Prečo vám žltnú zuby? Kefka v zlú chvíľu, mnoho ústnej vody aj zradné bubliny

Odtieň zubnej skloviny je geneticky daný, tmavne ale ešte viac vplyvom toho, čo jete a pijete a ako žijete. Čo farbu  zubnej skloviny zhoršuje najviac?

Nie ste spokojní s odtieňom svojich zubov? Zašednutá či zažltnutá môže byť zubná sklovina bohužiaľ od prírody a od čistoty a belosti vás môžu vzďaľovať aj chyby v jedálničku aj v životnom štýle. Čím prispievate k tmavým či fľakatým zubom?

1. Nechávate na zuboch povlak

Na dokonale čisté zuby sa pigmenty prichytávajú horšie. Zato plak funguje ako lepidlo a vedie nielen k zafarbeniu, ale aj vzniku zubného kameňa. Pri čistení preto dbajte na dôkladnú techniku ​​a odstráňte povlak aj z horšie dostupných miest. Obyčajná kefka na to nestačí, budete potrebovať aj medzizubnú kefku, prípadne niť a jednozväzkovú kefku. Efekt môžete zvýšiť aj použitím ústnej vody a ústnej sprchy.

2. Preháňate to s ústnou vodou

Zuby stačí čistiť ráno a večer, počas dňa si po jedle ústa vypláchnite čistou vodou. Pokiaľ vás trápia obavy o zlý dych a niekoľkokrát denne siahnete po ústnej vode, môžete napáchať viac škody ako úžitku. Nadmerné užívanie narúša prirodzené pH v ústach, ktoré pomáha chrániť sklovinu pred sfarbením aj tvorbou zubného kazu. Radšej siahnete po žuvačke bez cukru, ktorá podporí tvorbu slín aj zdravé pH.

3. Čistíte si zuby v zlú chvíľu

Ráno je ideálne si zuby čistiť ešte pred raňajkami, pretože jedlo zmäkčuje sklovinu a kefka v takej chvíli môže sklovinu ďalej poškodiť. Je to rovnaké ako v prípade kyslých a sladkých potravín (ovocie, džúsy, sladkosti, nakladaná zelenina…), aj tie sklovinu dočasne narúšajú a mechanický tlak kefky jej nesvedčia. Preto je najlepšie čistiť zuby pred jedlom, bezprostredne po ňom ústa len vypláchnite vodou a po kefke siahnite až za pol hodiny.

4. Pijete farebné nápoje

Pre biele a zdravé zuby je potrebný pitný režim. Pri nedostatku tekutín sa netvorí toľko slín a dochádza k narušeniu pH. Pozor ale na to, čo pijete. Čistá voda neuškodí nikdy, opatrne s perlivou – oxid uhličitý prispieva k erózii zubnej skloviny. K sfarbeniu zubov a vzniku škvŕn najviac prispievajú farebné nápoje, ako je káva, čaj, červené víno a ovocné šťavy. Je to primárne spôsobené obsahom trieslovín, čo sú farbiace látky, ktoré sa pomerne ľahko udržia na povrchu zubov.

Ak sa nechcete takých nápojov vzdať, spolu s nimi pite čistú vodu, ktorá pomôže zuby opláchnuť. Nápoje, ktoré zubom nesvedčia (teda nielen farebné, ale aj sladké, perlivé a kyslé), je vhodné vypiť v rozumne krátkom čase a nekonzumovať ich pozvoľna celý deň, pretože zuby neustále obmývajú a dlhodobo zafarbujú či oslabujú.

5. Nezapájate bylinky

K belším zubom pomáhajú bylinky – výťažky z nich sa pridávajú aj do zubných pást. Na odstránenie škvŕn od čaju a kávy sú účinné esenciálne oleje mäty a bisabolol, ktorý sa extrahuje z harmančeka. Môžete ale skúsiť aj popíjať čaj z harmančeka alebo mätový čaj. A ak máte čerstvé rastlinky doma, pokojne kúsok bylinky počas dňa rozžujte. Pomôže vám udržať ústa čistejšie a predchádzať zápalu aj bolestiam zubov.

6. Milujete ovocie a zeleninu

Pravidelná konzumácia ovocia a zeleniny celkovo prospieva zdraviu, niekedy ale môžu prispieť k tmavšiemu odtieňu zubov. Zafarbiť ich vie surová červená repa a bobuľové ovocie, preto bezprostredne po ich konzumácii si preto ústa vypláchnite vodou. Rozhodne sa ale ovocie ani zeleniny nevzdávajte! Mnohé môžu naopak k belostnejšiemu úsmevu prispieť, v prípravkoch na zubnú hygienu sa používajú napríklad výťažky z ananásu, papáje alebo lesných jahôd. Na bielenie, ale aj proti zápalu v ústach pomáha aj kokosový olej.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
A čo keď to nezaberá?

Aj keď obmedzíte kávu, červené víno alebo zmeníte starostlivosť o chrup, nemusíte dokonale biele zuby dosiahnuť. Farbu ovplyvňujú aj ďalšie faktory, ktoré treba brať na zreteľ. Žltší odtieň majú zuby s tenšou sklovinou (opotrebováva sa vekom), nežiaduci odtieň a škvrny má na svedomí aj dlhoročné fajčenie, niektoré lieky či nadužívanie fluóru. Stmavnúť môže zub aj po úraze, keď sa naruší jeho výživa. V takýchto prípadoch je nutné bielenie zubov prebrať s odborníkom.

zdroj: prozeny.cz

7 potravín, ktoré nám ničia zuby

facebook

Zuby ako odraz životného štýlu