Nový partner kradne spánok. Prečo sa oplatí zaspávať vedľa niekoho, s kým sme dlhšie?

Kvalitný spánok je alfou a omegou našich životov. Kto sa mu ale oddáva sám, je v nevýhode. Pokiaľ totiž zaspávame vedľa niekoho blízkeho, spánok sa prehlbuje. A to nie je všetko!

Je to neuveriteľné, ale každý z nás trávi zhruba jednu tretinu svojho života v posteli (približne druhú tretinu tvorí pracovný život a posledná tretina zostáva na voľný čas). V posteli na chvíľu zabudnite na sex, zameriame sa na odpočinok a relaxáciu. Kvalitný spánok umožňuje mozgu a telu spomaliť a zapojiť sa do obnovy celého radu procesov, čo podporuje lepší fyzický a duševný výkon nasledujúci deň. Ten, kto však chodí spať sám, je v nevýhode. Na základe predchádzajúcich výskumov sa totiž vie, že líhanie vedľa niekoho, komu dôverujeme, spánok prehlbuje. A to nie je všetko.

Nový vzťah je obdobím stresu

Štúdia vedcov austrálskej univerzity, ktorej výsledky tento rok v marci uverejnil časopis, odhalila, že ľuďom, ktorí majú príležitostných partnerov, trvá zaspanie o viac ako desať minút dlhšie v porovnaní s tými, ktorí žijú v dlhodobých vzťahoch. Desať minút nemusí vyzerať ako dlhá doba, ale podľa výskumníkov už iba štyri až osem minút spánkovej deprivácie negatívne ovplyvňuje metabolizmus a mení srdcovú frekvenciu a aktivitu mozgu.

Pre ľahšie zaspávanie je totiž treba chodiť do postele čo najviac zrelaxovaný, pokojný, v pohode, čo niekedy veľmi nejde napríklad práve v príležitostných (alebo nových) vzťahoch. Vedci zo spomínanej univerzity tvrdia, že v počiatkoch vzťahu ľudia pociťujú zvýšené fyziologické vzrušenie (búšenie srdca, rýchlejšie dýchanie a podobne), čo môže sťažiť zaspávanie. Dotyční si navyše často robia starosti s tým, ako vyzerajú, čo si o nich druhý myslí, či pred druhým príliš nedávajú priechod svojim telesným pochodom a tak ďalej. Je jasné, že sú v strese! Oproti tomu trvalý vzťah môže byť spojený s pocitmi fyzického a emocionálneho bezpečia, čo ku kvalite spánku prispieva a platí to ako pre ženy, tak aj pre mužov.

Keď to v láske klape, telo viac odpočíva

Spoločné spanie s niekým, ku komu máme blízko a nie sme s ním v rozpore, prináša podľa všetkého o 10% viac REM fázy spánku (najhlbšia časť spánku, kedy sa nám zdajú sny). A čo potom, keď sa k sebe s partnerom pritúlite! Samotné jedno malé pohladenie preukázateľne uľavuje od stresu, zlepšuje náladu a dokonca aj znižuje bolesť.

Návod, ktorý posilňuje romantiku

Aby sa zistilo, aké časti tela sú pre pohladenie najviac v kurze, uskutočnila odevná značka Be-With anonymný online prieskum, ktorého sa zúčastnilo 53 % žien a 47 % mužov vo veku 20 až 40 rokov. Všetci sami za seba mali určiť jednu časť tela, ktorá je najčastejšie lačná po dotyku. A výsledky? Ženy chcú, aby ich milujúci partneri pred zaspaním hladili a objímali na chrbte, zadnej časti krku, nohách a stehnách. Muži to majú podobné, ale okrem chrbta a krku sú veľmi šťastní, pokiaľ sa ich partnerka (milenka) dotýka na hlave a íska ich vo vlasoch.

A čo keď to vo dvojici nejde?

Pochopiteľne, že existujú aj dvojice, pre ktoré je spanie na spoločnej posteli alebo v jednej miestnosti hororom, či už kvôli vzájomným sporom, chrápaniu jedného z partnerov, ponocovaniu či práci na smeny. Potom je výhodnejšie spať oddelene. Takto to praktizujú až tri štvrtiny všetkých párov, pričom niektoré si neuvedomujú skryté riziká.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Berte však na vedomie, že večery sú najčastejšie jedinou možnosťou, ako si spoločne oddýchnuť po náročnom dni, prehodiť pár slov, oznámiť si novinky, priania aj obavy. Keď už teda spolu nezaspávate, venujte sa aspoň chvíľu jeden druhému a hádky sa pokúste urovnať čo možno najskôr.

zdroj: prozeny.cz

Hlboký spánok ovplyvňuje, ako sa svieži prebudíte aj to, či priberáte.

facebook

Ako svetlo ovplyvňuje spánok a prečo sa cítime unavení?