Daň za neveru: Okrem zničeného vzťahu vás to môže stať oveľa viac

Aj neverník je iba človek! Čo prežíva, keď otvorí svoju náruč príležitosti a dobrodružstvu – mimo svojho existujúceho vzťahu? S týmito komplikáciami rozhodne vopred nepočíta!

Existuje mnoho dôvodov, prečo ľudia podvádzajú, a vzorce sú zložitejšie, než naznačujú bežné stereotypy. Keď Marylandská univerzita v spolupráci s Kinseyho inštitútom a sociálnou sieťou Reddit vyspovedala 495 ľudí (takmer 90 percent z nich sa identifikovalo ako heterosexuálny), odhalila osem kľúčových príčin nevery.

Patrí medzi ne hnev, znížená sebaúcta, nedostatok lásky, nízke nasadenie partnera (jeho laxnosť voči vzťahu), potreba rozmanitosti, emočné a citové zanedbávanie zo strany náprotivku, vyššia sexuálna túžba a potreba vybitia a v neposlednom rade obyčajná príležitosť, ktorá robí zlodeja, presnejšie povedané neverníka. Či už dotyčný človek má „maslo na hlave“ preto, že mu doma niečo chýba, alebo si potrebuje čosi dokazovať, vždy to na jeho duši zanechá určité stopy, a to hneď v niekoľkých smeroch.

Neverníkov zožiera zdrvujúca vina

Aj keď je románik lákavý, nový a vzrušujúci, nezabráni tomu, aby sa väčšina nepoctivcov absolútne oslobodila od pocitov hanby a viny. Hociktorému neverníkovi sa často robí zle od žalúdka, keď si pomyslí, čo robí svojmu partnerovi či celej rodine. A už v roku 1996 psychológovia, ktorí sledovali neverbálne správanie klamárov, odhalili, že každá lož v tele zvyšuje hladinu stresu. O ňom je známe, že je príčinou depresií, hnačky alebo zápchy, ale aj porúch príjmu potravy. Nahráva aj cukrovke či vysokému krvnému tlaku a môže spôsobiť infarkt.

Neverníci majú narušené vzťahy aj mimo manželstva

Psychológovia uvádzajú, že emocionálne dôsledky podvádzania môžu trvať celý život, bez ohľadu na to, či váš partner vie, čo ste urobili. Pokiaľ ale nevera vyjde na svetlo, stáva sa vecou verejnou často presahujúcou rámec samotného manželstva. Blízki priatelia a rodina vrátane vlastných detí sa nehanbia vyjadriť sklamanie z podvodných činov, niektorí to danému jedincovi dávajú pekne „zožrať“. Zrazu už je problematické odísť na hory v doposiaľ bežnom zoskupení, keď Mária Petra odsudzuje za to, že jej kamarátku Luciu roky ťahal za nos – bez ohľadu na to, že Lucia Petrovi odpustila, alebo spolu už dávno nie sú.

Stratenú dôveru získavajú len veľmi ťažko

Istá štúdia publikovaná v odbornom časopise Archives of Sexual Behaviour zistila, že jedna nevera zvyšuje riziko opätovného podvádzania v neskoršej fáze vzťahu. Aj keď to pochopiteľne nemusí byť pravidlom, ako už raz získate nálepku neverníka, ťažko sa jej zbavujete. Partner či rodina vám veľmi neveria, často ste preverovaní a konfrontovaní s tým, prečo idete neskôr z práce, z akého dôvodu v piatok večer vyrážate von a s kým. Neverník, ten ťažký život má… Ale obvykle nie na dlho. Výskumy ukazujú, že len asi 31 % párov, ktoré čelia nevere, spolu zostáva. Niekedy je skrátka jednoduchšie sa posunúť o vzťah ďalej.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Neverníci sa boja spätnej reakcie

Pokiaľ ide o to, ako podvádzanie ovplyvňuje neverníka, je potrebné prihliadnuť aj na ďalšie záležitosti. „Oko za oko“ je stará známa zásada a mnoho ľudí verí, že keď niekomu urobia niečo zlé, stane sa im na oplátku to isté. Ak podvedú teda svojho partnera, budú zákonite tiež podvedení. Toto sú takzvané „karmické účinky“ cudzoložstva, s ktorými sa však nežije ľahko. Vitaj v pekle, hriešnik!

zdroj: prozeny.cz

Je toto nevera? Muži tvrdia NIE, ženy ÁNO! A vy?

facebook

Ženy a nevera. Kedy a prečo ich to do cudzích postelí najviac ťahá?