Ako často je potrebné prať oblečenie

Správna starostlivosť o oblečenie je dôležitá na udržanie jeho kvality a vzhľadu. Jednou z najdôležitejších otázok, ktorú si ľudia kladú, je, ako často je potrebné prať jednotlivé kúsky. Správna frekvencia prania závisí od viacerých faktorov, ako je typ materiálu, farba, spôsob nosenia a miera znečistenia.

Pokiaľ reflexívne hodíte oblečenie do koša po každom nosení, možno je na čase tento zaužívaný scenár prehodnotiť. Hoci neexistujú žiadne pevné pravidlá, pokiaľ ide o to, ako často prať oblečenie, vedci sa zhodujú, že ľudia obvykle perú svoje oblečenie častejšie, než je potrebné. To pritom vedie k veľkej spotrebe vody a oblečenie má väčšiu tendenciu sa ničiť.

Zároveň u niektorého typu oblečenia je naopak dôležité nečakať príliš dlho medzi umývaním, pretože to môže viesť k niektorým potenciálnym kožným problémom, kvasinkovým infekciám a problémom so zápachom.

„Pot, oleje, odumreté kožné bunky a mikroorganizmy, ako sú baktérie alebo huby, sa môžu preniesť na oblečenie,“ tvrdí dermatológ Joshua Zeichner, docent dermatológie v nemocnici Mount Sinai v New Yorku. „Špinavé oblečenie dáva mikroorganizmom čas na rast a množenie. Tieto mikroorganizmy sa potom môžu preniesť späť do vášho tela, ak si ho znova oblečiete.“

Jeden príklad za všetky: Opätovné nosenie prepotených ponožiek môže spôsobiť atletickú nohu alebo zhoršiť už existujúci stav, hovorí Zeichner.

Špinavé oblečenie môže zachytávať mastnotu, odumreté kožné bunky a ďalšie nečistoty na koži, čo vedie k upchatiu pórov a akné. Baktérie a pot hromadiace sa na nepranom oblečení môžu tiež spôsobiť nepríjemný zápach, ktorý ani vypranie nemusí poriadne odstrániť.

Čo prať po každom nosení

Základným pravidlom podľa Zeichnera je: „Všeobecne povedané, čím bližšie je odev k pokožke, tým častejšie by sa mal prať.“ To zahŕňa veci ako spodnú bielizeň, ponožky, tielka a oblečenie na cvičenie a čokoľvek iné, čo je viditeľne špinavé, postriekané alebo zapáchajúce.

Ľudia, ktorí sú vystavení silnému potu alebo potenciálnemu znečisteniu tela, by sa tiež mali denne umývať.

Čo prať až po pár noseniach

Oblečenie, ktoré príde do kontaktu s vašou pokožkou, ale nie je spotené alebo znečistené, si môžete obliecť bez prania aj druhýkrát. Nohavice, svetre, blúzky, podprsenky a pyžamá je možné obyčajne nosiť párkrát za sebou, a to najmä pokiaľ boli nosené krátku dobu bez prepotenia alebo znečistenia.

Pokiaľ sa len poflakujete po dome alebo pracujete z domu a veľmi sa nepotíte, pravdepodobne si môžete oblečenie vziať trikrát alebo štyrikrát, než ho vyperiete.

To isté platí pre džínsy. Odborníci sa zhodujú, že džínsy  vydržia dlhšie a všeobecne vyzerajú lepšie, keď sa opotrebovaním zmäkčia. S praním môžete počkať až po cca 10 noseniach.

Čo môžete prať menej často

Oblečenie, ktoré nie je v tesnom a trvalom kontakte s telom, nie je nutné tak často prať. Vrchné odevy, ako sú kabáty, bundy a veci, ktoré sa nosia cez iné oblečenie, ako sú župany a svetre, môžu byť prané menej často.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

To isté platí pre elegantnejšie kúsky vo vašom šatníku, ktoré nosíte len príležitostne. Veci ako obleky, večerné róby a koktailové šaty sú obvykle vyrobené z jemných látok, ktoré vyžadujú zvláštnu starostlivosť. Často ich možno pred čistením nosiť niekoľkokrát, zvlášť pokiaľ nie sú silne znečistené alebo zašpinené. Ale ak ste sa naozaj zapotili – napríklad ste pretancovali noc na vonkajšej svadbe -, potom musíte odev pred ďalším nosením vyprať ručne alebo chemicky vyčistiť.

Ako udržať oblečenie svieže medzi praním

Medzi jednotlivými noseniami neodkladajte odev len tak do šuplíka alebo do zadnej časti skrine. Zaveste ho niekde do prievanu, alebo dokonca vonku, ak máte priestor.

Môžete tiež použiť naparovač odevov. Jednoduchým trikom je tiež hodiť oblečenie, ktoré potrebuje trochu osviežiť, do teplej sušičky s navlhčenou žinkou alebo uterákom.

Ak chcete predĺžiť dobu medzi praním, môžete tiež skúsiť zavesiť odev v kúpeľni pri sprchovaní ako ďalší spôsob naparovania.

Džínsovinu, ktorá potrebuje osviežiť, niektorí ľudia odporúčajú dať do mrazničky, aby došlo k eliminácii baktérií. Odborníci sa ale zhodujú, že táto metóda nie je účinná na 100 %.

zdroj: novinky.cz

Prečo je dôležité nové oblečenie pred nosením vyprať

facebook

Zaseknutá gramoplatňa. Ako „prepísať“ škodlivé návyky