Priateľ alebo nepriateľ? V každej práci nájdete pestrú paletu charakterov, pričom s niektorými kolegami a kolegyňami je ťažké spolužitie. Poznáte, kedy vás spolupracovníci nemôžu ani vystáť?
Pracujete s ním už nejaký ten piatok, ale čert aby sa v ňom vyznal. Váš kolega je tajomný ako hrad v Karpatoch, zriedkakedy z neho vypadne nejaké (lichotivé) slovo, takže toho o ňom zase tak veľmi neviete. Čo za tým väzí?
Nemusíte sa na nič vypytovať, dôležité je sledovať neverbálne signály, ktoré dotyčný vysiela inštinktívne a nevedome. Tie dávajú nahliadnuť do toho, či k vám chová sympatie, zášť, alebo si snáď zatiaľ neurobil názor, kam vás zaradiť.
Známky sympatií
1. Pozitívny očný kontakt: Je rozdiel udržiavať očný kontakt a pozerať, alebo vás pohľadom dokonca ignorovať. Ak s vami spolupracovník nadviaže zdravé množstvo priameho očného kontaktu, čo znamená, že sa na vás pozerá, keď ste v jeho blízkosti, pričom občas zažmurká a odvráti pohľad (to je normálne), je to dobré znamenie. Pokiaľ pracujete vedľa seba, takže je priamy očný kontakt nemožný, nijako sa pred vami neschováva a udržuje určitú úroveň komunikácie. Spýta sa, čo hovoríte na politickú situáciu, donesie vám cuketu z vlastnej záhradky…
2. Otvorený postoj tela: Otvorené dlane, neprekrížené ruky ani nohy, úsmev. V preklade to znamená priateľskosť. Pevné stlačenie ruky si zase možno vyložiť tak, že si vás protistrana váži.
3. Komunikácia v intímnej zóne: Kolega, ktorému veľmi nesedíte, vás nepustí do svojej privátnej komnaty, teda bližšie k telu. V prípade sympatií človek druhých znesie zhruba 45 cm od tela aj bližšie. Môže sa však stať, že je spolupracovník introvert alebo úzkostný a jeho intímna zóna je väčšia a niekedy sa aj stiahne dozadu. Spravidla pritom ale nemáte pocit, že by sa separoval vyložene kvôli vám, obvykle sa na vás onedlho usmeje a navodí pohodovú atmosféru.
4. Zrkadlové gestá: Poznáte najúprimnejší spôsob lichotenia a náklonnosti? Napodobňovanie gest! Sadnete si, kolega tiež, zdvihnete hrnček s kávou, za pár sekúnd on urobí to isté. Ak sa práve toto deje, nemá s vami žiadny problém.
Známky antipatií
1. Vyhýbanie sa očnému kontaktu: Keď na spolupracovníka hovoríte, vždy uteká očami a chová sa nervózne, hoci v rozhovore s inými kolegami to nerobí? Potom to môže signalizovať nechuť nadväzovať s vami sociálnu interakciu, ale buďte v úsudku opatrní – dotyčný sa pred vami môže len z nejakých dôvodov hanbiť.
2. Absolútny nezáujem: Vždy, keď vojdete to miestnosti, má kolega skrížené ruky, nohy, zopäté prsty, zamrznutý pohľad, zamračené obočie či zovreté ústa? Skoro vám ani neodpovie na pozdrav a prípadný hovor s vami vedie nesrdečne, stručne a rýchlo sa od vás odvracia? Pokiaľ to robí aj všetkým ostatným, nijako sa vás to netýka, či ale len vám, je jasné, že mu nesedíte.
3. Bariéry medzi vami: Zakaždým, keď si do práce niečo prinesie, položí to na stôl medzi vás. Tašku, stolný kalendár, vázu s kvetinou, karafu s vodou… Ak sú medzi vami a ním nejaké prekážky, ktoré plnia funkciu hradieb a brnení, máte čo dočinenia s introvertom, ale môže to byť aj znak nepriateľstva.
4. Kŕčovitosť: Antipatiu môže signalizovať aj viditeľné napätie vo svaloch či rozšírené nosné dierky. Tu je dôležité oddeliť štandardný stav od konkrétnych situácií, keď kolega jedná priamo s vami. Ak je v komunikácii s ostatnými v pohode, zatiaľ čo v rozhovore s vami vykazuje kŕčovitosť, môže ísť o negatívne emócie voči vašej osobe.
Dusno v práci. Čo s tým?
Najprv treba pochopiť, že antipatia je úplne normálna a občas ju pociťuje každý. Zdrojom averzie bývajú často hlboko zasunuté negatívne skúsenosti – môžete niekomu pripomínať napríklad zlú učiteľku zo škôlky. A samozrejme môže ísť aj o celkom jednoduché a jasné veci: kolegovi sa nepáči váš parfém, smiech, hlas, vtipy…
Ak sa vám zdá, že je situácia medzi vami neúnosná, pokúste sa urobiť nejaké milé gesto, vďaka ktorému by sa váš vzťah s kolegami mohol zlepšiť, inak si robte svoju prácu a komunikáciu obmedzte iba na pracovnú úroveň. Napriek chladu spolu môžete profesionálne dobre fungovať. Predsa len, človek si nechodí do práce robiť kamarátov.
zdroj: prozeny.cz