Dôležité míľniky vo vzťahu? Len o svadbe to nie je!

Keď sa povie míľnik vo vzťahu, asi vás napadne prvé výročie, predstavenie rodičom, spoločné bývanie a potom už svadba a deti. Ale je tu aj mnoho ďalších významných okamihov, ktoré môžu vzťah posilniť (alebo ukončiť). Čo napríklad prvá veľká hádka, ktorú zvládnete s gráciou?

Zásnuby, spoločné bývanie alebo založenie rodiny sú z dlhodobého hľadiska veľmi dôležité kroky vo vzťahu, ktoré stoja za zmienku a za oslavu. Ale nie sú jediné. Čo ďalšie zásadné medzníky a situácie, ktoré keď zvládnete, tak vzťah posilnia a porozumenie bude zase o niečo hlbšie? Zoznámenie s priateľmi vám o partnerovi povie viac ako obed u rodičov a máločo preverí vzťah ako puberta detí.

1. Zoznámenie s priateľmi

Na začiatku vzťahu ste spokojní len vo dvojici, vo svojej zamilovanej bubline. Ale neskôr chcete lásku predstaviť najbližším a spoznať okrem rodiny aj jeho priateľov. Je fajn mať partnera „schváleného“ a zároveň viete, že aj on na svojich kamarátov dá. Poznáte ho medzi ľuďmi, s ktorými sa na nič nehrá: Bude vám nablízku, alebo sa s kamarátmi opije a nechá vás napospas v neznámom prostredí? A čo robiť, keď si s jeho kamarátmi práve nesadnete?

2. Prvá poriadna hádka

Máte po boku spriaznenú dušu a perfektne sa k sebe hodíte. Ale prvá hádka príde a je to v poriadku. Nie je to dôvod na veľké oslavy, ale nerobí to z vás menej dokonalý pár. Je to príležitosť lepšie sa spoznať a byť si bližšie. Vedieť sa dobre pohádať nie je len tak a nezhody sú súčasťou zdravej komunikácie. Zistíte, ako náprotivok argumentuje, či ste schopní dôjsť ku kompromisu, uznať chyby a ospravedlniť sa.

3. Vyznanie lásky

Dlhšiu dobu „to“ cítite a dávate najavo rôznymi spôsobmi. Kedy ale povedať magické Milujem ťa? Nemal by to povedať on prvý? Čo keď nepovie Tiež ťa milujem, ale niečo v štýle Ďakujem, to ma teší? Tie dve slová váš vzťah posunú oficiálne o kúsok ďalej. Už spolu len nerandíte, je to láska. Dávate partnerovi svoju dôveru a srdce na dlani.

4. Rozhovor o expartneroch

Strapňujúce ukazovanie fotiek z detstva prebehlo a nevyhnutne príde rozhovor o bývalých vzťahoch. Každý má nejakú minulosť a chcete prirodzene spoznať aj tú partnerovu a on vašu. Ale ako sa opýtať, koľko mal žien, aby ste neboli za žiarlivku? Ako bude on vnímať, že na vysokej ste bola viac než kamarátska? Odhaliť minulosť je prejav dôvery a posilní to pocit bezpečia, ktorý do stabilného vzťahu patrí.

5. Prvý sex

Na svoje „prvýkrát“ si určite pamätáte, je to veľký životný krok. A rovnako tak aj prvé milovanie s partnerom, s ktorým je vám dobre ako s nikým predtým. Skvele sa s ním rozpráva, obaja milujete turistiku a plánujete spoločnú budúcnosť, ale bude to klapať aj v posteli? Ak áno, prepojenie medzi vami bude zase o niečo intenzívnejšie. A keď už ste v posteli zladení, prichádza ďalší míľnik, a to zdieľanie svojich tajných sexuálnych prianí.

6. Puberta detí

Zvládli ste svadbu a založiť rodinu, to už bude asi s míľnikmi koniec, že? Ale kdeže! Mnoho sa ich spája práve s potomkami, ich výchova dokáže vzťah riadne preveriť. A keď dôjde na pubertu, chce to ťahať za jeden povraz. Doma sa namiesto sladkého dievčatka alebo roztomilého chlapčeka zjaví drzý a nenávistný pubertiak a na vás je sa s touto zmenou popasovať a neísť proti sebe.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
7. Prázdne hniezdo

A ste zase na začiatku, len sami dvaja. Deti sú z domu a vy si musíte zvyknúť na prázdne hniezdo. Ako rodičia ste možno mali tendenciu venovať sa hlavne deťom a prispôsobovať im plány. Teraz sa ukáže, či ste si uchovali vlastné záujmy a viete byť iba spolu. Pokiaľ áno, bude pre vás hračka. Cestujte, venujte sa priateľom a užívajte si zaslúžený pokoj.

zdroj: prozeny.cz

Láska v práci: Drby, závisť, ohrozenie kariéry.

facebook

Kým nás smrť nerozdelí: Čo robili naši starí rodičia, aby im láska vydržala celý život

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.