Jogging vs beh. Viete, aký je medzi týmito pojmami rozdiel?

Ľudia často jogging a beh berú ako synonymá. Beh ako beh, hovoríte si? Prejdeme si niekoľko základných rozdielov a tiež si povieme, pre koho je aká aktivita vhodnejšie.

Čo je to jogging?

Slovo jogging má anglický pôvod, znamená striedanie pomalého behu s chôdzou. Teraz ho môžeme zameniť za pojem rekreačný alebo kondičný beh. Joggingom sa rozumie vytrvalostná, pomalšia a aeróbna aktivita, ktorý je špecifická nízkou až strednou intenzitou. Nemení sa pri ňom rapídne tempo či sa zámerne nevolia rôzne prevýšenia terénu pre väčšie zapracovanie svalov, ako je tomu často u klasického behu. Nekladie sa dôraz na zvládnuté kilometre, ale hlavne na výdrž, tzv. „Joggeri“ behajú v priemere oveľa dlhšie ako klasickí bežci. Pri joggingu dochádza vďaka jeho dĺžke k vcelku intenzívnemu spaľovaniu kalórií, preto je ideálnym pomocníkom pri chudnutí či pre udržanie kondície. Výhodou pre mnohých môže byť aj fakt, že pri tejto aktivite tepová frekvencia nie je tak vysoká, teda sa dá prevádzkovať napr. s kamarátkou a prehodiť pri tom pár slov.

Zhrňme si hlavné výhody joggingu:
  • redukcia hmotnosti
  • udržanie kondície
  • posilnenie svalov
  • zlepšenie zdravia
  • psychický odpočinok, uvoľnenie
Pre koho je jogging vhodný?

S klasickým behaním majú veľa spoločných benefitov. Jogging je veľmi vhodný pre bežcov-začiatočníkov, ktorí si ešte netrúfajú na intenzívny beh. Môžu tak pomalými krôčikmi zlepšovať svoju kondíciu a až budú zlepšenie pociťovať, môžu sa rozhodnúť pre beh klasický. Ďalej je jogging vhodný pre tých, ktorí sa chcú venovať nejakej zdraviu prospešnej aktivite, u ktorej si psychicky oddýchnu a dostanú sa do pohody. Tiež ľudia s nadváhou sa nemusia báť tento šport vyskúšať, spália pri ňom kalórie a zároveň si neponičí kĺby ťažkými nárazmi, ako je tomu u behu.

Tento druh pohybu je vhodný ale napríklad aj pre športovcov, ktorí prekonali nejaké zranenie a teraz sa chcú pomaly dostať tam, kde boli predtým. Neposlednom skupinou, pre ktorú bude jogging prínosný, môžu byť aj vitálni ľudia v dôchodku. Práve tí na klasický beh nemusia mať silu, jogging je preto príjemným kompromisom. Takáto aktivita sa teda hodí takmer pre každého a riziká s ňou spojené je minimálne.

Beh

Za beh sa považuje neprerušovaná bežecká aktivita, často sa zameriavajúca na tempo a plynulosť. Bežci majú za cieľ vyšší fyzický výkon, než je tomu u „jogger“. Často „obohacujú“ svoje trasy o úseky zrýchlenia či šprintu alebo schválne vyhľadávajú kopcovitejšie trasy za účelom väčšieho pracovanie ich  svalov. Pre mnohých z nich je dôležitá rýchlosť, pre niektorých (často obrovská) vzdialenosť, pre niektoré oboje.

Výhody behu

Nespornou výhodou behu je vysoká intenzita, ktorá je pomocníkom pri budovaní svalov a rýchleho nárastu fyzickej kondície. Ďalej je možné zvoliť kratšiu trasu, o to ale rýchlejšie tempo, ak nemáte na pohybovú aktivitu dosť času. Endorfíny sa začnú vyplavovať už za niekoľko minút.

Pre koho sa beh (ne)hodí?

Beh je vhodný pre tých jednotlivcov, ktorí už majú dobrú fyzickú kondíciu a nemajú žiadne zdravotné riziká. Bežci sú často súťaživé typy, dávajú si osobné ciele, vedú si štatistiky cez najrôznejšie aplikácie. Vhodné je to tak pre tých z nás, ktorí sa pripravujú na preteky alebo majú nejaký reálny bežecký cieľ. Beh sa hodí, aj keď si chcete opäť dopriať duševného odpočinku, hormóny šťastia sú tu, tak ako u iných druhov športov, tiež prítomné.

Beh sa určite neodporúča tým, ktorí majú zdravotné komplikácie, absolútnym začiatočníkom či ľuďom s nadváhou. Netrénovaní jedinci môžu často preceniť svoje sily a prísť tak k úrazu. Ľudia s nadváhou počas extrémne zaťažujú svoj pohybový aparát, a tak k pár zhodeným kilogramom pravdepodobne pribudnú aj často nezvratné bolesti kĺbov, hlavne kolien.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Záverom

Či už sa rozhodnete pre jogging alebo beh, nezabudnite, že všetko s mierou. Vyberte tiež príjemné prostredie a pre kĺby najvhodnejší povrch – skúste eliminovať tvrdé plochy, ako sú asfalt a podobne. Pravidelnou aktivitou sa vám odmení nielen fyzička, ale aj myseľ.

zdroj: obehani.cz/

Dámske legíny: Obľúbený kúsok, ktorý by nemal chýbať vo vašom šatníku

facebook

Moringa, zázračná rastlina.