Trvalo a úspešne schudnúť sa dá naozaj v každom veku. Stačí dodržiavať základné pravidlá a hlavne nehladovať. Myslieť by ste mali tiež na to, že aby chudnutie bolo úspešné, je vždy potrebné zmeniť životný štýl ako celok.

Čo sa zmení po päťdesiatke

V päťdesiatich rokoch má žena v priemere o dvadsať percent svalovej hmoty menej ako v dvadsiatich. Je za tým mnoho dôvodov, jedným z nich je napríklad menopauza. Priemerná žena prekoná podľa výskumu Mayo Clinic menopauzu v 51 rokoch. Počas prechodu dochádza k znižovaniu hladiny ženského hormónu estrogénu a k ďalším hormonálnym zmenám, ktoré ovplyvňujú celý organizmus. Klasickým prejavom tak býva úbytok kostnej a svalovej hmoty a taktiež nárast hmotnosti. Sval je totiž metabolicky aktívny, čo znamená, že čím viac ich budete mať, tým lepšie pôjdu tuky dole.

Myslite na svaly                                

Pokiaľ teda získate niečo svalové hmoty naspäť, spaľovanie bude oveľa rýchlejšie. Budovanie svalov nutne neznamená iba návštevy posilňovne. Určite nájdete taký pohyb, ktorý vám vyhovuje. Jógu, plávanie, chôdzu, beh alebo tanec. Pretože ale hrozí vyššie riziko zranenia kostí, je dôležité tomu tréning prispôsobiť. A pokiaľ s pohybom hodláte teraz začať, určite sa aspoň na začiatku poraďte s lekárom alebo trénerom.

Neriešte len problémové partie

Nezameriavajte sa iba na určité problematické partie. Budovanie svalov berte ako komplexnú záležitosť, pretože vo chvíli, keď niektoré svaly zabudnete, môže dôjsť k tomu, že postava nebude rovnomerná a že môžu vzniknúť určité disbalancie. Malo by sa dbať aj na chrbtové svaly a hlboký stabilizačný systém, pretože ochabnutie týchto svalov môže viesť k bolestiam a zdravotným problémom.

Nezabudnite na strečing

Rozohriatie svalov pred cvičením a pretiahnutie po ňom by mali byť v tomto veku samozrejmosťou.

Neprestávajte jesť

Mnoho ľudí tiež v obave pred priberaním zníži kalorický príjem, čo nie je dobré. Strava je vašim dôležitým spojencom. Hladovanie vedie naopak k spomaľovaniu metabolizmu a ukladaniu tukov. Správne zložená strava naopak dokáže tvorbu svalov a redukciu tukov podporiť. Dôležité je sledovať podiel cukru v strave. V určitom veku telo stráca schopnosť využívať glukózu – náš primárny zdroj energie – tak efektívne. Ak ju nevyužijú bunky na svoju činnosť, telo ju musí uložiť do tukových zásob. Po päťdesiatke sa teda zamerajte na príjem cukru a vymeňte ho radšej za kvalitné sacharidy.

Určite myslite aj na konzumáciu bielkovín a zdravých tukov. A zaraďte do jedálnička jedla bohaté na fytoestrogény. Tie by mohli zmierniť príznaky klimaktéria. Patrí medzi ne pohánka, pšeno, celozrnná ryža.

Pite

Čím sú ľudia starší, tým menší pocit smädu majú, a tak je veľmi dôležité myslieť na pitný režim. Dostatok vody je veľmi dôležitý, telo sa zbaví toxínov, budete mať menší hlad aj chute a v neposlednom rade to ocenia aj vaša pleť. Môžete začať ráno vodou s citrónom, nebude za vás síce chudnúť, ale je to z mnohých dôvodov skvelý začiatok zdravého dňa.

zdroj: mojezdravi.cz

Diéty a chudnutie: Chudnutie behom i chôdzou!

Vláknina a chudnutie: Prečo je tak dôležitá a kde ju nájsť?