Najzdravší ľudia na svete do telocvične nechodia

Ľudia žijúci v „modrých zónach“, teda v miestach s najdlhšou priemernou dĺžkou života, nedvíhajú nad hlavu činky a nebehajú maratón. Jednoducho to nepotrebujú. Tu je dôvod…

Pokiaľ chcete byť natoľko zdraví, ako len je to vôbec možné, mali by ste vedieť, že v skutočnosti k tomu nebudete potrebovať ani bežecké pásy, ani činky so závažím. A koniec koncov nemusíte mojim slovám vôbec prikladať vieru – stačí, keď sa pozriete na najstarších ľudí na svete, a všetko pochopíte sami.

Ľudia žijúci v „modrých zónach“ – v miestach s najvyššou priemernou dĺžkou života na svete – nevzpierajú činky, nebehajú maratón a neplatia rozprávkové sumy za abonentky do fitness klubu.

Oni to jednoducho nepotrebujú, pretože žijú v prostredí, ktoré ich núti k pohybu, a ten ako známe znamená život. Takže títo ľudia netrávia hodiny počas na bežeckom páse, ale namiesto toho sa venujú záhrade, veľa po celý deň chodia a v oveľa menšej miere ako my používajú rôzne zariadenia uľahčujúce domáce práce.

Vedci, ktorí sa výskumom fenoménu takzvaných „modrých zón“ zaoberajú, dospeli k záveru, že každodenná prirodzená fyzická záťaž spojená s pohybom je jedným z najúčinnejších faktorov predĺženia dĺžky života, a je tiež jedným z najrozšírenejších návykov u obyvateľov dožívajúcich sa vysokého veku po celom svete.

Bohužiaľ však tento životný štýl nie je v dnešnej dobe ani zďaleka vhodný pre každého, pretože moderný svet obmedzil ľudskú prácu na čerstvom vzduchu na minimum a dnes stále viac vysedáva človek na stoličke pri stole a pozerá na monitor počítača. Celé dlhé dni.

Práca vyžadujúca ustavičný pohyb a umožňujúca dlhý pobyt na čerstvom vzduchu… no áno, môže vám to pripadať ako veľmi príjemná a romantická zábava, avšak realita dnešného sveta je skrátka úplne niekde inde. Ak pred sto rokmi predstavovali sedavé profesie iba desať percent z celkového počtu všetkých zamestnaní, v súčasnej dobe sa tento ukazovateľ blíži k deväťdesiatim percentám.

Ale čo s tým teda môžeme robiť?

Nestrácajte náladu, aj keď napríklad práve vaša práca vyžaduje, aby ste bez hnutia sedeli na jednom mieste a celý deň ste veľmi vyťažení, predsa len si do neho môžete pridať viac pohybu.

Jedným z najlepších spôsobov, ako to dosiahnuť, je prejsť k aktívnejšiemu spôsobu premiestňovania. Ak to nie je príliš ďaleko, môžete napríklad začať chodiť s deťmi do školy pešo, pešo alebo na bicykli sa môžete dopravovať do obchodu a navštevovať priateľov bez toho, aby ste zbytočne vyťahovali auto z garáže. V ideálnom prípade by ste mali chodiť alebo jazdiť na bicykli aj do zamestnania, alebo aspoň na zastávku autobusu alebo metra, pokiaľ skutočne nie je možné zvládnuť pešo včas celú cestu.

Rôzne štúdie ukazujú, že pokiaľ vás cesta do práce prinúti denne k najmenej pätnásťminútovej chôdzi, môže už to samo o sebe výrazne zlepšiť stav vášho zdravia a pokiaľ by sa vám podarilo pridať k chôdzi ešte nejakú ďalšiu fyzickú aktivitu, účinok chôdze by to ešte posilnilo.

Navyše podľa štatistík jedinou vecou, ​​ktorú ľudia neznášajú ešte viac ako každodenné cesty do zamestnania, sú bežné domáce práce. Je však celkom možné, že by k svojim každodenným povinnostiam v domácnosti zaujali podstatne priaznivejší postoj, keby si častejšie pripomínali, ako výrazne predlžujú život všetky tie prirodzené pohyby, ktoré počas tejto všednej práce musia vykonávať.

Pokiaľ je vaša práca príliš ďaleko na to, aby ste do nej šli pešo, môžete si možno urobiť aspoň chvíľku času na malú prechádzku.

Výsledky nedávnej štúdie uskutočnenej American Cancer Society ukázali, že aspoň šesť hodín chôdze týždenne významne znižuje pravdepodobnosť úmrtia na ochorenie kardiovaskulárneho systému a dokonca aj na rakovinu, v porovnaní s ľuďmi pohybujúcimi sa prevažne v aute. A viac ako to, dokonca už iba dve hodiny chôdze týždenne znižujú riziko vážneho ochorenia a pomáhajú podstatne zvýšiť dĺžku života.

Okrem všetkého ostatného má chôdza veľmi priaznivý účinok na ľudský mozog. Podľa výsledkov štúdie uskutočnenej doktorom lekárskych vied a lekárom Karolínskej lekárskej univerzity vo švédskej Soľne Andersom Hansenom každodenná prechádzka znižuje riziko senilnej demencie až o štyridsať percent

Pokiaľ sa vám naozaj veľmi nechce chodiť celé hodiny niekde po vonku alebo práve nepanuje počasie, ktoré by lákalo na prechádzky, rozdeľte si prechádzku do niekoľkých častí. Môžete chodiť každú hodinu päť minút – na tom nie je nič ťažké. Jednoducho sa snažte každú hodinu aspoň na krátku chvíľu vstať od svojho pracovného stola a trochu sa prejsť a v čase obeda sa určite dostať von na ulici a trochu sa nadýchať čerstvého vzduchu.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Príroda nestvorila ľudské telo na to, aby sedelo bez pohnutia na jednom mieste, ale aby sa pohybovalo. To však vôbec neznamená, že musíte nevyhnutne navštevovať posilňovňu. Aby ste prežili dlhý a zdravý život, úplne nemusíte ťahať ťažké železné činky alebo absolvovať vyčerpávajúce cvičenia.

Jednoduché, prirodzené pohyby, ktoré môžete robiť každý deň, môžu mať na váš život najmenšie, ak nie rovno väčší vplyv ako športovanie. Robte to rovnako ako dlho žijúci ľudia po celom svete – jednoducho sa prirodzene pohybujte.

zdroj: prokondici.cz

Boj s kilami navyše: Najčastejšie chyby večných dietárok a prečo to nejde, aj keď teóriu ovládajú.

facebook

Diéty a chudnutie: Chudnutie behom i chôdzou!