Zuby ako odraz životného štýlu

Rovnako ako sú jedinečné naše odtlačky prstov, sú ojedinelé aj naše zuby. Nie sú len ozdobou úsmevu. Môžu toho o nás prezradiť viac, ako si myslíme. Nie všetky bolesti chrupu totiž súvisia s kazom alebo zápalom.
    
Vedeli ste, že rovnako ako všetko v tele je aj chrup napojený na psychiku človeka? Zlý životný štýl sa môže prejaviť nielen kazom, ale aj citlivosťou zubov. „Zabúdaným faktorom je dnes tiež veľa podceňovaný stres a s ním spojené takzvanej parafunkcie čiže zlozvyky, ako je škrípanie a zatínanie zubov. To môže byť vedomé i nevedomé,“ tvrdí MDDr. Ondřej Šrámek, vedúci lekár Dentálnej kliniky.  Nielenže si škrípaním zubov zarábame na poriadny problém v podobe poničenej zubnej skloviny, ale telo sa nám tým snaží naznačiť aj iný, možno oveľa závažnejší problém.

Nezdravé škrípanie zubov

Nočné škrípanie zubov je totiž priamo úmerné tomu, ako veľmi bojujeme s vnútornými démonmi. Ak sme v pohode, zatneme zuby maximálne na štvrť hodiny za deň. Rozhodne tým nebudeme rušiť manžela celú noc. V opačnom prípade sa oplatí zamyslieť sa nad svojím životným tempom a spôsobom, akým riešime problémy. „Veľká časť stomatológie súvisí so životným štýlom. Pamätám si, že skôr deti psychicky trpeli tým, že majú zubné vady. Dnes trpia naopak neliečené deti, pretože si ostatní myslia, že o seba nedbajú a že na to rodina nemá“.  Zubných kazov našťastie ubúda. Bohužiaľ pacientov so zahnívajúcimi koreňmi je stále dosť.

Trápite sa?

Okrem dôkladné dentálnej hygieny sa oplatí zamyslieť sa i nad svojím vnútorným trápením. „Ak prežívame stres, je potrebné byť k zubnej hygiene oveľa dôkladnejší, pretože telo je pripravené na nečistoty v ústach reagovať ešte väčším zápalom ďasien,“ radí doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Dlhodobý stres

Problémy so zubami sú zložité a mnohokrát ich nevyrieši ani návšteva stomatológa. „Telo je naprogramované tak, že vníma akýkoľvek rušivý faktor vo svojom vnútri a reaguje naň – v podstate ako náš imunitný systém,“ tvrdí Dominik Nischwitz v knihe Ako na zdravé zuby. V praxi to funguje tak, že zatiaľ čo vy sa za odborníkom vydáte s podozrením na odhalené krčky či zlou tesnosťou korunky, váš lekár nič z toho neobjaví. Na vine nie je len samotný chrup, ale aj psychosomatika. Všetko v tele je prepojené. Dlhodobej únavy sa snažme zbaviť tak, že si čas od času naordinujeme celodenný spánok. Problém so zubami ale takto jednoduché riešenie nemá. Ide totiž o dlhodobé trápenie vo vnútri.     

Ako súvisia problémy chrbta so zubami?

Ľudské telo je v nadnesenom zmysle slova dokonale skonštruovaný stroj. A ten sa môže pokaziť. Hlavným spúšťačom býva emocionálne nerovnováha a od nej sa odvíjajú ostatné choroby. Mnohé prezradia práve zuby, ktoré dokážu poukázať na rad neduhov. A rovnako je tomu aj naopak. „Keď mi niekto povie, že má problémy s chrbtom, podozrievam vlastne vždy zuby,“ píše autor knihy Ako na zdravé zuby Dominik Nischwitz a pokračuje: „Ak chceme pochopiť vplyv zdravých zubov na zvyšok tela, musíme porozumieť nervovému a imunitnému systému.“ všetko je skrátka prepojené.

Môžeme spomenúť príklad: hlási sa často k slovu ľavá jednička hore? Potom sa zamerajte aj na to, či nemáte problémy s močovým mechúrom, bedrami alebo zadnou časťou kolena. Funguje to ale aj opačne. Ak vás trápia bolesti v ramenách alebo lakťoch, ktoré nemajú žiadnu viditeľnú príčinu, je pravdepodobné, že osmička vľavo hore potrebuje opraviť alebo vytrhnúť. Hoci vás sama o sebe nebolí.

Nestresujte sa …

Skúste navštíviť psychológa, ktorý je už počas prvého sedenia schopný poodhaliť problémy, ktoré sama prehliadate. Ďalšou možnosťou je viesť si denník, kam si budete počas dňa zaznamenávať situácie, ktoré vás donútili zatínať čeľuste. Alebo u ktorých ste si povedala: „Už toho mám plné zuby!“ Po dvoch týždňoch svedomitého zapisovanie vám bude jasné, že keď sa rozhorčenie objavuje vždy v okamihu, keď volá „kamarátka“ s dobre mienenú radou, alebo tesne predtým, než máte ísť do posilňovne, práve tam je potrebné začať nápravu. Návštevu stomatológa ale nepodceňujte a nesnažte sa riešiť bolesti zubov doma. Niekedy je zákrok namieste a je práve na odborníkovi, aby závažnosť a príčinu posúdil sám.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Ako si pomôcť prírodnou cestou?

Vitamíny a minerály

Vápnik, horčík, zinok + vitamín D³ – ideálna kombinácia pre podporu pevnosti a správneho vývoja kostí, zubov a nervov. Zoženiete je ako doplnok stravy v každej lekárni.

Proti kazivosti zubov

 Kúpte si v bylinkárstve sušený železník lekársky a hrsť naložte do pol litra čistého alkoholu. Po týždni kvetinu vylisujte a šťavu preceďte. Používajte po vyčistení zubov namiesto ústnej vody.

Domáce zubná pasta

Jednoduchej, ale veľmi efektívnej pasty docielite zmiešaním 70 gramov bieleho ílu s vodou. Túto zmes miešate tak dlho, až vznikne pasta. Potom pridáte desať kvapiek propolisu, lyžičku medu a dve kvapky éterického oleja s harmančekom.

zdroj: idnes.cz

Keď do života vkročí ten pravý muž

facebook

Viete, ako prebieha spánok?