Čo všetko môže byť za svrbením kože

Suchá, svrbivá koža nie je len problémom ľudí s ekzémom či žihľavkou, ale aj s rôznymi zdravotnými problémami napríklad cukrovkou či pri pokročilom ochorení obličiek. Svrbenie je pritom veľmi nepríjemné. To najhoršie, čo v daný okamih môžeme urobiť, je poškriabať sa. Škrabanie síce na chvíľu uľaví, ale je možné, že v konečnom dôsledku problém ešte viac zhorší.

Svrbenie vzniká podráždením nervových zakončení v koži, tento signál sa prenáša nervovými vláknami do mozgu, kde je vyhodnotený a inými nervovými vláknami prichádza impulz k svalom, čo vedie k poškriabaniu za účelom odstránenia príčiny.

Časté je svrbenie kože večer, býva spôsobené aj znížením hladiny hormónu kortizolu v krvi. Jedná sa o hormón nadobličiek, ktorý pôsobí protizápalovo. Svrbenie kože ráno je menej časté, deje sa tak často vplyvom potravy a liekov užívaných večer.

Koža môže svrbieť aj po dlhej zime, a to vplyvom suchého vzduchu vo vykurovaných miestnostiach, a teda aj presušením kože a celkovo aj zlou hydratáciou organizmu.

Ak máte dlhodobé problémy so svrbením kože, a to bez viditeľnej vyrážky, vydajte sa v prvom rade za praktikom. Základné laboratórne vyšetrenie krvi môže napovedať, či nie sú na vine obličky, žlčník, stres alebo napríklad cukrovka.

S vyrážkou určite vyhľadajte kožného lekára. Ten vám poradí s výberom vhodných krémov alebo roztokov, ktoré by vám mohli pomôcť, alebo navrhne alternatívnu liečbu uľavujúcu od svrbenia.

Pozrite sa s nami, čo všetko môže stáť za svrbením pokožky.

1. Atopický ekzém

Medzi najčastejšie oblasti, kde koža svrbí, patria kolenné, lakťové jamky, zápästie, viečka, krk, lopatky, pás, predkolenia a lýtka. Keďže koža svrbí najčastejšie v noci, rad ekzematikov trpí narušeným spánkom, čo sa odráža najmä na ich dennej aktivite a náladovosti.

Za atópiu môže hneď niekoľko faktorov – od dedičnosti, stravy, hormonálnej nerovnováhy po zlé životné prostredie a zimu. Dochádza k narušeniu kožnej bariéry, ale aj k zvýšenej reakcii imunitného systému na niektoré látky.

2. Svrbenie na tvári, na perách a jazyku

V tomto prípade sa pravdepodobne jedná o prehnanú alergickú reakciu s opuchom kože a slizníc, s dýchacími a prehĺtacími ťažkosťami, niekedy ale aj žihľavkou.

3. Žihľavka

Žihľavka sa prejavuje predovšetkým malými alebo veľkými žihľavkovými púčikmi na koži. Tie sú veľmi svrbivé, až do pocitu pálenia. Púčiky sa sťahujú z miesta na miesto, konkrétne pupienky väčšinou do 24 hodín miznú a nezanechávajú po sebe stopy, ak nie sú rozškriabané. Až u 30 % prípadov sa môže objaviť aj svrbivý opuch. Ten mizne väčšinou v priemere do 72 hodín od výskytu.

Veľmi často sa žihľavka objavuje ako reakcia na chlad alebo naopak teplo, na potraviny, lieky alebo kontrastné látky. Výsev sa objaví väčšinou do pol hodiny, prejavy odznievajú za hodinu až dve, záleží na rozsahu.

U chronickej žihľavky to ale môže trvať aj dlhšie ako 6 týždňov, v najhorších prípadoch aj niekoľko mesiacov či rokov, kým prejavy vymiznú.

4. Nedostatok vitamínov

Za zhoršenou kvalitou pokožky, prejavujúcou sa zvýšenou suchosťou, popraskaním alebo náchylnosťou k infekciám, môže stáť aj nedostatok vitamínov. A to najmä vitamínu A (jeho nedostatok spôsobuje infekcia na koži a zhoršuje zápal), vitamínu C (pomáha tvorbe kolagénu, chráni pred škodlivými účinkami UV žiarenia, zlepšuje hydratáciu pokožky) a E (chráni membránové tuky pred peroxidáciou a znižuje zápalové reakcie v pokožke) .

5. Problémy s obličkami

Nahromadenie škodlivín v tele v dôsledku nefunkčných obličiek sa môže tiež prejaviť svrbením pokožky. Často sa tak stáva pri pokročilom ochorení obličiek.

Medzi možné príčiny patrí u týchto ľudí vysoká hladina hormónu prištítnych teliesok alebo vysoká hladina fosforu v krvi, prípadne vápnik uvoľňovaný z kostí, ktorý sa môže ukladať v cievach, kĺboch ​​a koži.

6. Zle fungujúce žlčové cesty

Problémy so žlčníkom a s poruchou odtoku žlče tiež môžu súvisieť so svrbením pokožky. Žlč, ktorá sa tvorí v pečeni, je odvádzaná žlčovodom do žlčníka. Odtiaľ po nejakej dobe putuje žlč do tenkého čreva, kde sa podieľa na trávení.

Pokiaľ nedochádza k odtoku žlče či ďalším problémom, objaví sa obvykle problém so svrbením. Deje sa tak často vplyvom liekov, alkoholu alebo infekčnej žltačky.

7. Cukrovka

V dôsledku narušenia krvného obehu môže tiež pri cukrovke dochádzať k vysúšaniu pokožky a jej svrbeniu. Niekedy práve svrbenie kože môže inak zdravého jedinca upozorniť na zvýšenú hladinu cukru v krvi.

8. Nadbytok červených krviniek

Polycytémia alebo premnoženie červených krviniek v krvi sa môže tiež prejavovať nadmerným svrbením tela, spolu s ďalšími prejavmi tohto ochorenia ako napr. bolesťami hlavy či ťažkosťami s trávením.

9. Anémia z nedostatku železa

Pri anémii sú červené krvinky menšie a je v nich menej hemoglobínu, pre tvorbu ktorého je železo nevyhnutné. Nedostatok železa je spôsobený buď následkom chronického krvácania, napr. pri silnej menštruácii, môžu za tým ale stáť aj vredy, hemoroidy, ale aj nádory tráviaceho traktu, prípadne nedostatočný príjem potravín bohatých na železo či pri poruche vstrebávania železa z tráviaceho traktu. Choroba sa môže prejaviť suchou, svrbiacou pokožkou, krehkými a lámavými vlasmi a nechtami, vyhladeným jazykom a pod.

Liečba spočíva v odstránení príčiny, ktorá anémiu vyvolala, a v podávaní prípravkov s obsahom železa a vitamínu C, ktorý podporuje vstrebávanie železa z tráviaceho traktu.

10. Nadmerný stres

Pri strese dochádza k uvoľneniu histamínu pod kožu, čo môže vyvolať reakciu v podobe svrbenia aj vyrážky. Aj psychika teda v tomto smere zohráva dôležitú úlohu. Podobné problémy môžu nastať aj pri dlhodobej únave, nedostatku spánku či úzkostiach.

11. Svrab

Ide o veľmi nákazlivé kožné ochorenie. Šíri sa hlavne v kolektívoch ľudí žijúcich v tesnom kontakte. Najčastejšia cesta prenosu je medzi sexuálnymi partnermi.

Náchylnejšie na ochorenie sú imunitne oslabení jedinci. Choroba sa často zamieňa s ekzémom, pretože sa prejavuje podobne, ľahko sa tak liečba tohto ochorenia zanedbá.

Najčastejšie spúšťače svrbenie
  • poštípanie alebo pohryznutie hmyzom
  • alergická reakcia na konkrétnu tkaninu
  • prirodzené alergény (napríklad alergia na peľ,
    prach, zvieratá, jedlo)
  • príliš dlhý pobyt v špinavom prostredí
  • nedostatok vitamínov či minerálov
  • nepriaznivé klimatické podmienky (prílišné
    teplo, vlhko, chladno)
  • časté či dlhé umývanie a kúpanie
  • iné kožné ochorenia (atopický ekzém, svrab a
    pod.)
  • ochorenie späté s poruchami štítnej žľazy,
    obličiek
  • hormonálne výkyvy (napríklad v období puberty)
  • nadmiera športovej aktivity
  • psychické problémy (stres, únava, nedostatok
    spánku)
Je možné svrbeniu predchádzať?

Svrbenie sa dá zmierniť, ale nie vždy sa dá úplne vyliečiť. V tomto ohľade veľmi záleží na tom, či sa podarí správne odhaliť spúšťače svrbenia a či sú odstrániteľné, prípadne sa im možno vyhnúť.

Pri alergických reakciách môžu zabrať antihistaminiká, pri prejavoch veľmi suchej pokožky aj špeciálne prípravky na jej hydratáciu a zároveň posilnenie ochrannej kožnej bariéry.

Ako minimalizovať nepríjemné pocity svrbenia kože
  • Vyhýbajte sa horúcim kúpeľom, radšej sa
    sprchujte. Pokiaľ sa ale bez kúpeľa nezaobídete, skúste do vody pridať jedlú
    sódu alebo ovsenú múku, čo často prináša úľavu.
  • Dávajte prednosť oblečeniu vyrobenému z bavlny a
    iných prírodných materiálov, napr. bambusu.
  • Silné parfémy v čistiacich prostriedkoch,
    saponátoch, mydlách alebo telových mliekach môžu vyvolávať alergické reakcie
    alebo váš stav zhoršovať. Snažte sa ich preto nepoužívať.
  • Pomôcť vám môže tiež dobrá starostlivosť o
    pokožku, každodenné umývanie a zvlhčovanie.
  • Za žiadnych okolností sa neškriabte! Škrabanie
    má tendenciu svrbenie zhoršovať, môže dokonca viesť k poškodeniu kože a
    infekciám. Strihajte si nechty, aby ste si nemohli škrabaním poškodiť kožu.
  • Čo najviac sa snažte vyhýbať pádom alebo
    zraneniam kože, aby nedochádzalo k odreninám, ktoré môžu stav zhoršovať.
Strava, bylinky a doplnky stravy

Stav pokožky je možné podporiť aj prostredníctvom doplnkov a celkovo vhodnej stravy. So zlepšením stavu pokožky môžu pomôcť napr. minerály, zinok, meď a vitamín E, ktoré ju chránia pred škodlivým oxidatívnym stresom poškodzujúcim kožné bunky.

Odborníci potom odporúčajú z jedálnička odstrániť priemyselne spracované potraviny, rafinované cukry, červené mäso a niekedy aj mliečne výrobky.

U niekoho môže pomôcť aj bezlepková diéta, ale takto upravený jedálniček je vždy dobré konzultovať aj so svojím lekárom.

zdroj: novinky.cz

Buďte nahí pre lepší vzťah, krajšiu pleť i zdravšie lono

facebook

Nedostatky? Žiadne nevidím alebo ako muži vnímajú, keď vás vidia nahú