Upozorňujeme vopred, že informácia, ktorú si ďalej prečítate, môže prevrátiť vaše myslenie hore nohami, a to nezávisle od vášho priania. Preto odporúčame kým budete čítať ďalej sa poriadne sústrediť a zapojiť všetku svoju pozornosť.
Na čo myslíte pred spaním? Aké myšlienky vám poletujú hlavou?
Stavili by sme sa, že nemáte tušenie, že to, ako sa ráno budete cítiť, závisí od toho, na čo myslíte pred spaním. To, na čo myslíte pred spaním, v podstate určuje vašu budúcnosť a modeluje váš zajtrajší život.
Je to ako dominový efekt. Myšlienková reťazová reakcia vytvára v mozgu neurónové reťazce. Počas osemhodinového spánku prebieha v hlave spracovanie informácií, o ktorých nemáte ani tušenie. Povedané veľmi zjednodušene zatiaľ čo vy spíte, prebieha vo vašom mozgu proces určujúci vaše zajtrajšie bytie. Na tomto procese závisí:
- ako sa budete zajtra cítiť
- ak budete vyspatí alebo nie
- akú budete mať náladu
- koľko budete mať energie
- ako bude regenerovať váš organizmus – rýchlo alebo pomaly
- čo budete robiť ráno, počas dňa a večer
Až sa prebudíte, budete si na sto percent istí, že šoférujete sami seba, že to vy rozhodujete. Budete sa však mýliť. Pretože všetko už bolo rozhodnuté za vás. Počas ôsmich hodín spánku sa uložil program, ktorého sa budete počas dňa držať a od ktorého sa odchýlite iba vtedy, ak do vášho obvyklého spôsobu života vtrhne nečakaná udalosť, ktorá nie je súčasťou programu.
Keď sa deje niečo mimoriadne, program zlyháva, mozog sa počas zlomkov sekundy preprogramuje a začína hľadať východisko z neobvyklej situácie.
Podstata však nie je v tom.
Dôležité je, že to, na čo myslíte pred spaním, má veľký význam pre vašu budúcnosť. Najväčším problémom je ľudská nevedomosť. Človek obvykle nevie, ako funguje mozog, necíti vlastné myslenie, a vôbec o sebe vie hrozne málo okrem váhy, výšky, počtu prstov na nohách a na rukách a ešte snáď obvodu hrudníka.
Preto sa s ním všetko deje akosi samospádom. Pred spaním myslí na svoje problémy, hľadá cesty k ich riešeniu, sníva o niečom nesplniteľnom. Ráno potom vstane a začína nový deň. Ktorý však bol vymodelovaný už počas noci.
Počas spánku napríklad mozog do najmenších podrobností preberá budúci deň. Možné stretnutie s bývalou partnerkou, odpojenie teplej vody v dome, pád meteoritu, otravu jedlom alebo náhodný sex. Všetko do najmenších podrobností. Mozog preberá všetky možné situácie. Vychádza z tých najpravdepodobnejších, keď vám ráno pridelia váš stav.
Pokiaľ program „videl“, že je pre vás vhodnejšie byť roztržitý, budete roztržití. Ak program potrebuje, aby ste boli svieži a radovali sa zo života, budete svieži a pocítite prílev životnej radosti. Nezáleží to na vašom prianí.
Mozog rozhoduje o evolúcii
Najdôležitejšie pre mozog a program určujúci vašu budúcnosť je najlepší spôsob prežitia. Avšak za jednej podmienky. Že mozog sa domnieva, že ste pre evolúciu potrební.
Pokiaľ sa mozog domnieva, že sa evolúcii ničím nehodíte, zapája program deštrukcie. Začínate ničiť svoj vlastný život. Telo sa nedokáže samo zabiť, mozog biologický čas počíta v iných parametroch. Skrátka rýchlejšie starnete, ste viac chorí. Ako to zariadiť, aby ste starli rýchlejšie a viac boli chorí? Veľmi jednoducho. Dodá sa vám zlá nálada, nič sa vám nikdy nebude dariť. Nikdy nebudete na správnom mieste v správny čas, budete mať sklony k pitiu. Pre maličkosti sa budete nervovať. Váš mozog vás pomaly zabíja.
Pre mozog by možno bolo jednoduchšie zabiť vás rýchlejšie, hovoríte si, že áno? Napríklad vypojiť vašu pozornosť na ceste alebo na prechode pre chodcov. Evolúcia však využíva aj bezcenné zdroje. Potrebuje takzvané palivo. Niekto sa musí starať o vnukov, niekto musí robiť nepríjemné práce. Niekto na seba musí sťahovať všetku temnotu negatívnej energie z priestoru. Niekto musí byť nárazníkom medzi agresívnym prostredím a cennými zdrojmi vývoja druhu.
Vyzerá to veľmi zamotane, ale to sa len tak zdá. Príčina tkvie vo vašej nevedomosti. Keby ste menej pozerali seriály alebo vysedávali na sociálnych sieťach a venovali sa viac poznávaniu svojej vlastnej vnútornej podstaty, pripadalo by vám to všetko evidentné. Vedeli by ste, že dôležité je úplne všetko. Každá maličkosť a každá najmenšia myšlienka poletujúca vám v hlave. Úplne každá!
Ako je stanovený program? Čo tvorí jeho denný základ?
Odpoveď je veľmi jednoduchá. Základom všetkého sú vaše myšlienky pred spaním. To, na čo myslíte pred spaním, je pre mozog potravou. To, čím ste, je buď cenným zdrojom pre vývoj sveta, alebo bezcenným produktom.
Musíme rovno napísať, že myšlienky nevznikajú vo chvíli, keď po zaľahnutí na niečo myslíte, ale keď upadnete do spánku, v jeho prvej fáze, keď už prúd vlastných myšlienok nekontrolujete. Prúdia si ako chcú, jedna za druhou. Behom pár sekúnd prepláva celý deň, a práve to je základ. To je to hlavné.
Pokiaľ dodržiavate prax uvedomelého snívania, môžete program tvoriť sami. V základnom spánku potvrdzujete starý program. Pokiaľ je nám známe, každý, kto aspoň raz riadil svoj spánok, zlepšil určitým spôsobom vlastný život. Tí, ktorí sa zo spania často budili, sa kardinálnym spôsobom menili sami. Až na nepoznanie.
Takže na čo by sme teda mali myslieť pred spaním? Existujú tri dôležité pravidlá. Nie sú nijako zložité. Skúste ich pred spaním uplatniť. Efekt pocítite hneď nasledujúci deň. Všetko bude ľahšie, hlava bude jasná. Tak či onak budú tieto pravidlá pôsobiť ako vylučovacia metóda.
1. Pokoj
Najdôležitejším pravidlom je práve pokoj. Nemusíte nič skúšať. Stačí odpojiť všetky emócie. Kladné rovnako ako záporné.
Mozog môže vaše kladné emócie vnímať ako slabosť. Nijako si pred spaním nedvíhajte náladu. A neodporúčame vám snívať. Emócie určujú vaše myšlienky v prvej fáze spánku. Ak ste pokojní a rozvážni, program ako východiskový orientačný bod zvolí čistý list. Jednoducho povedané, mozog vás na zajtrajšok programuje na rokovanie podľa vývoja situácie. A dodáva k tomu vášmu organizmu doplňujúcu silu.
2. Neprítomnosť myšlienok
Vynasnažte sa na nič nemyslieť. Vôbec nemyslieť. Odpojte ustavičný vnútorný dialóg a počúvajte ticho. Ticho má svoj zvuk a ak ho budete často počúvať, naučíte sa spoznať, ako znie. Je to krásne.
V spánku, počas analýzy uplynulého dňa, spôsobí absencia myšlienok pred spaním výpadok programu. Pre mozog je to patová situácia. Preňho skrátka a jednoducho myšlienky nemôžu nebyť. Preto dochádza k výpadku programu a jeho preneseniu na ďalšiu noc. Ráno sa budete cítiť skvele a budete veľmi svieži!
3. Uvoľnenie
Keď si ľahneme, chrbát, ruky ani nohy nie sú dokonale uvoľnené. To môžete sami cítiť. Keď si ľahnete, snažte sa dokonale uvoľniť. Keď sa budete cítiť uvoľnení, vynasnažte sa uvoľniť ešte viac. Buďte ešte vláčnejší. Poddajnejší. Ďalej a ďalej tento stav prehlbujte. Budete sa sami čudovať, ako veľmi napnuté vaše telo bolo. Každý z nás zaspáva v stave značného telesného napätia. V dôsledku toho sa nám potom dostáva napätých dní.
V zásade to stačí. Dôkladne sa uvoľniť. Zapamätajte si, na čo máte myslieť pred spaním.
1. Zbaviť sa emócií a dojmov.
2. Zahnať myšlienky.
3. Zbaviť sa telesného napätia.
Keď tieto tri pravidlá dodržíte, keď pred spaním budete kontrolovať svoje myšlienky, telo a stav, stanete sa sami programom. Mozog začne pracovať „dovnútra“, začne pracovať na vás. Ráno sa budete budiť svieži a plní energie. A čo je hlavné – budete cítiť čulosť rozumu, ktorú ste doteraz nikdy nepoznali. Budete mať pocit, že mozog vám pracuje na sto percent a v živote sa všetko začína dariť.
zdroj: pronaladu.cz