BMI už toľko neriešte, je to zastaraná metóda. Ako teda spoznať, o koľko schudnúť?

Každý, kto sa zaujímal o chudnutie, musel na túto skratku naraziť. BMI alebo body mass index zaradil človeka do jednej z kategórií od štíhlosti až po morbídnu obezitu s odporúčaním, koľko musí zhodiť, aby dostal hodnotu BMI pod 25. Lenže tento údaj môže byť veľmi zavádzajúci.

Vypočítať hodnotu BMI nie je zložité – je to telesná hmotnosť v kilogramoch delené telesná výška v metroch na druhú. Napríklad 170 centimetrov vysoká žena, ktorá váži 70 kíl, má BMI približne 24,5 a tesne by ešte mala normálnu váhu. Keby vážila 80 kíl, už by sa jej hmotnosť podľa BMI pohybovala v pásme nadváhy, zatiaľ čo s váhou 50 kíl by išlo o podváhu.

Lenže riadiť sa pri posudzovaní toho, či je váha v norme, len podľa hodnôt body mass indexu, nie je najlepší nápad, ako v uplynulých desaťročiach preukázali odborné štúdie, ako aj skúsenosti odborníkov zaoberajúcich sa chudnutím a zdravou výživou.

Nízka hmotnosť nie je všetko

Dva príklady? BMI v norme môže mať žena s drobnou postavou a veľmi zlou kondíciou, ktorá síce na pohľad nemá problém s hmotnosťou, ale má v tele málo svalov a väčšie množstvo vnútorného tuku. Jej strava je nekvalitná, chudobná na živiny. A naopak vysoké BMI vyjde napríklad svalnatej športovkyni s robustnejšou postavou a vynikajúcou kondíciou. Keby ženám niekto urobil ďalšie testy, mohlo by sa v prípade tej prvej pokojne ukázať, že má príliš veľa cholesterolu alebo cukru v krvi a pri druhej naopak, výpočet BMI by však nič také ani neznačil.

Tento výpočet sa začal používať v 70. rokoch minulého storočia v USA, prvýkrát sa objavil v časopise Journal of Chronic Diseases a mal slúžiť ako jednoduchý ukazovateľ toho, ako je na tom zámorská populácia s váhou. Masovo sa jeho používanie rozšírilo v 80. rokoch a prax potvrdila, že v priemere vysoké BMI skutočne súvisí nielen s nadváhou či obezitou, ale aj s vysokým rizikom, že sa u človeka rozvinie niektorá z civilizačných chorôb.

BMI nezohľadňuje zloženie tela ani vek

Lenže to neplatí stopercentne a samotné BMI napríklad nevypovedá nič o tom, čo presne človek je, ako sa hýbe, nakoľko trpí stresom alebo ako dobre, či zle spí, pričom toto všetko tiež zohráva úlohu. Správne zdravotné návyky sú pre celoživotné zdravie svojím spôsobom podstatnejšie ako číslo na váhe.

BMI je v tomto zavádzajúce už preto, že nerozlišuje, koľko má človek v tele svalov a tukov, nijako sa nezaoberá ani tým, kde v tele sa tento tuk človeku ukladá – pričom ten okolo pása a medzi orgánmi je nebezpečnejší ako napríklad silné stehná a boky .

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Výpočet tiež nepočíta s tým, že sa postava človeka počas života mení a že napríklad ženy po päťdesiatke môžu byť štíhle a zdravé aj s vyšším BMI ako v dvadsiatich. Mimochodom, ženy akéhokoľvek veku majú v tele viac tuku ako rovnako starí muži a je to v poriadku, metóda BMI bola však vyvinutá na základe výskumu vykonaného iba medzi mužmi. Nehovoriac o tom, že neberie do úvahy iné rasy ako belošskú, čo môže byť tiež zavádzajúce.

Čím nahradiť výpočet BMI

Pri chudnutí by človek nemal riešiť len číslo na váhe, ale aj to, ako sa mu mení zloženie tela a či sa znižuje podiel tuku. A to vedia lepšie iné metódy ako BMI – napríklad meranie obvodu v páse. Muž, ktorý má v páse viac ako 102 centimetrov, a žena, ktorá má cez 94 centimetrov, zrejme budú mať príliš útrobného alebo viscerálneho tuku a mali by zvažovať zmenu životného štýlu. Ideálne hodnoty sú 88 centimetrov u mužov a 80 u žien.

Napovedať môže aj pomer obvodu pása k vašej výške, pokiaľ je vyššia ako 0,5, možno máte vyššie riziko rozvoja srdcových ochorení a cukrovky.

Aj tieto výpočty sú ale iba orientačné a majú svoje nedostatky. Dokonalý ukazovateľ, ktorý by hodnotil všetky vyššie spomínané faktory, sa zatiaľ vymyslieť nepodarilo. To si musí každý siahnuť do svojho svedomia a zhodnotiť, aké sú jeho návyky a nakoľko sa o svoje zdravie stará.

zdroj: novinky.cz

Diéty a chudnutie: Chudnutie behom i chôdzou!

facebook

Vláknina a chudnutie: Prečo je tak dôležitá a kde ju nájsť?