Láska, alebo vášeň? Návod, ako to spoznať

Láska a vášeň. Dva úplne rozdielne pocity, ktoré však ľudia dosť často zamieňajú. Popliesť si ich je totiž až príliš ľahké. Obe emócie sú veľmi silné, ale len láska skutočne vydrží. Ako teda poznať, či ste zamilovaní, alebo vás len pohltila vášeň?

Láska a vášeň idú mnohokrát ruka v ruke. Lenže zatiaľ čo láska sa bez vášne (obzvlášť na začiatku vzťahu) nezaobíde, vášeň dokáže žiť aj bez lásky. Ale ľudia pohltení túžbou sa často mylne domnievajú, že sú zamilovaní a milovaní. Precitnutie býva bolestivé, preto je dobré vedieť tieto dve emócie rozlíšiť.

Vášeň: túžba bez budúcnosti

Vášeň je akási prvá fáza lásky, je to bláznivé obdobie, kedy nemyslíte na nič iné ako na krásny úsmev svojho nového objavu, na jeho dotyky, na to, čo s vami dokáže v posteli. Sex, sex a zase iba sex. Toho máte plnú hlavu. Ale stále je tam niečo ďalšie, akýsi nevyslovený prísľub do budúcnosti, vidina, že z toho bude viac než len super sex.

Avšak vo chvíli, keď jeden z vás (alebo oboch) tento prísľub akéhosi emočného bonusu necítite, nemáte oň záujem, je to len čistá a vlastne trochu obyčajná vášeň. Chemická reakcia spôsobená tým, že vás partner fyzicky priťahuje. A toto sú jasné signály, že naozaj nejde o nič väčšie ako túžbu.

Fyzično – Pri vášni ste priťahovaní iba fyzickými prednosťami partnera. Páči sa vám jeho (jej) zadok, predstavujete si, čo všetko by sa s jeho (jej) telom dalo robiť. „Myslíte na sex s tým človekom, túžite po ňom,“ hovorí Helen Fisher, americká antropologička a autorka knihy „Why Him? Why Her? How to Find and Keep Lasting Love“ (v preklade Prečo on? Prečo ona? Ako nájsť a udržať si lásku navždy).

Téma hovorov – O čom sa bavíte? O tom, aké jedlo máte radi, ktorá reštaurácia v okolí je prima, aký film nestál za nič – teda o bežných, ale nijako osobných a hlbokých veciach? „Ak k nemu cítite len vášeň, nemáte potrebu ani chuť mu o sebe hovoriť čokoľvek vnútorné. Pri konverzácii nejdete vôbec do hĺbky, strážite si svoju emočnú intimitu,“ vysvetľuje americká terapeutka a expertka na vzťahy s tridsaťročnou praxou Terri Orbuch. Jednoducho sa pohybujete na akomsi pomyselnom povrchu vášho ja – len kvôli vášni nie je potrebné toho druhého púšťať hlbšie.

O budúcnosti nehovoríte – Vo vášnivom poblúznení možno snívate o spoločnej budúcnosti, predstavujete si, aké by to bolo, ale nič viac. Nepodnikáte žiadne reálne kroky, aby ste svoje životy spojili, nehovoríte o tom, vlastne je medzi vám skutočne iba sex.

Láska: my je viac ako ja

Aj k láske samozrejme patrí túžba a vášeň, ale primárna je vášeň emočná. Túžite po tom druhom ako po osobnosti, nie len ako po objekte fyzickej príťažlivosti. Sexuálna príťažlivosť je vlastne dôsledkom tej psychickej. A toto sú signály, že aj keď práve prežívate divoký začiatok vzťahu, je to zároveň aj láska:

Spoločný čas – Chcete mať s tým človekom sex, neskutočne sa vám páči, myslíte naňho, ale rovnako tak túžite byť s ním len tak. „Chcete s ním jednoducho tráviť čas aj inak ako sexom,“ hovorí Helen Fisher. Ide vám o to, s ním naozaj byť, nie s ním iba spať.

Váš život, jeho život – Keď niekoho milujete, túžite ho prepojiť s celým svojím životom, so všetkými ľuďmi, ktorí sú pre vás dôležití. „Chcete ho predstaviť rodine, priateľom, kamarátom, nechcete ho len pre seba, ale aj pre ostatných. A naozaj vám veľmi záleží na tom, aby si ho obľúbili aj oni,“ tvrdí Terri Orbuch.

My, nie ja – Toto je veľmi podvedomé, pravdepodobne si to ani neuvedomujete. Keď ide o lásku, zrazu nehovoríte „ja“, ale „my“. Už sa nevnímate ako dve nezávislé jednotky, ale ako pár, jednotka zložená z dvoch častí. Takže až sa vás niekto spýta, čo ste robili cez víkend, čo odpoviete? Keď poviete „boli sme v kine“, vyzerá to na lásku. Keď skôr „bola som v kine s Tomášom“, už je to slabšie.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Zdieľanie – A keď hovoríte ako „my“, najskôr tak aj konáte. Ste si totiž vedomí (a záleží vám na tom), že čokoľvek sa vám stane, akékoľvek rozhodnutie, ktoré urobíte, už nemá vplyv len na vás, ale aj na váš náprotivok. A preto s tým, koho milujete, zdieľate skoro všetko. Dostanete pracovnú ponuku, ktorá ale znamená sťahovanie do iného mesta? Zveríte sa partnerovi a preberiete to. Rovnako tak za ním idete s akýmkoľvek trápením aj radosťou.

zdroj: prozeny.cz

Dlhodobý vzťah bez sexu. Vadí, keď máte sexu málo?

facebook

Ako začať hovoriť s partnerom o sexe a necítiť sa trápne