Vášeň alebo závislosť: Je sex každý deň normálny?

Vaše kamarátky sa milujú ťažko raz za mesiac, zatiaľ čo vy niekedy aj niekoľkokrát denne. Je to normálne, alebo máte problém so závislosťou na sexe?

 „Viac ako nadmerná potreba nás dnes trápi nedostatočná túžba,“ hovorí Zlatko Pastor, jeden z popredných sexuológov s tým, že trvalo znížená sexuálna túžba znamená nedostatok sexuálnej fantázie alebo z rôznych príčin stratu chuti na sex. V dnešnej hektickej a na výkon zameranej dobe pomerne častá záležitosť. Preto je až prekvapujúce, že existujú páry, ktoré to majú v posteli inak.

Kto hľadá, ten aj nájde

„Našiel som ideálnu ženu,“ píše nemenovaný čitateľ, ktorý opisuje, že so svojou partnerkou žije už vyše dvoch rokov, pričom každý večer sa v spálni tohto páru odohráva milostná explózia.

„Ona nemá žiadne problémy s túžbou ani orgazmom. Dokonale si v tomto smere vyhovujeme. Trochu sa ale robím starosti s tým, ako sa všetci okolo mňa sťažujú na nedostatok sexu. Často počúvam svojich kolegov i priateľov, ktorí so svojimi partnerkami nemali sex týždne alebo mesiace. Mám si snáď pripadať divne, že u mňa doma je všetko v poriadku? Alebo sme snáď ja a moja priateľka závislí na sexe?“ pýta sa anonymne zvedavý čitateľ. Takže, pravdu, alebo spoločensky prijateľnú odpoveď?

Keď oni všade hovoria, že…

Sexuologička Nikki Goldstein z austrálskeho Sydney na svojom blogu tvrdí, že pokiaľ jedna spriaznená duša nájde druhú, a obe si navzájom rozumejú v tom, čo je ideálna frekvencia sexuálnych stretnutí, jedná sa o nesmierne šťastie. „Je fajn vedieť, že existujú páry, ktoré sú na rovnakej vlne a majú sex tak často, ako im to obom vyhovuje, ale sú v menšine,“ vysvetľuje a dodáva, že samozrejme neexistuje žiadna spoločnosťou stanovená norma sexu, ktorú by milenci mali rešpektovať , akceptovať alebo prijať.

Neporovnávajte sa, nič tým nezískate

Je síce jasné, že mnohí ľudia sa chcú porovnávať s ostatnými a často sa zaujímajú, ako to chodí v spálňach iných, ale vždy prvotne záleží na osobných preferenciách, pocitoch a chuti. „Tiež pojem sexuálna závislosť je určite zaujímavý, ale osobne v podobnú vec neverím. Každý by sa mal sústrediť hlavne sám na seba bez ohľadu na to, čo hovoria druhí. Rozhodne nie je nikto divný len preto, že si sex užíva viac ako jeho okolie,“ podotýka Nikki Goldstein, podľa ktorej sú všetky ankety zamerané na početnosť milostných stretnutí veľmi nepresné.

Štatistiky nie sú pravda

„Spochybňujem väčšinu štatistík, ktoré údajne stanovujú bežné priemery. Odpovede respondentov nikdy nie sú tak celkom úprimné, a v podstate práve kvôli nim sú potom mnohí zmätení. Takže nie, ten, kto sa miluje trikrát denne, naozaj nie je divný. Dôležité je, aby to vyhovovalo aj jeho partnerovi,“ uzatvára sexuologička.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Zlatko Pastor má rovnaký názor. „Je veľmi ťažké stanoviť hornú hranicu sexuálnej túžby a definovať hypersexualitu. Možno je ale hypersexuálny ten, kto si užíva sex viac ako vy,“ glosuje známy český odborník. Čitateľ, ktorý si prial zostať v anonymite, tak môže byť v pokoji.

Hypersexualita sa opisuje ako nadmerná či obťažujúca potreba sexuálneho vybitia, ktorá narúša partnerské vzťahy, núti „postihnutých“ k vysokej frekvencii partnerských alebo autoerotických aktivít a sťažuje sociálny či profesijný život. To sa však nášho čitateľa netýka, on mal „iba“ šťastie pri výbere partnerky. Môžete v tomto smere povedať to isté?

zdroj: prozeny.cz

Láska, alebo vášeň? Návod, ako to spoznať

facebook

Prechodený vzťah alebo keď chýba vášeň, intimita ale aj záujem o druhého