Škandinávska diéta označovaná za tú najjednoduchšiu na svete

Dánska diétologička, riaditeľka biotechnologickej spoločnosti RiboTask, Suzy Wengelová, vytvorila diétu neobyčajne jednoduchú a zároveň vysoko účinnú. Býva označovaná za najjednoduchšiu diétu na svete. Jej zásady autorka podrobne vysvetlila na stránkach svojej knihy The Scandi Sense Diet).

Aká je to diéta a prečo ju odborníci aj tí, ktorí ju vyskúšali, označujú za najjednoduchšiu?

Jednoduchá je preto, že nemusíte strážiť a počítať žiadne kalórie, nemusíte si dávať pozor na vzájomný pomer bielkovín, tukov a sacharidov a zložito odmeriavať porcie. Základné pravidlo znie: každé jedlo musí obsahovať štyri potravinové zložky (veľké ako päsť) – jednu tvorenú bielkovinami + druhou tvorenou sacharidmi + dvakrát musí byť zastúpená zelenina + 1 lyžica tukov.

Nemusíte teda počítať kalórie alebo vážiť jednotlivé porcie, čo je občas ťažké, zdržiava to a je to skúškou trpezlivosti, pokiaľ má človek veľa práce alebo práve niekam cestuje.

Suzy vlastne najprv diétu vytvárala sama pre seba. Sama o tom hovorí:

„Ak držíte nesprávnu diétu, môžete napríklad aj chudnúť, ale aj tak sa necítite dobre: ​​zhoršuje sa vám vzhľad pokožky a stav vlasov, alebo vás večne pobolieva hlava.

Keď sa mi narodilo druhé dieťa, pribrala som na váhe a za nič som sa tých kíl nemohla zbaviť. Vážila som skoro sto kíl – uznáte, že to je naozaj veľa – a vyskúšala som snáď desiatky diét, len aby som niečo zhodila. Problém bol o to horší, že sa mi trikrát podarilo zhodiť 20-25 kíl, ale za pár mesiacov som znova priberala, rýchlejšie a viac ako predtým.

Vtedy som pochopila, že prísne obmedzovanie nakoniec vedie len k prejedaniu. Zostavila som si teda svoj vlastný výživový plán. Počas desiatich mesiacov tejto diéty som schudla skoro o štyridsať kíl. Vážim teraz 60 kg. A na tejto váhe sa držím už šesť rokov.“

Podľa názoru Suzy Wengelovej sa pri držaní škandinávskej diéty dá zhodiť v priemere pol a až poldruha kila týždenne.

A dobrá správa: môžete si dať pohár červeného vína, zjesť tanier špaget a jedlo pripravovať na oleji alebo masle. Ženy pri škandinávskej siete konzumujú v priemere 1500 kcal, muži 2000 kcal (pričom kalórie nemusíte počítať).

Ako vyzerá škandinávska diéta?

Hľadanie vhodných jedál a receptov na ich prípravu vám ani nezaberie veľa času, ani nedá veľa námahy. Na instagrame pod hashtagem #sensekost nájdete 45 tisíc fotografií aj s receptami na chutné a samozrejme vhodné jedlá.

Pre príklad uvádzame jedno denné menu.

Raňajky

 • Zelenina: niekoľko paradajok cherry a zelený hrášok
 • Bielkoviny: 2 vajcia
 • Sacharidy: krajček chleba
 • Tuky: lyžica masla natretá na chlieb
 • 1 hrnček kávy s mliekom

Obed

 • Zelenina: mrkva, uhorka, paprika, paradajka, huby
 • Bielkoviny: paštéta, vajcia, kúsok slaniny
 • Sacharidy: chlieb
 • Tuky: syr

Večera

 • Zelenina: mrkva, paštrnák, špargľa
 • Bielkoviny: kotleta
 • Sacharidy: pohár vína
 • Tuky: beárnska omáčka, trocha oleja na orestovanie zeleniny

zdroj: prokondici.cz

Dôvody, prečo ženy pri sexe stonajú

facebook

Ako sa vyhnúť prejedaniu pri stresových situáciách

FARMASI BB Kompaktný púder 01 Light 14g

Prihlásenie k odberu noviniek

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek.

Pri pokuse o odoslanie žiadosti sa vyskytla chyba. Prosím skúste to znova.