Dámy, vyzlečte sa! Nahota vám zrýchli metabolizmus aj zlepší spánok

Hneď po prebudení na seba hodíte župan, podprsenku neodkladáte ani doma a spíte zahalené v dlhom pyžame? Možno robíte chybu. Nahota je totiž pre vaše telo aj psychiku nadmieru dôležitá.

Nahota nie je nič, za čo by ste sa mali hanbiť. Je to predsa vaše telo, vaša prirodzenosť. Pokiaľ sa vám pohľad na odhalené telo prieči a pocit, že idete spať nahá, vás irituje a vyvoláva vo vás hanbu, je to skôr dôsledok konzervatívnej výchovy. Podľa psychológov je to ale zle a môže to viesť k problémom so sebavedomím, ale aj problémom v milostnom a sexuálnom živote.

1. Uvidíte v zrkadle aj to lepšie

Je neuveriteľné, koľko žien svoje telo v podstate ani nepozná, pretože sa bojí vystavovať sa kritickému pohľadu do zrkadla. Pri letmom pohľade vidia predovšetkým slaniny, povolenú kožu, následky tehotenstva i starnutia. A napríklad na intímne partie sa doslova hanbia pozerať, pretože „sa to predsa nerobí“.

Mnoho žien si v záplave povinností vôbec neuvedomuje samu seba, svoju krásu, intimitu, sexualitu. To všetko je ale veľmi dôležité na to, aby mohli byť spokojné. Sexualita k nám neodmysliteľne patrí, napriek tomu ale nie sme vedené k tomu, aby sme si samy seba užívali a genitálie vnímali ako svoju prednosť. Pokiaľ so sebou majú byť ženy vyrovnané, určite sa nesmú hanbiť za tie časti tela, ktoré ich definujú – intímne partie.

Pre ženy je veľmi typický ostych, ak majú hovoriť o svojich intímnych partiách. Často si ho so sebou nesú už z detstva, kedy sa zásadne o sexualite nehovorilo, vagína aj penis sa nazývali minimálne a vôbec to bolo niečo sprosté, na čo máme dosť času. Práve táto skúsenosť v rade žien pretrvala a je potrebné, aby ju prekonali. Aj preto, že sa psychika bezpochyby odráža aj na našom zdraví.

Doprajte si pohľad na seba samé častejšie, ideálne sprevádzaný nežným dotykom. Napríklad po každom sprchovaní, keď sa natierate telovým mliekom. Hlaďte svoje ruky, ktoré nanosili toľko ťažkých nákupov, aby doma vašim blízkym nič nechýbalo. Odmeňte svoje prsia, ktoré nakŕmili vaše deti, aj bruško, odkiaľ vzišiel ich život. Pripomeňte si, čo má vaše telo za sebou, chvíle zložité aj pekné, všetko, čo ho formovalo. Necítite namiesto hanby náhle skôr hrdosť, pocit naplnenia a vďaku?

2. Posilní partnerskú dôveru

Vôbec najlepšie je, keď si nahé chvíľky užívate aj s partnerom, a to nielen, keď ide o sex. Ľahko si tak navyknete, brať svoje aj partnerovo telo také, aké je. Ak máte mindrák zo svojich povolených pŕs, celulitídy alebo jazvy na bruchu a pred partnerom ich maskujete, nikdy sa nedokážete uvoľniť. Jednoducho so svojim telom zmierte. Nemusíte mať strach, že váš partner nedokáže to isté. Alebo vy ho snáď nenávidíte pre jeho pivný pupok alebo chumáče chlpov na chrbte? Uvidíte, že hanba a obavy vystrieda pocit intimity a súzvuku.

3. Vyplaví vám oxytocín

Tiež ste sa ako dieťa rada túlila k mamičke, nechala sa hladkať po holom chrbte alebo ískať vo vlasoch? To isté dnes robíte aj svojim vlastným deťom? Aj s partnerom by ste si mali podobné chvíľky dopriať. Kontakt ľudskej kože totiž pomáha v tele vyplavovať oxytocín, hormón lásky. A rovnako ako prispieva k utuženiu putá medzi matkou a dieťaťom, môže vám pomôcť obnoviť puto medzi vami a partnerom.

4. Zaženie nespavosť aj únavu

Vyzlečte oblečenie aspoň na noc. Znížite tým totiž svoju telesnú teplotu, telo sa rýchlejšie uvoľní a ľahšie zaspíte. Prirodzená termoregulácia tela zároveň pomáha aj pokojnejšiemu a hlbšiemu spánku, nemalo by vás teda rušiť časté prebúdzanie a ráno by ste sa mali cítiť oveľa oddýchnutejšia.

5. Stop kožným problémom

Ak trpíte na ekzémy a rôzne vyrážky, stavte na nahotu a kvalitnú bavlnenú posteľnú bielizeň. Koža totiž potrebuje vetrať. Ak sa v noci spotíte a telo má kvôli pyžamu alebo syntetickej obliečky obmedzený prístup vzduchu, ľahko sa zaparí a podráždenie je tu. Platí to predovšetkým pre intímne partie, zadoček, podpazušie alebo oblasť pod prsiami.

6. Zrýchlite metabolizmus a schudnete

Ďalší dôvod určite poteší tých, ktorí sa snažia schudnúť. Ak spíte nahá, teplota tela je nižšia, čo zrýchľuje telesný metabolizmus. To spôsobuje intenzívnejšie spaľovanie tukov, ale aj vyplavovanie toxínov a regeneráciu buniek.

7. Chránite srdce a bránite cukrovke

Zrýchlený metabolizmus je tiež jedným z dôležitých aspektov prevencie diabetu druhého stupňa. Spánok naostro chráni aj vaše cievy a srdce a udržuje svaly správne okysličené. Tlačiaci pásik pyžamá, namuchlaná košeľa alebo tesné ponožky totiž blokujú krvný obeh. Tlačiace nohavice pyžamá môžu stláčať aj vaše črevá, voľnosť v spánku tak môže byť jednoduchým riešením častých problémov so zápchou alebo plynatosťou.

8. Očista pre vaše pohlavné orgány

Prirodzené pošvové prostredie je teplé a vlhké. Ak ste celý deň v spodnej bielizni a upnutom oblečení, teplotu ešte zvyšujete a bránite pohlavným orgánom „vetrať“. To môže skončiť aj nežiaducim rastom baktérií a kvasiniek. Spite preto v noci nahá a nechajte svoje genitálie „nadýchnuť sa“.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Najhoršie, čo pre seba môžete urobiť, je stláčať ich aj v noci v tesnej spodnej bielizni, najmä nepriedušnom, syntetickom. A dvojnásobne to platí pre nohavičky typu tangá. Tangá sú obľúbené pre svoju nenápadnosť, ale na dlhšie nosenie nie sú práve najvhodnejšie. Mechanicky dráždia intímne partie, ktoré sú potom náchylnejšie na vznik infekcie, a tiež uľahčujú presun baktérií z oblasti konečníka a pošvy k močovej trubici. Koledujete si tak o zápaly a urologické problémy.

Pokiaľ sa navyše holíte, aj pokožka ocení, že sa aspoň na chvíľu neotiera o oblečenie. Nezabudnite vyzliecť aj svojho partnera. Vysoké teploty totiž nesvedčia semenníkom a zabíjajú spermie, spanie v chlade naopak reprodukčné schopnosti zlepšuje.

zdroj: prozeny.cz

Roztomilé dotieranie, alebo chorobné dožadovanie sa sexu? Spoznajte, kedy je váš partner sexuálny škodca

facebook

Čo odrádza muža pri zoznamovaní