Miluje mobil viac než vás? Vieme, ako ho tejto závislosti zbaviť!

Mobil je ako zákerný vírus. Nakazíte sa náhle, pričom prvotné príznaky bývajú nešpecifické. Za pár týždňov už s partnerom sedíte oproti sebe a jeden z vás (či obaja) neustále kontrolujete svoj chytrý telefón. Alebo ste už vo fáze, kedy má mobil radšej než vás?

„Wi-Fi nemáme, skúste hovoriť spolu.“ Vtipná hláška, ktorú s obľubou používajú mnohé reštaurácie, sa stala smutným fenoménom. Chytré telefóny ničia vzťahy, čo je zrejmé nielen v oných reštauračných zariadeniach. Aj výskum texaskej univerzity Baylor potvrdil, že ich používanie zabíja romantiku a prehlbuje depresie. A niet divu …

„Opomínaný partner sa necíti dobre a hlási nižšiu úroveň uspokojenia vo vzťahu,“ uviedol profesor James Roberts pre odborný magazín Počítajte v ľudskom správaní s tým, že 46,3 percent zo 453 respondentov priznáva, že si v prítomnosti druhého nemôžu pomôcť a neustále na svojom mobile „visia“ aspoň očami. Vedie to k odcudzeniu. Čo si počať s týmto javom, ktorý dostal názov „phubbing“?

Nikto nie je dokonalý, ale …

Vzťahová a rodinná terapeutka Vanessa Marin zo San Franciska na svojom blogu uvádza, že prvotne je nutné si uvedomiť, že phubbing znamená to, keď kvôli telefónu ignorujete svojho partnera alebo si on vôbec nevšíma vás. „Je to niečo ako pohŕdanie partnerstvom,“ zhŕňa odborníčka a dodáva, že priemerný človek kontroluje svoj mobil každých šesť minút, čo je asi 150-krát za deň! Niet divu, že jedinec, ktorý nie je infikovaný mobilným vírusom, je vedľa „nakazeného“ otrávený!

Osamelosť, nedostatok rešpektu, zle strávený čas, nuda. Toto všetko môžete vy alebo on cítiť, ak jeden z vás často držia prístroj v ruke a nemieni ho len tak odložiť. Ak sa rozhodnete, že s tým chcete skoncovať, skúste nasledujúce finty.

Choďte partnerovi príkladom

Je ťažké niekoho na niečo upozorňovať, keď sami nedodržiavate pravidlá. Začnite tým, že pôjdete príkladom. V jeho spoločnosti automaticky vypínajte zvuk (zvonenie). Zvlášť, keď sa bude jednať o intímnejšie chvíle typu spoločná večera alebo prechádzka.

„Stále niečo hľadáš v mobile. Mohol by si ho, prosím, odložiť a venovať mi pozornosť? „Vždy ide o to obmedziť phubbing v situáciách, kedy spolu ako pár kvalitne trávite čas (sledovanie televízie sa medzi to nepočíta). Pestujte svoje návyky a ukazujte druhému, že to ide aj bez mobilu. Rozhodne si ho nenoste do spálne a milenca požiadajte o to isté.

Ukážte mu aj iný život

„Ak sa vyhovárate na to, že si potrebujete nastaviť budík a preto máte mobil stále aj na nočnom stolíku, ste stále v pokušení,“ dodáva Vanessa Marin. To sa však dá vyriešiť. Budík si kúpte manuálny a nadviažte tam, kde ste pred mesiacmi, alebo dokonca rokmi prestali. Tulte sa k sebe, navzájom si masírujte chrbát alebo si rozprávajte, čo ste cez deň zažili. Akýkoľvek druh kontaktu, ktorý nezahŕňa telefón, je skvelý!

„Dajte si za cieľ, že ráno či počas dopoludnia si vzájomne venujete aspoň päť minút, kedy mobil nebudete mať na očiach ani na dosah. Poprajte si treba veľa šťastia v zamestnaní, zaveďte reč na to, čo budete robiť večer, „odporúča terapeutka. Približne po týždni dodržiavania tohto jednoduchého pravidla spoločne zhodnoťte, aký dopad na váš vzťah tento experiment mal.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Zmenilo sa niečo v spálni a mimo nej? Preberte pozitíva a ako „udržujúcu terapiu“ navrhnite dni bez mobilu. Čo tak každú stredu a potom ešte piatok? Za každé porušenie pravidiel môže byť partner „potrestaný“ treba pokutou do spoločnej kasy. „Aj malé zmeny v telefónnej etikete môžu spôsobiť obrovské zmeny vo vzťahoch,“ uzatvára Vanessa Marin. V prípade, že druhý nie je ochotný pristúpiť na kompromisy, je na mieste zamyslieť sa, prečo je pre neho telefón dôležitejší ako vy. A či to hodláte akceptovať.

zdroj: prozeny.cz/

Až naveky? 5 vecí, vďaka ktorým láska vydrží!

facebook

Najčastejšie chyby, ktoré ženy robia v zamilovanosti a časom toho ľutujú