Infekcie stalkerwarom narástli o 600%, bijú na poplach experti

Riziko, že sa používatelia mobilných zariadení stretnú so stalkerwarom, dramaticky rastie. Množstvo odhalených infekcií  vzrástlo o 600 %. Celosvetovo je to pritom iba 289 %, varovali bezpečnostní experti. Vyplýva to zo štatistík oddelenia Avast Threat Labs v spoločnosti Gen.

Stalkerware označujú bezpečnostní experti často za škodlivý kód, hoci ide skôr o zneužitie technológií. Najčastejšie takéto aplikácie používajú súčasní alebo bývalí partneri a iné blízke osoby na tajné sledovanie a špehovanie obete.

Stalkerware totiž môže byť nainštalovaný na zariadení bez vedomia používateľa a následne prevádzkovaný v režime, ktorý nie je viditeľný. Hoci sa takýmto konaním ľudia zahrávajú so zákonom, nie je to pre nich prekážkou, ako dokazujú aj najnovšie dáta.

Stalkerware ľuďom často tajne inštalujú do telefónu ich násilnícki manželia, bývalí partneri, zlí priatelia alebo znepokojení rodičia a obetiam môže spôsobiť závažné fyzické aj psychologické ujmy. Nejde len o krádež osobných dát, ale aj o praktické dopady na ich bezpečie.

Počas posledných troch rokov objavili výskumníci z Avast Threat Labs širokú škálu mobilných aplikácií, ktoré slúžia na nedobrovoľné sledovanie ľudí. V rámci odstraňovania týchto nebezpečných aplikácií spolupracovali s obchodmi s aplikáciami, ako je napríklad Google Play.

Najčastejšie obetí sú deti

Nedávna analýza ukázala, že jedným z najrozšírenejších foriem stalkerwaru sú rodičovské aplikácie, ktoré ľudia zneužívajú na sledovanie hovorov, SMS správ, aktivity na internete a sociálnych sieťach, nahrávanie audia a videa, zhotovovanie fotografií alebo snímok obrazovky a tiež na zistenie aktuálnej polohy.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Ďalšou častou formou stalkerwaru sú aplikácie, ktoré sa vydávajú za lokátory stratených alebo ukradnutých zariadení. Tieto aplikácie sa po inštalácii buď úplne schovajú, alebo sa vydávajú za iné aplikácie – napríklad poznámky, aby ich nič netušiaci užívateľ nedokázal odhaliť. Útočník môže následne tieto aplikácie na diaľku ovládať a užívateľa bez jeho vedomia špehovať.

Ako spoznať, že máte na zariadení stalkerware?
  • Zariadenie sa začalo z ničoho nič spomaľovať, dochádza častejšie k zamŕzaniu a pádom aplikácií, čo indikuje zhoršenie jeho výkonu.
  • Nastavenie telefónu sa zmenilo bez vášho vedomia. Ak ste si všimli nové domovské stránky v prehliadači, nových ikon na ploche, iného predvoleného vyhľadávača alebo iných zmien, ktoré ste nevytvorili, stalkerware by mohol byť príčinou.
  • Dostávate podozrivé oznámenia, ako sú vyskakovacie okná a chybové hlášky z aplikácií, ktoré predtým fungovali bez problémov.
  • Na výpise účtu za telefón vidíte nevysvetliteľné hovory, ktoré ste neuskutočnili.
  • V minulosti mohol útočník mať prístup k vášmu zariadeniu.
  • Útočník vie, čo robíte, s kým sa bavíte a kde sa nachádzate.

zdroj: novinky.cz

Mobil vám môže zničiť vzťah!

facebook

Ako odolať nutkaniu kontrolovať partnerov mobil