Čisté zuby sa nekazia! 10 najväčších chýb pri čistení zubov

Lekári zastávajú názor, že keby ste mali zuby naozaj čisté, nikdy sa vám nepokazia. Väčšina ľudí si ale svoj chrup čistí zle, hoci s pocitom, že tomu dávajú maximum. Na čo teda pozor?

Kazivosť zubov nie je dedičná, ale závisí z veľkej časti na správnom čistení. Kaz spôsobujú baktérie, ktoré priľnú na povrchu zuba. Je to v zásade infekčné ochorenie prenosné z človeka na človeka, zo zuba na zub. Dôležitá je aj kvalita a množstvo slín, zloženie stravy a kvalita ústneho mikrobiomu, teda baktérií v ústnej dutine. Aby ste mali zuby a ďasná čo najzdravšie, prestaňte pri čistení zubov robiť týchto 10 základných chýb.

1. Nedávate si na čas

Čistiť by ste si mali každý zub a na ňom každú plôšku a to za minútu nestihnete. Minimum sú dve minúty dvakrát denne. Viac pozornosti venujte večernému čisteniu: v spánku sa tvorí menej slín a menej pohybujete jazykom a perami, nedochádza teda k prirodzenému oplachovaniu zubov a baktérie majú viac času poškodzovať sklovinu.

2. Nečistíte starostlivo

Máte zuby po vyčistení skutočne čisté? Jednoduchým pohľadom to nezistíte, na to slúžia indikačné roztoky a tablety. Keď ich užijete na vyčistené zuby, zafarbia (väčšinou modro) prípadný neodstránený povlak a vy máte hneď jasno, ako to s vašou starostlivosťou je a kde musíte pridať. Zoženiete ich bežne v drogériách a lekárňach.

3. Máte zlú kefku

Kefka je základ: mechanicky odstráni povlak a tým aj živnú pôdu pre baktérie, ktoré majú na svedomí kazy, zápaly ďasien a parodontitídu. Tvrdé kefky môžu poškodiť sklovinu aj ďasná a hodia sa predovšetkým na čistenie zubnej protézy. Na bežné užívanie sú vhodnejšie kefky stredne tvrdé alebo mäkké – čím mäkšie, tým by mali byť hustejšie štetiny a vy by ste mali čistiť starostlivejšie. Kefka má mať rovné vlákna a dôležitá je aj vhodná veľkosť: mala by sa vojsť pohodlne do úst a bez problémov sa pohybovať okolo zubov.

4. Máte starú kefku

Kefku vymeňte za novú minimálne raz za dva až tri mesiace alebo vždy, keď sú jej vlákna opotrebované – roztvárajú sa a nedržia tvar. Aj v kefke sa držia mikroorganizmy, preto ju po použití dôkladne opláchnite, napríklad ústnou vodou, a nechajte poriadne vyschnúť. Vymeňte ju aj po chrípke – môžete sa z nej totiž znova nakaziť.

5. Veľmi tlačíte

Že sa do čistenia zubov riadne opriete, neznamená, že ich čistíte lepšie alebo dôkladnejšie. Skôr docielite to, že sa vlákna kefky ohnú a rozostúpia a zuby sa kvôli tomu nevyčistia poriadne. Ak tlačíte na tvrdšiu kefku, potom to môže viesť k stenčovaniu skloviny, krvácaniu ďasien a odhaľovaniu zubných krčkov.

6. Čistíte si zuby hneď po jedle

Patríte medzi vzorných ľudí, ktorí len odložia príbor a už si čistia zuby? Nerobte to. Kyseliny z jedla môžu naleptať zubnú sklovinu, a pokiaľ nepočkáte zhruba polhodinku, až sa pH v ústach prirodzene ustáli, môžete čistením zuby skôr poškodiť.

7. Nečistíte miesta medzi zubami

Zubnou kefkou vyčistíte asi 70 percent povrchu zubov. Na čistenie priestoru medzi zubami je potrebná zubná niť a medzizubná kefka. Bez nich neznížite riziko tvorby medzizubných kazov a zápalu ďasien.

8. Zabíjate ústnu mikroflóru

Ústne vody sú vhodný doplnok na likvidáciu baktérií v medzizubí, ale záleží na tom, akú používate. Príliš silné s obsahom agresívnych chemických látok môžu vybiť ústnu mikroflóru, ktorá je užitočná na trávenie. Je teda lepšie voliť ústne vody na prírodnej báze, ktoré sú k týmto baktériám prívetivejšie, alebo ich používať treba len po trhaní zuba, pri zápaloch alebo počas prechladnutia.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
9. Vsádzate hlavne na pastu

Pasta, hoci aj tá najlepšia, je len doplnkom kefky a ostatných pomôcok a nikdy nenahradí správnu techniku ​​čistenia. Niektorí odborníci dokonca radia ju nepoužívať vôbec: niektoré druhy zubnej pasty môžu ohroziť zdravie!

10. Nechodíte na dentálnu hygienu

Máte so zubami dlhodobé problémy? Možno nebude stačiť len starostlivosť stomatológa, ale vyplatilo by sa zájsť aj na dentálnu hygienu. O tom, že ju potrebujete, svedčí povlak alebo tmavý pigment na zuboch. Signálom na rýchle objednanie je krvácanie ďasien, zápach z úst a obnažené krčky. Avšak dôvody, prečo chodiť na dentálnu hygienu, sú oveľa závažnejšie: možno vás to uchráni pred mŕtvicou! Choré zuby a ďasná totiž ohrozujú celé telo.

zdroj: prozeny.cz

7 potravín, ktoré nám ničia zuby

facebook

Zuby ako odraz životného štýlu