Ako vytrhnúť mliečny zub?

Mliečny alebo aj dočasný chrup detí sa začína vyvíjať už v tehotenstve a k jeho prerezávaniu dochádza v dojčenskom veku. Prvý mliečny zúbok sa u každého bábätka prerezáva v inú dobu, niektoré dieťa ho má už v štyroch mesiacoch života, iné až oveľa neskôr, je to veľmi individuálne. Mliečne zuby sú potom postupne nahradzované zubami trvalými, prvé sa začína tlačiť približne okolo šiesteho roku veku dieťaťa a vytlačí dočasný zub, ktorý následne vypadne. Ako je to ale s trhaním mliečnych zubov – trhať alebo netrhať a ak áno, kedy?

Veľa ľudí si myslí, že mliečne zuby nemajú korene. Opak je však pravdou, majú korene a nie práve malé. Koreň mliečneho zuba býva dokonca dvakrát dlhší ako samotná korunka. Keď sa ale začne tlačiť zárodok trvalého zuba, koreň dočasného zuba sa začne postupne vstrebávať. Keď potom mliečny zub vypadne, skutočne už koreň nemá.

Výmena mliečneho chrupu je prirodzený proces, ktorému nie je potrebné nejako výrazne napomáhať. Príroda nie je hlúpa, mliečne zuby naozaj samy vypadnú a nie je treba ich trhať. Tým, ako sa začne zväčšovať zárodok trvalého zuba, ktorý čaká nad dočasným zubom, začne sa mliečny zúbok kývať, až nakoniec vypadne sám. Môže to pokojne trvať celé týždne, určite ale nie je vhodné takýto zub vytrhávať. Dieťa sa obvykle s kývajúcim sa zúbkom samo hrá jazykom, rôzne s ním hýbe sem a tam, čím prirodzene a nenásilne napomáha jeho postupnému uvoľňovaniu z ďasna.

Niekedy sa ale môže stať, že zúbok už visí v ďasne doslova „na vlásku“ a nie a nie vypadnúť – a to je jediný moment, kedy môžete skúsiť zúbok jemne uvoľniť a vytrhnúť, v žiadnom prípade by to ale nemalo prebehnúť silou a napriek odporu . Doma môžete vytrhnúť iba úplne uvoľnený mliečny zub s plne vstrebanými koreňmi. Pokiaľ je táto podmienka splnená, teda mliečny zub je skutočne dostatočne uvoľnený a visí len na malom kúsku tkaniva, najlepšie je uchopiť ho prstami do buničinovej štvorčeka či papierovej vreckovky a zúbok rýchlym pohybom dopredu vytrhnúť.

Na vytrhnutie mliečneho zuba vždy k zubárovi

Samozrejme aj u malých detí s dočasným chrupom niekedy nastane situácia, keď je nutné mliečny zub predčasne vytrhnúť. Najčastejším dôvodom býva rozsiahly kaz alebo zubný vačok (infekcia). Taký zub, ktorý treba vytrhnúť predčasne, ale vždy musí vytrhnúť zubný lekár, nikdy sa do trhania nepúšťajte sami doma. Taký mliečny zub totiž má ešte korene, vyžaduje teda odborné ošetrenie.

zdroj: dudlu.cz

Smrť: Ako a kedy o nej hovoriť s deťmi? Alebo radšej mlčať?

facebook

Prečo malé deti bolí bruško a ako im uľaviť