Mliečne výrobky, ktoré by ste už po päťdesiatke jesť nemali a ktoré určite áno

Zatiaľ čo časť ľudí má pocit, že mliečne výrobky s výnimkou masla a syrov sú pre malé deti, iní milujú jogurty a mlieko vrátane ochutených produktov bez ohľadu na vek. Preto je dobré vedieť, ktoré jesť bez obáv a ktoré radšej obmedziť.

Jedno je isté. Ľudia starší ako päťdesiat rokov sú náchylnejší na chronické ochorenia, ako sú choroby srdca a ciev, diabetes 2. typu či napríklad osteoporóza. Je pravda, že práve o pevnosti kostí do veľkej miery rozhoduje príjem vápnika v detstve, ale nie je dôvod sa mu v dospelosti vyhýbať. Dietológovia navyše poukazujú na to, že konzumácia mlieka, syrov či jogurtov je spojená so zníženým rizikom vysokého krvného tlaku, srdcových chorôb a už spomínanej cukrovky. Pokiaľ ide o vplyv na riziko rozvoja rakoviny, mliečne výrobky zrejme nehrajú úlohu.

Je pritom namieste spomenúť aj výskumy, ktoré poukazujú na to, že práve vďaka mliečnym výrobkom sa dá úspešne chudnúť, pretože obsahujú bielkoviny – tie lepšie a na dlhší čas zaháňajú hlad, a my sa preto toľko neprejedáme, navyše pokiaľ sa dostatočne hýbeme, pomáhajú zachovávať našu svalovú hmotu.

Osobitnú pozornosť venujte syrom – brie, hermelíny a camemberty jedzte len po malých kúskoch, ementály a eidamy so 45% tuku po plátkoch. Ale pozor, dosť tuku obsahuje aj domnelo diétna mozzarella, ani tej by ste preto nemali jesť príliš.

Na druhú stranu odborníci dospeli aj na základe štúdií k názoru, že práve tvrdé syry sú vzhľadom na obsah bielkovín a vápnika pri chudnutí relatívne vhodné, rozhodne vhodnejšie ako napríklad údeniny. Ako navyše ukázala táto štúdia – syry rýchlo nasýtia a nie je veľmi vysoké riziko, že sa nimi prejete.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
A čo takto déčko?

Mliečne výrobky navyše potrebujeme nielen kvôli vápniku a bielkovinám, jogurty a kyslé mlieka sú zdrojom probiotických baktérií, nutných pre zdravie črevnej mikrobioty, a imunitu môžu ovplyvniť aj ako zdroj dôležitého vitamínu. Okrem pobytu na slnku je možné menšie množstvo vitamínu D získať z potravín. Najvhodnejšia je tresčia pečeň, tučné ryby, vajíčka alebo mliečne výrobky. Strava je síce menším zdrojom ako slnečné žiarenie, ale oba zdroje sú pre nás najlepšie, pretože sú prirodzené.

Keďže je vitamín D rozpustný v tukoch, je logické, v akom type výrobkov ho bude viac. Maslo aj smotana sú výdatnejším zdrojom, rovnako ako tučnejšie syry, ale zle si neviedli ani syry typu žervé. Podľa odporúčania vydaného Štátnym zdravotným ústavom je najväčšou istotou siahnuť po mlieku alebo iných mliečnych produktoch s deklarovaným prídavkom vitamínu D, pretože potom už tučnosť výrobku nehrá rolu.

zdroj: prozeny.cz

Biohacking ako elixír mladosti? Základom sú vitamíny, cvičenia, ale aj denník, vďačnosť a pôst

facebook

Dostatok vitamínu D v strave môže zabrániť vzniku rakoviny hrubého čreva