Čo so skysnutým mliekom? Nalejte ho do záchodu, ale hneď nesplachujte.

Nechali ste v chladničke otvorené mlieko a už nepekne zaváňa? Na pitie pravdepodobne nebude, rozhodne by ale bola škoda ho vyliať do odpadu. V domácnosti totiž nájde široké uplatnenie.

Nestihli ste vypiť mlieko a je divne cítiť? Kyslé mlieko spoznáte najspoľahlivejšie práve podľa výrazného kyslého zápachu. Na pohľad je kalné, žltkasté a ak je skysnuté už nejakú dobu, tvoria sa v ňom hrudky. Chuť má kyslú, nesmie byť ale horké – to vylejte! Ak nemáte radi plytvanie, určite vás poteší, že existuje hneď niekoľko spôsobov, ako ho využiť v kuchyni, pri upratovaní aj na záhrade.

1. Pohnojí záhradu aj kvety v byte

Predtým našlo skysnuté mlieko bežne uplatnené v chlieve, kde si na ňom pochutili napríklad ošípané. Také možnosti v paneláku nemáte. Napriek tomu uplatnenie nájde. Ak nemáte zvieratá, ktoré by mlieko zužitkovali, doprajte ho rastlinám ako hnojivo. Mlieko zmiešajte v pomere 1 : 1 s vodou a zalejte ním izbovky alebo rastliny na záhrade, ktoré majú rady kyslejšiu pôdu. Sú to azalky, hortenzie, vres, rododendron, brusnice a čučoriedky a z izbičiek kamélie. Mlieko im dodá vápnik, vďaka ktorému silnejú korene a majú aj viac pukov.

2. Odstráni vodný kameň

Do záchodu skysnuté mlieko vylejte, pokiaľ sa vám v ňom usadil vodný kameň. A nesplachujte! Nechajte aspoň pol hodiny pôsobiť, potom spláchnite a dočistite štetkou. Nános kameňa zmizne aj zo zle dostupných miest. Kyslým mliekom môžete tiež vyčistiť vodný kameň z dlaždíc, vodovodných batérií alebo kuchynského drezu.

3. Vyčistí šperky

Kyslé mlieko sa nemusíte báť vziať aj na zašlé strieborné šperky a rôzne postriebrené tácky a rámčeky. Šperky ponorte do misky s mliekom a nechajte ich v kúpeli niekoľko hodín, najlepšie cez noc. Potom len opláchnite vlažnou vodou a osušte.

4. Ošetrí pleť aj vlasy

Kúpeľ v kyslom mlieku si môžete dopriať aj vy sami. Stačí ho naliať do kúpeľa – svedčí tvári, pokožke tela aj vlasom. Keby vás rušil kyslastý zápach mlieka, pridajte niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Pridať ho možno aj do domácej pleťovej masky alebo do zábalu na vlasy.

5. Dodá vláčnosť cesta

Ak nie je skysnuté mlieko horké a je bez plesne, pokojne ho využite aj v kuchyni. Hodí sa do cesta na palacinky, koláče alebo sušienky: bude vďaka nemu krásne nadýchané a získa sviežu chuť. Použite ho všade, kam bežne pridávate kefír, prípadne cmar. Črevných problémov sa báť nemusíte – mlieko počas pečenia či vyprážania prejde tepelnou úpravou a prípadné nevhodné mikroorganizmy zahynú.

6. Zmäkčí mäso a zahustí polievku

Do skysnutého mlieka môžete naložiť aj mäso alebo ryby pred pečením – vďaka nemu budú krehkejšie. A dokáže tiež zmäkčiť strukoviny alebo celé zrná: keď ich pred varením máčate, pridajte do vody v pomere 3 : 1 aj kyslé mlieko. Pomôže vám tiež zahustiť krémové polievky a dodať im sviežu chuť.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Ako vyrobiť domáci tvaroh

Dobré mlieko môžete nechať skysnúť zámerne a potom z neho vyrobiť tvaroh. Stačí nechať ho stáť pri izbovej teplote deň až dva a baktérie sa o všetko postarajú samé. Kyslé mlieko potom vlejte do hrnca a začnite zahrievať. Pri teplote okolo 40 °C pripravíte mäkký tvaroh, pri teplote 60 °C tvaroh tvrdý. Mlieko sa rozhodne nesmie variť! Keď sa v hrnci začnú tvoriť hrudky, odstavte ho a nechajte vychladnúť. Cez sitko vystlané čistou plátenou utierkou zmes preceďte, v sitku sa zachytí tvaroh a do misy natečie zdravý a osviežujúci nápoj – srvátka. Proces je možné urýchliť vytlačením alebo zaťažením tvarohu.

zdroj: prozeny.cz

Teplé mlieko s medom je fascinujúci liek našich babičiek

facebook

Čisté zuby sa nekazia! 10 najväčších chýb pri čistení zubov