Ako mať biele zuby

úsmev a zdravé zuby

Necítite istotu, že tie Vaše perličky v ústach blikajú do biela? Mať belšie zuby je jedným z hlavných dôvodov, prečo pacienti vyhľadávajú zubnú pomoc. Od leštenia zubov po bieliace zubné pasty až po bieliace pásky na laserové ošetrenie, existuje veľa možností na bielenie zubov. Ale fungujú bieliace metódy? Sú bezpečné? Aká je najlepšia bieliaca zubná pasta?

Na rozdiel od populárnej myšlienky, žiadna bieliaca metóda nie je čarovným riešením. V skutočnosti, zažltnuté zuby môžu odhaliť ešte hlbší problém ako kozmetický. Dokonca aj zuby, ktoré boli dobre postarané, nemusia byť neuveriteľne biele. Musíme začať objasnením, čo je a nie je možné pri bielení zubov. Existujú dva široké typy zafarbenia zubov: vnútorné a vonkajšie.

Pacienti prichádzajúci do zubnej ambulancie, ktorí chcú vybieliť zuby, jednoducho chcú, aby ich zuby boli tak biele, ako kedysi boli. Títo ľudia sa zaujímajú o vonkajšie bielenie. Vonkajšie bielenie sa zaoberá vonkajším povrchom zuba, ktorý je teraz zafarbený. Môže obnoviť pôvodnú farbu vašich zubov. 

Vnútorné bielenie je jediný spôsob, ako fyzicky zmeniť farbu zuba odfarbením vrstvy dentínu pod sklovinou. Vonkajšie bielenie nemení farbu dentínu, ale môže odstrániť škvrny na sklovine, ktoré spôsobujú, že zuby vyzerajú žlto.

Dentín alebo zubovina je žltobiela hmota podobajúca sa kosti. Tvorí väčšinu zuba. Skladá sa zo 70% anorganických látok, 20% organických látok a vody.

Prvý typ, vonkajší, odstraňuje škvrny a zafarbenie z povrchu, prináša zuby späť do pôvodnej farby. Druhý typ bielenia, vnútorné bielenie, môže zmeniť farbu zubov na belšie, než kedy boli. Premýšľajte o odtieňoch bielych zubov, ktoré sme si zvykli vidieť na mnohých celebritách. Tento druh bielenia – vnútorné bielenie – nie je nikdy možné zubnou pastou.

Ktorá bieliaca zubná pasta je najlepšia?

Najlacnejšie spôsoby bielenia zubov dosahujú len vonkajšie bielenie. Zubná pasta na drevené uhlie je jednou skvelou možnosťou na odstránenie škvŕn bez toho, aby bola príliš abrazívna. Napriek tomu odporúčam namazať pastu z dreveného uhlia, namiesto toho, aby ste ju s zubnou kefkou penetrovali do skloviny. Najlepší spôsob, ako bieliť zuby  je  metóda, ktorá sa vzdáva fluoridu (ktorý naozaj nepotrebujete) a ďalších pochybných zložiek, ako sú SLS, propylénglykol a umelé sladidlá. Drevené uhlie skutočne absorbuje škvrny a výťahy urážajúce častice zo zubov.

Iné bieliace zubné pasty alebo leštidlá sú často vysoko abrazívne a môžu spôsobiť zubný kaz. Nuž, keď sa na to tak pozrieme, všetky zubné pasty sú trochu abrazívne, aby dosiahli svoj účinok. „Najlepšie“ bieliace zubné pasty sú však veľmi abrazívne. Neodporúča sa používať bieliacu zubnú pastu viac ako 2-3 týždne.

Pre vnútorné bielenie sú náklady výrazne vyššie. Ale profesionálne bielenie zubov je v skutočnosti účinné a prináša menšie riziká ako to, čo môžete skúsiť doma.

Ak nie ste si istí, do ktorej kategórie sa zmestíte, vyskúšajte metódu na vonkajšie bielenie doma pomocou elektrickej zubnej kefky a najlepšej bieliacej zubnej pasty. Je to lacnejšie a môžete začať tu, aby ste zistili, či sa vám prvé výsledky páčia.

Nepáči sa vám konečný výsledok? Vyskúšajte vnútorné bielenie v ordinácii zubného lekára.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Prečo bieliaca zubná pasta nefunguje tak, ako si myslíte?

Nemôžete zmeniť farbu zubov zubnou pastou. Ak chcete získať zmenu farby zubov, musíte si nechať bieliaci gél na povrchu zubov aspoň hodinu alebo dve každý deň po dobu niekoľkých týždňov. To sa robí s produktom, ktorý obsahuje peroxid karbamidu – najčastejšie bieliace pásy alebo ideálne bieliace podnosy od vášho zubára.

Jedným z najväčších vinníkov tohto farbenia je dýchanie s otvorenými ústami, čo spôsobuje sucho v ústach. To umožňuje prirodzene mokré prostredie úst vyschnúť. Sliny v ústach sú ako prírodné ústne vody, nepretržite prenášajú potrebné živiny do zubov a ďasien a škodlivé alebo farbiace prostriedky. Dýchanie v ústach vysušuje tento orálny mikrobiol a poskytuje čas potenciálne škodlivým látkam, aby pôsobili na povrchu zubov dlhšie a stvrdli. V skutočnosti je to vlastne jedna z hlavných príčin vnútornej zmeny farby, nielen vonkajšieho farbenia. Keď ústa zostanú suché, vaše zuby vnútorne starnú rýchlejšie, čo vedie k zažltnutiu dentínu na vnútornej strane zubov.

Ďalšia príčina pre vonkajšie sfarbenie zubov  je nesprávne čistenie zubov a nepoužívanie dentálnych nití.. Vaša zubná kefka je dôležitejšia na odstraňovanie škvŕn ako každá bieliaca zubná pasta. Bieliaca zubná pasta je zrnitejšia a viac abrazívna ako bežná zubná pasta a tieto častice pôsobia ako leštiaci prostriedok, ktorý rozloží nahromadenie biofilmu a odstraňuje škvrny.

Keď do života vkročí ten pravý muž

facebook

Niekoľko trikov, ako byť štíhla aj bez diét!