O 10 kíl menej! Čo všetko sa stane s vašim telom, keď zhodíte aspoň časť nadbytočných kilogramov

Keď človek váži deväťdesiat kíl, môže mať pocit, že schudnutím na osemdesiat sa toho zase tak veľmi nezmení. Ale to je veľký omyl. Každé kilo dole sa počíta. Čo sa všetko zlepší, keď zhodíte desať percent svojej váhy?

Už schudnutie o päť až desať percent oproti východiskovej hmotnosti znamená zníženie zdravotných rizík spojených s obezitou. Pri hmotnosti 85 kilogramov to je zhruba o päť až desať kíl menej, čo je pre väčšinu ľudí reálne.

Odporúčanie vychádza z mnohých odborných štúdií, ktorých závery zhŕňa napríklad práca vykonaná pod hlavičkou rešpektovanej zámorskej Mayo Clinic. Ľudia, ktorým sa podarilo schudnúť päť až desať percent hmotnosti, mali o 22 percent nižšiu pravdepodobnosť rozvoja metabolického syndrómu. Čo konkrétne to znamená?

Zdravšie srdce a menšie riziko mŕtvice

Metabolický syndróm nie je sám o sebe ochorením, je to stav, ktorý ukazuje na vysoké riziko rozvoja chorôb srdca a ciev, cukrovky 2. typu a obezity. Päť až desať percent nadbytočných kíl dole riziko týchto civilizačných ochorení takmer o štvrtinu zníži. Zlepšia hodnoty krvného tlaku, znížia hladinu cholesterolu aj cukru v krvi. Odborníci dokonca poukazujú na to, že pri tomto úbytku váhy sú efekty na choroby krvného obehu najväčšie.

Menšie riziko ďalších chorôb

Štúdie ukazujú, že strata iba piatich až siedmich percent telesnej hmotnosti, zdravšia strava a pravidelné cvičenie môžu oddialiť nástup cukrovky 2. typu, alebo mu dokonca zabrániť. Obezita súvisí aj so zvýšeným rizikom niektorých druhov rakoviny. V tomto smere si teda tiež polepšíte.

Úľava pre kĺby

Že tých napríklad osem kíl telo ani nespozná? Tak si predstavte, že zrazu odložíte tašku s ôsmimi kilami múky. Úľava, že? A tiež si uvedomte, ako by vás večer bolel chrbát alebo kĺby, keby ste ju museli nosiť celý deň.

Lepšia šanca na udržanie váhy

Pokiaľ trpíte nadváhou, srdce navyše nadmerne zaťažujete. Keď budete o desať percent ľahší, bude pre vás navyše jednoduchšie sa hýbať a cvičiť, čo je nevyhnutná podmienka na to, aby ste napríklad aj ďalej zhodili, ale predovšetkým na to, aby ste si nižšiu váhu udržali.

Kto chudne veľmi rýchlo, ubližuje si

A na to odborníci vo vyššie spomínanej štúdii tiež upozorňujú: aby zníženie váhy naozaj prinieslo zdravotné benefity, musí byť trvalé. Nemá zmysel usilovať sa o váhu, ktorú ste mali dajme tomu v dvadsiatich, najmä vo veku po štyridsiatke. Cieľom chudnutia by nemalo byť dosiahnutie ideálnej telesnej hmotnosti, ale práve zníženie spomínaných zdravotných rizík. Pri snahe schudnúť desiatky kíl bez odbornej pomoci alebo za krátku dobu by ste paradoxne mohli svoje zdravie ohroziť.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Taká snaha môže skončiť poruchou príjmu potravy, príliš striktný jedálniček môže viesť k nedostatku živín, kvôli ktorým sa človeku zhorší imunita či stav kože, môže mu chýbať vápnik a tým si oslabia kosti, môže mu chýbať železo.

Ako zhodiť viac

Ak chcete schudnúť niekoľko desiatok kíl, je to možné, a keď na to pôjdete správne, bude to znamenať ďalšie zlepšenie vášho zdravia a kondície. Odborníci však odporúčajú, aby ste si to rozložili na viac etáp – tou prvou by malo byť zhodenie oných päť až desiatich percent telesnej váhy. Pri takých čiastkových cieľoch je navyše väčšia nádej, že sa vám ich podarí splniť.

Pokiaľ sa vám podarí odporúčaným tempom a zdravým spôsobom zhodiť napríklad dvadsať alebo tridsať kíl, môžete počítať s ďalšími zdravotnými benefitmi: pri zhodení dvadsiatich percent váhy sa riziko metabolického syndrómu znižuje o celú polovicu.

zdroj: prozeny.cz

Bielkoviny pri chudnutí: Kde ich nájdete, koľko si ich dať a prečo sú z jedla lepšie ako z koktailu?

facebook

Divný vzťah k jedlu je hlavný príznak PPP. Ako sa líšia anorexia, bulímia, bigorexia a ortorexia?