Nebezpečná závislosť: 7 znamení, že s partnerom trávite až veľa času

„Od tej doby, čo ste spolu, na mňa vôbec nemáš čas.“ Ak ste v poslednej dobe začuli od kamarátov túto vetu, je možno na čase porozmýšľať. Aj keď to môže byť z ich strany nevinné rýpnutie, môže to tiež znamenať, že vo vzťahu zabúdate na „svet okolo“. A to môže byť problém.

Vždy sa teším, keď budem mať víkend sama pre seba, keď partner odíde na chalupu alebo napríklad na pánsku jazdu. Počas tých dvoch dní si robím, čo chcem, a v nedeľu popoludní sa už nemôžem dočkať, až sa vráti, budeme si rozprávať zážitky a hovoriť si, ako sa nám po sebe cnelo. Mať čas sám pre seba je totiž vo vzťahu veľmi dôležité. Keď ho nemáte alebo o neho nestojíte, koledujete si o malér – na svojom náprotivku sa totiž môžete stať závislými.

Ak nezmeníte svoju pozíciu závislého, je pravdepodobné, že sa váš partner za nejaký čas začne vo vzťahu dusiť a opustí vás. Pokiaľ sa váš partner zamiloval do nezávislej samostatnej osobnosti, bude mu oddaná bábka skôr prekážať a vzťah stratí iskru a príťažlivosť. A funguje to samozrejme aj opačne. Chcete byť s človekom, ktorý je na vás závislý? Podľa čoho poznáte, že je to už za hranou a s partnerom trávite príliš veľa času?

1. Kamaráti vás berú ako jedného

Na začiatku vzťahu to môže byť roztomilé, že ste jedno telo, jedna duša, ale neskôr to obmedzuje obidve strany. Teda ako vás, tak aj kamarátov. Aj keď je im váš náprotivok sympatický, oni majú v prvom rade radi vás a chcú sa porozprávať napríklad len s vami – lenže vy im na to nedávate priestor. Postupne navyše strácate svoju identitu. Vyrazte si čas od času sami, každý za svojimi kamarátmi. Prospeje to všetkým.

2. Máte už len spoločné koníčky

Čo sa stalo s románom, ktorý ste chceli napísať? A s vašou cestou za kariérou? A prečo už netrénujete na maratón? Ak ste všetko hodili za hlavu preto, aby ste s partnerom mohli tráviť všetok čas, možno ešte nie je neskoro zamyslieť sa, či by to nechcelo hodiť spiatočku ak predchádzajúcim záľubám či plánom sa vrátiť. Všetko vo vzťahu musí byť vyrovnané: je dôležité mať spoločné záujmy, ktoré budú váš vzťah posilňovať, a musíte mať aj vlastné koníčky, ktoré naopak budú formovať vás.

3. Rozhovory viaznu

„Čo v práci?“ „V pohode, čo ty?“ „Áno, tiež.“ Ak sa vaše partnerské rozhovory dostali až do fázy, keď už sa v podstate nemáte o čom baviť, je to malér. Bodajte by ste ale mali spoločnú tému, keď všetok čas trávite spolu – predsa si nebudete rozprávať o rovnakých zážitkoch. Mohlo by to nakoniec dôjsť tak ďaleko, že vedľa seba budete mlčať a stále sa držať myšlienky, že vám vlastne stačí len byť s tým druhým. Bez ohľadu na to, že spoločná reč je čoraz ťažšia.

4. Nikam spolu nechodíte

Neviete nájsť dôvod, prečo si vyraziť o druhej večer von na rande? Potom by to chcelo rýchlo zmeniť prístup. Či už pôjdete do kina, alebo napríklad na večeru, tieto schôdzky sú korením vzťahu a pomôžu vám pripomenúť krásne začiatky. Pekne sa obliecť, nalíčiť a učesať, aby na vás mohol partner oči nechať! Nevadí, že budete zase spolu. Takto strávený čas bude totiž asi tak o stošesťdesiat percent kvalitnejší, než keby ste ho presedeli doma na gauči.

5. Nechce sa vám do sexu

Kedy ste spolu naposledy ľahli do postele? Je to vlastne trochu paradox: trávite spolu toľko voľného času, ale čím viac ste pohromade, tým menej sa budete priťahovať… A napokon sa vám nebude chcieť do sexu. Musíte po sebe najprv túžiť, aby ste sa mohli milovať. A túžili ste niekedy po niekom, kto je neustále s vami ako váš tieň a zovšednel vám?

6. Hádate sa kvôli blbosti

Príde vám, že váš partner dýcha príliš nahlas? Tak to berte ako zdvihnutý prst. Ak nemáte počas dňa či víkendu ani chvíľu len sami pre seba a čokoľvek robíte, robíte vo dvojici, môže sa objaviť „ponorka“ a začnú vám liezť na nervy aj tie najbežnejšie veci, ktoré vám nikdy predtým nevadili. A každá taká hlúpa hádka vzťahu škodí.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
7. Žiarlite

Žiarliť je prirodzené, ale čím viac času spolu trávite, tým sa hladina žiarlivosti zvyšuje. Pritom dôvodom nemusí byť ani tak iná žena či muž, ako niečo také jednoduché, ako sú koníčky, za ktorými sa napríklad partner rozhodne odísť. Keď pociťujete, že vám začína vadiť všetko, čo odtrháva jeho pozornosť od vás, môžete si byť takmer istí, že ste jedným krokom v závislosti od svojho partnera. Je na čase si „dať pohov“, zamerať sa aj na svoje koníčky, kamarátov alebo rodinu a znovu objaviť svoj život.

zdroj: prozeny.cz

Päť! Presne toľko hodín týždenne musíte byť spolu, inak sa rozídete

facebook

Láska a zdravie: Ako spolu súvisia, aký vplyv má láska na našu psychiku a prečo je liekom na dlhovekosť?