Ako spoznať pravé prosecco, na koľko stupňov ho chladiť a čím sa líši od sektu

Tak čím začať? Prosecco bude istota! Pokiaľ takto podobne začína väčšina vašich dialógov v reštauráciách a baroch, vitajte v klube milovníkov lahodných bubliniek! Viete ale, ako spoznať to pravé? A ako sa líšia napríklad od šampanského?

Príjemné šumenie, bublinky vznášajúce sa pomaly v pohári, jemné perlenie na jazyku a potom už len osvieženie a opojný pocit po tele. Tiež ste dostali chuť na prosecco? Prečítajte si, odkiaľ pochádza, ako sa delí a pri akej teplote ho najlepšie podávať.

Krajina pôvodu je Taliansko

Pravé prosecco pochádza jedine z Talianska a začalo sa tam vyrábať už pred dvoma tisíckami rokov. Názov nesie podľa rovnomenného názvu dediny pri Terste v severnom Taliansku a vyrába sa v deviatich provinciách regiónu Benátsko. Predtým niesla názov prosecco pôvodná odroda hrozna, ale šumivé vína sú od roku 2010 vyrábané výhradne z novo pomenovanej odrody Glera.

Označenie prosecco dnes patrí iba samotnému šumivému vínu z viníc talianskej oblasti Treviso, kde dozrieva asi 95 % všetkého hrozna, ktoré sa na prosecco spracováva. Kopce, na ktorých sa vinice hrozna Glera rozprestierajú, boli v roku 2019 zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Ako spoznáte jednoznačne pravé prosecco? Riaďte sa podľa etikety. Na tej hľadajte ochrannú značku DOC (Denominazione di Origine Controllata) alebo v prípade najvyššieho stupňa kvality DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita).

Aperitív aj dezert

Šumivé víno sa vyznačuje sviežou kvetinovo-ovocnou chuťou a dômyselnou ľahkou vôňou. Má tiež o trochu nižší obsah alkoholu ako šampanské, ktoré ho obsahuje asi 12,5 %, zatiaľ čo prosecco 11 %. Zrejme preto sa dá piť po celý deň a hodí sa na raňajky, obed aj večeru. Je teda ideálny ako aperitív aj dezert na akúkoľvek oslavu a prípitok. Najviac ho konzumujú ženy a hodia sa skvele aj do rôznych koktailov, vrátane obľúbeného aperolu.

A akú by malo mať prosecco ideálnu teplotu? Prosecco vždy vychlaďte na 5-7 ° C, ale rozhodne tento proces neurýchľujte v mrazničke, aby vám tam fľašu neexplodovala. Použite chladničku, kde to môže trvať zhruba 2,5 až 3 hodiny, alebo nádobu s ľadom, ktorá šumivé víno ochladí predsa len postupnejšie. V chladničke môže pomôcť aj fľašu obaliť mokrou utierkou.

Ako sa líši od šampanského?

Rovnako ako u šampanského, aj prosecco sa delí podľa zvyškového cukru na Extra Brut (0-6 g/l), Brut (0-12 g/l), Extra Dry (12-17 g/l) a Dry (17-32) g/l). Čo ich ale odlišuje, je jednak krajina pôvodu, pretože šampanské pochádza z Francúzska z oblasti Champagne, a hlavne úplne iný spôsob výroby. Zatiaľ čo šampanské sa druhotne fermentuje (kvasí) priamo vo fľašiach, prosecco sa necháva kvasiť v nádobách. Tým sa v ňom udrží viac sviežosti a ovocnej vône.

Druhotné kvasenie prebieha u prosecca takzvanou metódou charmat, teda v tlakových nerezových tankoch, zatiaľ čo sekty sa vyrábajú rovnako ako šampanské tradičnou metódou druhotného kvasenia v samotných fľašiach. Doba zrenia v tomto prípade nie je obmedzená.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Ružové od roku 2020

Zaujímavosťou je, že do roku 2020 sa vyrábalo prosecco výhradne biele, avšak po zmene talianskej legislatívy môžete teraz ochutnať aj ružové. Od novembra 2020 sa novo ako prosecco smie označiť aj rosé, v ktorom však musí byť obsiahnutých minimálne 85 % odrody Glera. Zvyšok smie byť z inej odrody, najčastejšie to býva Pinot Noir.

zdroj: prozeny.cz

20 najzdravších nápojov sveta

facebook

5 chýb pri raňajkách, kvôli ktorým sa priberá