Ako si udržať pozitívnu náladu napriek negatívnym myšlienkam náprotivku

Negatívne pocity a myšlienky vedia otráviť nielen jednotlivcov, rovnako veľký vplyv môžu mať aj na jeho okolie. Ako si udržať pozitívny prístup v prípade, že vedľa seba máte niekoho naštvaného?

Všeobecne má negatívne myšlienky a nálady raz za čas v živote každý. Často stačí svojho partnera či partnerku vypočuť, prípadne prísť s ponukou menšej pomoci, a problém je čoskoro vyriešený. Pri dlhších problémoch sa ponúka aj pomoc odborníka.

Rozhodne sa z ničoho sami neobviňujte a neberte to ako vlastné zlyhanie.

Pokiaľ ale žiadne ponuky pomoci nezaberajú, a reakciou je len väčšia negativita, odporúča manželská a vzťahová poradkyňa niekoľko tipov, ako si aj v takom prípade udržať pozitívnu myseľ a dostatok energie.

Vyvarujte sa používaniu negatívnych emócií

Pri komunikácii s našimi blízkymi často „prelaďujeme“ na ich emócie. Pokiaľ je napríklad partner naštvaný, podvedome zrkadlíme rovnaké emócie, aby sme sa dostali na rovnakú vlnu.

Problém je ale v tom, že v podobnej situácii, keď prechádzame k negativizmu, si uberáme svoju vlastnú energiu. Rovnako tak aj naša pomoc býva menej efektívna, a to práve kvôli negatívnym emóciám. Odborníčka preto radí snažiť sa zostať čo najviac v pokoji, ukázať súcit i porozumenie ide aj bez toho, aby ste ohrozili svoju vlastnú energiu.

Emócie náprotivku nie sú vaša zodpovednosť

Treba si uvedomiť, že každý človek je zodpovedný sám za seba a za svoje pocity, a to aj v partnerstve. Prevzatie zodpovednosti za to, že sa manžel či priateľ cíti pod psa, a snaha to vyriešiť, je možno ako nápad zaujímavá, ale v reáli nič nevyrieši. Lepšie je udržať si pozitívny prístup a snažiť sa ho „preniesť“ aj naňho.

„Mnoho klientov, s ktorými pracujem, zistilo, že keď sa zbavia domnelej zodpovednosti za pocity toho druhého, dokážu vo výsledku nielen lepšie reagovať na danú situáciu, ale aj viac pomožu,“ uvádza vzťahová poradkyňa.

Nesúďte ani nepredpokladajte, že niečo viete lepšie

Veľakrát máme pocit, že vieme lepšie ako partner, čo je pre neho najlepšie. Lenže málokedy je to skutočne pravda. V snahe ho „donútiť“ k nejakej činnosti skôr čoskoro skončíme s podobnými pocitmi ako on. Najlepšia pomoc je tak nechať náprotivku priestor na vlastný názor.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Rovnako nie je vhodné odsudzovať niekoho za jeho negatívne pocity. Aj keď to bude treba len v skryte duše a nie nahlas, aj tak to prinesie vo výsledku viac negativity nielen druhému človeku, ale aj nám samým, vysvetľuje poradkyňa.

Nevydávajte zbytočne svoju vlastnú energiu

Vytvára váš náprotivok zo všetkého drámu? Snaží sa vo vás vyvolať emočnú reakciu, aby získal vašu pozornosť? Ak je vaša odpoveď áno, vedzte, že vo chvíli, keď zareagujete, vydávate navnivoč svoju vlastnú energiu.

„Jedna klientka, s ktorou som pracovala, zistila, že čím viac reagovala na sťažnosti manžela, tým viac ich bolo. Nakoniec to eskalovalo do bodu, keď začal byť pasívne agresívny a tvrdil, že jeho žena je rovnako agresívna a negatívna ako on. Žena nakoniec dospela do bodu, keď prestala takmer reagovať. Namiesto toho len odvetila, že má asi pravdu. Po čase muž zmenil svoje dramatické prejavy a ich manželstvo bolo nakoniec zachránené,“ uviedla odborníčka jeden z mnohých príkladov.

Ako dodáva, nejde rozhodne o to nikdy nevyjadrovať svoj postoj alebo názor. Len je vždy lepšie si uvedomiť, či to v danej chvíli skutočne stojí za to. Neprijímajte vinu, pokiaľ nie je oprávnená. Mnoho ľudí niekomu opakovane vyčíta veci, ktoré sú mimo ich kontroly. Ale len preto, že vás niekto z niečoho obviní, netreba onú vinu prijať, pokiaľ nie je oprávnená.

Ak ste za niečo zodpovední, postavte sa k tomu čelom a napravte to, ale inak zo seba nedovoľte robiť obetného baránka. V takej chvíli nie je potrebné reagovať ani sa nijako brániť.

zdroj: novinky.cz

Ako mám začať zhadzovať emočný tuk?

facebook

Biohacking ako elixír mladosti? Základom sú vitamíny, cvičenia, ale aj denník, vďačnosť a pôst