Ranný rituál, ktorý je vraj kľúčom k spokojnosti

Čo je vôbec prvá vec, ktorú po zacvaknutí budíka každé ráno urobíte? Otočíte sa a ešte chvíľu driemete  a až potom vstanete, alebo naopak vyštartujete z postele a vrhnete sa na hygienu alebo raňajky? Tak či tak, ani jedno nie je práve to pravé. Odborníci všetkým bez rozdielu odporúčajú jednoduchý rituál, ktorý by sa mal bez vynechania vykonávať každý deň a výrazne prispieva k spokojnosti človeka. Je ním poriadne pretiahnutie.

Málokto by sa zaoberal tým, že spôsob, akým ráno vstáva, ovplyvňuje väčšinu jeho dňa. Keď zaspíte a hekticky ráno hľadáte kefku a pritom sa obliekate, zrejme aj celý deň bude vyzerať podobne chaoticky.

Naopak, keď ráno budete vstávať v pokoji a na všetko si urobíte dostatok času, bude vaša nálada o dosť lepšia. A k úplnej dokonalosti potom už stačí jediné – riadne sa ešte v posteli pretiahnuť, ako to len ide.

Malá pomoc pre väčšiu pohodu

Ako tvrdí Amy Cuddyová, psychologička z Harvardu, je práve také pretiahnutie tým, čo najviac ovplyvňuje nielen naše emócie a rozpoloženie počas dňa, ale aj spôsob, ako vnímame sami seba.

„Ľudia, ktorí každé ráno vstávajú a preťahujú sa spôsobom, keď naťahujú ruky za hlavou do V, sú viac šťastní, takmer superšťastní,“ uviedla pre Daily Telegraph Cuddyová.

Tento malý rituál má podľa psychologičky aj vplyv na to, aké rozpoloženie bude človek vysielať do okolia. Prirovnáva to k spôsobu, akým stojíme. Pokiaľ sa jedinec hrbí, má ohnutý chrbát a ramená ovisnuté, pôsobia na okolie ako depresívny, unavený a málo sebavedomý jedinec. Naopak pokiaľ stojí vzpriamene, s hlavou vztýčenou a s úsmevom na tvári, vyžaruje z neho automaticky optimizmus a sebavedomie. A k tomu má pomôcť aj spomínaný ranný rituál.

Podobné negatívne signály, ktoré do okolia vysiela zhrbený postoj, vraj bude počas dňa vysielať aj človek, ktorý rád spí a ráno sa prebúdza v tzv. fetálnej polohe (poloha plodu).

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

„Máme predbežné výsledky aj o tom, že človek, ktorý spí schúlený v polohe plodu a takto sa aj často prebúdza, býva po prebudení viac vystresovaný,” uviedla na záver psychologička, ktorej výskum bol prezentovaný aj na serveri Business Insider.

zdroj: novinky.cz

Hlboký spánok ovplyvňuje, ako sa svieži prebudíte aj to, či priberáte.

facebook

Ako svetlo ovplyvňuje spánok a prečo sa cítime unavení?