Beh vonku alebo na páse: Pri čom rýchlejšie schudnete, kde sa rýchlejšie zlepšíte a kde lepšie vyčistíte hlavu?

Zdanlivo rovnaký pohyb, rovnaký šport, napriek tomu sa môže v mnohých aspektoch líšiť. Že beh vonku v prírode prospieva zdraviu, ste určite počuli veľakrát. Beh na páse ale nie je o toľko horší, ako sa mnohokrát traduje, dokonca môže mať aj zopár malých výhod. Kedy čo uprednostniť?

S príchodom zimných mesiacov, kedy jednak teploty padajú k nule a nižšie, často sa objavuje poľadovica, ale aj svetlo sa nedrží príliš dlho, sa chuť behať u mnohých začína vytrácať. Hoci sa hovorí, že je to práve zima, ktorá robí bežcov bežcom, ísť v ústrety alternatíve v podobe bežeckého pásu sa prirodzene ponúka. Ako si stojí beh na páse v porovnaní s behom v prírode? A čo urobiť, aby ste z neho vyťažili maximum?

Beh vonku v zime: Výhody a nevýhody

Výhody

  • Väčšia energetická náročnosť. Vonku je nutné prekonávať prekážky ako korene, nestály terén a v neposlednom rade aj vietor, preto tiež spaľujete viac energie.
  • Podpora sily a imunity. Beh v nepriaznivých podmienkach predstavuje skvelý základ pre silnú imunitu. Navyše v zime ste tiež schopní dosiahnuť lepšie výkony ako v lete, preto sa spravidla rýchlejšie zlepšujete.
  • Prínosy aj pre psychické zdravie. Vonku si lepšie vyčistíte hlavu. Pomáha k tomu čerstvý vzduch a príroda, ktorou prebiehate. Beh vonku pomáha v boji proti úzkostiam a zlepšuje kvalitu spánku.

Nevýhody

  • Riziko zranenia. Mokré plochy, poľadovica, ale aj nedostatok svetla ruka v ruke s horšie predvídateľným terénom nepochybne predstavuje isté riziko zranenia.
  • Nestále počasie. Ostrieľaný bežec by povedal, že sa dá vybehnúť v každom počasí, ale za dažďa alebo chumelice to nejde úplne ľahko a hrozí, že skončíte s nádchou v posteli.
  • Nie vždy je k dispozícii dobrá trasa. Nie každý býva kúsok od parku, prírody alebo obecne miest, kam sa dá jednoducho vybehnúť, preto sa môže návšteva športoviska javiť ako jednoduchšia cesta.
Beh na páse: Výhody a nevýhody

Výhody

  • Moderné funkcie. Pásy dnes dokážu nastaviť sklon a rýchlosť pohybu presne optimalizovanú na chudnutie alebo iný špecifický cieľ.
  • Ideálne po zranení. Ideálny povrch, ktorý v zásade pás má, je výhodný pre jedincov, ktorí sa zotavujú zo zranenia alebo celkovo nie sú fyzicky v najlepšej kondícii.
  • Vzdoruje rozmarom počasia. Aj keď dôjde na blesky, dážď či krupobitie, plán ísť popoludní behať vám to nezhatí.

Nevýhody

  • Absencia čerstvého vzduchu. Nech už je fitness centrum akokoľvek vybavené, pobyt na čerstvom vzduchu nahradiť nedokáže.
  • Spotrebujete menej energie. Jednak vám vo fitku alebo doma nehrozí takmer žiadny odpor vzduchu, tým menej protivietor, potom tiež –⁠ vzhľadom na to, že sa nepohybujete vpred, ale zostávate na mieste –⁠ nepotrebujete žiadnu energiu na zrýchlenie či brzdenie ťažiska vášho tela.
  • Finančná stránka veci. Či už máte pás doma alebo chodíte do posilňovne, jedná sa o finančne náročnejšiu aktivitu, ako keď vezmete topánky a vyrazíte behať von.
GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Spestrite si beh na páse

Keď na to idete múdro, beh na páse môžete zefektívniť. Jednoducho sa môžete pohrať s tým, čo stroj ponúka. Napríklad nastavenie stúpania. Známy propagátor behu dokonca odporúča mať mierne stúpanie nastavené ako predvolené. Inak vás tréning na páse bude stáť menej energie ako tréning vonku. Aby bol porovnateľne namáhavý, je potrebné nastaviť na páse minimálne 1,5% stúpania. V priebehu behu môžete stúpanie zvyšovať a vracať do východiskového bodu, čím v podstate docielite intervalový tréning, ktorý je okrem iného výborný na budovanie kondície. Úplne rovnako potom môžete striedať tempo od voľného klusu až po maximálnu rýchlosť.

zdroj: novinky.cz

Diéty a chudnutie: Chudnutie behom i chôdzou!

facebook

Behanie v meste na znečistenom vzduchu. Aké veľké riziko nám prináša?