Láska v práci: Drby, závisť, ohrozenie kariéry.

Hovorí sa, že čo je v dome, nie je pre mňa. Lenže realita je taká, že na pracovisku sa láske darí. Aké má výhody a nevýhody? A čo je lepšie? Tajiť vzťah pred kolegami, alebo ísť s pravdou von?

Je celkom logické, že mnoho ľudí si nájde partnera práve v práci. Väčšina tam totiž trávi skutočne veľa času. Láska na pracovisku má množstvo úskalia, ale aj výhod. Najmä však vyvoláva takmer hamletovskú otázku: „Tajiť, či netajiť?“

Toto je určite plus

Napriek tomu, že tento druh lásky spadá tak trochu do kategórie „zakázaného ovocia“, má niekoľko bodov k dobru:

  • Poznáte sa – Ak ste spolu najskôr nejaký dlhší čas len pracovali a postupne sa z toho vykľula láska, najskôr toho o sebe dosť viete. Mali ste priestor spoznať sa aj z pracovného hľadiska, ktoré krásne odhalí, aký ten daný človek je, aká je jeho osobnosť. Jednoducho viete, či je zodpovedný, starostlivý, vie vychádzať s ľuďmi, či je konfliktný a podobne.
  • Spoločná téma – Robíte v jednej firme, pohybujete sa v rovnakom prostredí, ste obklopení rovnakými ľuďmi. A toto všetko je samozrejme veľmi výdatný zdroj hovorov, ktoré vás môžu spájať. Avšak pozor, aby to nebolo to jediné, o čom sa dokážete baviť, pretože vzťah si vyžaduje oveľa viac.
  • Motivácia – Čo sa budeme rozprávať, ísť do práce, kde sa stretnete so svojou láskou, je o dosť príjemnejšie, než keď tam na vás čaká otravný šéf a nudná kolegyňa. Spolu si pracovný čas spestríte, bude vás to všetko viac baviť.
Pozor na mínusy

Aby sme ale boli spravodliví, toto usporiadanie má samozrejme aj nevýhody. Obzvlášť vo chvíli, keď chodíte s nadriadeným.

  • Drby – Pripravte sa na to, že budete terčom debát, že sa o vás bude celá firma rozprávať. Minimálne spočiatku, než ich táto téma omrzí. Pokiaľ je vaším partnerom nadriadený, píšte si, že budete pod drobnohľadom. Drbom o nadržovaní, o vašej motivácii, prečo s ním ste, sa nevyhnete. Toto chce pevné nervy.
  • Zlomené srdce – Nedá sa prehliadať variant, že vám to s kolegom nevyjde. V prípade rozchodu bude liečba zlomeného srdca oveľa zložitejšia, pretože sa budete denne vídať. Môže to narušiť aj vašu pracovnú výkonnosť.
  • Len spolu – Áno, hrozí vám ponorková choroba! Ste spolu v práci aj v súkromí, takže sa čoskoro môžete jeden druhého „nasýtiť“ natoľko, že si poleziete poriadne na nervy.

A tiež majte na mysli, že v takom vzťahu vlastne nedávate napospas len svoje city, ale aj kariéru. Môže sa totiž stať, že jeden z vás bude musieť z práce odísť. Či už preto, že nebudete mať nervy na reakcie ostatných kolegov, alebo preto, že sa rozídete a každodenný pracovný kontakt vám bude trhať srdce.

Jedinou cestou, ako vzťah na pracovisku udržať funkčný a pohodový, je striktne si strážiť hranice. Naozaj starostlivo rozlišovať medzi prácou a súkromím a tieto dva svety miešať čo najmenej. Musíte si tiež jasne povedať, ako sa k sebe budete v zamestnaní správať (ako veľmi sa k sebe budete mať), aby sa potom jeden z vás necítil zabúdaný či prehliadaný. A rozhodne to chce pevné nervy a schopnosť nadhľadu.

Tajiť, či netajiť?

Veľa ľudí má tendencia vzťah s kolegom či nadriadeným tajiť, obzvlášť zo strachu z klebety. Odborníci sa ale zhodujú, že lepšie je ísť s pravdou von; pokiaľ nejde len o nejaký úlet či krátkodobý románik, ktorý nemáte v pláne ďalej nijako rozvíjať Pri utajovaní nemáte možnosť sa plne prejaviť, zdieľať, uvoľniť sa. A to znamená určité napätie a obavy. Navyše klebetám ​​sa aj tak nevyhnete, ľudia sú všímaví a ich domnienky môžu byť vo výsledku horšie, než keď budú všetci vedieť, ako to naozaj je.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Každopádne platí, že by ste mali robiť to, čo sami cítite. Neexistuje univerzálna pravda, čo je dobré a čo zlé. Dôležité je vedieť, čo v živote potrebujete, čo je pre vás dôležité, vnímať svoje potreby a tie nasledovať. Pokiaľ zámerne nikomu neubližujete, tak môžete mať vzťahy, kde chcete a aké chcete, pretože vzťah je o slobodnom rozhodnutí dvoch ľudí.

zdroj: prozeny.cz

Láska v práci: Ako spoznáte, že kolega (ne)má záujem?

facebook

Sex rozhoduje o tom, či ste v práci spokojní