Máte problémy so zrakom, žlté bielko, svetlejšie viečko, alebo sa vám niečo na vašich očiach nezdá?

Ako sa hovorí, oči sú oknom do duše. Vedeli ste ale, že vaše oči môžu odhaliť množstvo chronických zdravotných problémov, o ktorých ste možno ani nevedeli? Odborník prezradil, že existujú príznaky, ktoré vás môžu upozorniť na problémy, ako je vysoká hladina cholesterolu alebo dokonca mŕtvica.

Oči sú pohľadom do vášho zdravia. Zmeny na očiach môžu signalizovať problémy so zrakom, cukrovku, stres alebo dokonca odlúčenie sietnice. Väčšinu z nich navyše môžete sami vidieť, a to za predpokladu, že viete, na čo sa zamerať. Všímajte si detaily a nebojte sa v prípade podozrenia na zmenu vo vašich očiach kontaktovať svojho lekára.

Biele alebo žlté hrčky v blízkosti očí

Ak máte biele alebo žlté hrčky v blízkosti očných viečok, môže to byť známkou vysokej hladiny cholesterolu. Vysoká hladina cholesterolu sa môže hromadiť v stenách tepien a znižovať prietok krvi do srdca. To zvyšuje riziko vzniku zrazeniny a tiež ischemickej choroby srdca. V krajnom prípade môže človeka postihnúť infarkt.

Žlté oči

Pokiaľ očné bielko zožltne, znamená to najčastejšie vysokú hladinu bilirubínu v krvi, inak známeho ako žltačka. Podľa praktického lekára existuje niekoľko príčin žltačky, od infekcie pečene, žlčové kamene až po rakovinu. Pokiaľ sa u vás objaví žlté sfarbenie očí, je veľmi dôležité ihneď navštíviť svojho lekára.

Svetlé spodné viečko

Keď stiahnete dolné viečko, vnútorná strana viečka by mala byť červená alebo ružová. Ak má niekto anémiu alebo chudokrvnosť, jeho spodné viečko bude svetlejšie ako obvykle. Medzi ďalšie príznaky anémie patrí únava, dýchavičnosť, búšenie srdca a pocit na omdletie. Anémia, ktorá je častejšia u žien ako u mužov, je často spôsobená nedostatkom železa. Neliečená anémia môže zvýšiť náchylnosť k chorobám a infekciám, pretože nedostatok železa ovplyvňuje prirodzený obranný systém organizmu. Tehotné ženy s ťažkou alebo neliečenou anémiou majú tiež vyššie riziko komplikácií pred a po pôrode.

Dočasná strata zraku

Ak sa vám zdá, že nemáte periférne videnie, mohli ste prekonať mŕtvicu. Videnie je zložitý neurologický proces s vyhradenou oblasťou v mozgu a tiež niekoľkými nervami, ktoré ovládajú pohyby očí a zreníc. Ak prekonáte mŕtvicu, čo je krvácanie do mozgu alebo nedostatok krvi v jednej z týchto oblastí, ovplyvní to váš zrak. Mŕtvica môže mať rôzne následky v závislosti od toho, kde v mozgu k poškodeniu došlo. Môže zmeniť vaše myslenie a pocity a spôsobiť problémy s rečou alebo slabosť na jednej strane.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Rozmazané videnie

To môže byť príznakom cukrovky, ktorú spôsobuje príliš veľa cukru v krvi. Pokiaľ nie je dobre liečená, môžete dostať diabetickú retinopatiu, čo je stav, keď z drobných cievok v očiach uniká krv a ďalšie tekutiny. Môže u vás dôjsť k rozmazanému videniu a v noci sa vám môže stať, že neuvidíte vôbec.

Zášklby očí

Sú veľmi časté a takmer vždy neškodné, pretože obvykle samy odznejú. Môžu súvisieť s alkoholom, únavou, kofeínom, nedostatkom spánku, stresom alebo fajčením. Vo veľmi zriedkavých prípadoch môžu byť známkou problému s nervovým systémom, ako je napríklad skleróza multiplex.

zdroj: svetzeny.cz

6 emocionálnych potrieb, ktoré je vo vzťahu nutné uspokojovať. Inak neprežije!

facebook

Ako prestať zajedať negatívne emócie

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.