Hovoríte o svojom tele škaredo? Vaša dcéra to od vás odkuká!

Vzdycháte doma nad tým, ako sa vám nedarí zhodiť pár kíl? Alebo hovoríte o tom, ako už ste stará? Prípadne vyjadrujete nespokojnosť s niektorou časťou svojho tela? Pozor, hlavne to nehovorte pred svojimi dcérami!

Deti sa od svojich rodičov učia napodobňovaním. A obzvlášť malé dievčatká od svojich matiek odkukajú mnohé. A tak povzdychy nad veľkým zadkom, pneumatikou okolo pása či nutnosťou diéty vedú k tomu, že vaše dcérky budú o sebe zmýšľať úplne rovnako.

Výskum hovorí jasne

Len pramálo žien je naozaj spokojné so svojím vzhľadom a postavou. Smutné ale je, že pocity toho, že sme málo pekné, začíname cítiť už ako malé dievčatká. Prieskum, ktorý zorganizovala kozmetická spoločnosť Dove a zverejnil ho britský denník Daily Mail, prišiel s tým, že tretina mladých dievčat odkukáva negatívny prístup k svojmu telu od svojich matiek. Čísla z prieskumu hovoria jasne:

  • 69 percent žien priznáva, že ich dcéry sú svedkom toho, ako o svojom tele či vzhľade hovorí negatívne
  • 34 percent matiek potom dodáva, že tento prístup k telu ich dcérky okukávajú
  • 71 percent mladých dievčat sa cíti byť pod tlakom kvôli kráse
Je to tak

Odborníci s výsledkami prieskumu jednoznačne súhlasia. „Ako o sebe zmýšľa matka, tak o sebe pravdepodobne bude zmýšľať dcéra. Ak mama stále komentuje svoj vzhľad, svoju váhu, tak formuje aj sebavedomie svojej dcéry. Realita je potom taká, že mám v terapiách osemročné dievčatká, ktoré odmietajú jedlo, prípadne ho výrazne redukujú,“ hovorí rodinná terapeutka. Ako vysvetlenie od týchto detí počúva vety typu „mamička tiež neje“ alebo „nechcem sa trápiť tučným telom ako ona“.

Keď sa pozriete okolo seba, vidíte dcéry anorektičky, bulimičky, dcéry, ktoré neraňajkujú, hladujú či jedia len sladkosti, používajú jednostranné diéty. V mnohých prípadoch je to výsledok toho, ako to s jedlom a vzťahom k vlastnému telu majú matky týchto dievčat.

„Môžem s istotou povedať, že matka a jej celkový postoj k jedlu, predchádzajúce aj doterajšie stravovacie návyky, jej subjektívne vnímanie vlastného tela a tiež jej vnútorné emočné a duševné pochody majú podstatný vplyv na správanie dcéry v oblasti stravovania a prístupu k vlastnému telu,“ dodáva terapeutka

A ak máte pocit, že napríklad dvojročné dievčatko z toho ešte nemá rozum, ste na omyle. Do piatich rokov je nutričný aj emočný vplyv matky najsilnejší. Do pätnástich rokov značný a od pätnásteho roku sa vďaka kultúrnemu, sociálnemu, migračnému i osobnostnému vývoju dieťaťa nutrične emočný vplyv matky dostáva do pozadia a iba sa uplatňujú naučené nutričné vzorce, ktoré buď prevládnu, alebo sú potlačené vďaka samotnému presvedčeniu dieťaťa.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Prečo?

Matka je najbližšou osobou dieťaťa, dieťa jej bezhranične verí. Tak to vnímajú dcéry aj synovia, u dievčat je ale vplyv matky ešte silnejší. Mama ukazuje dcéram, o čom ženstvo a vzťah k telu je.

Dcéry sa od matiek učia v podstate všetko. Od výberu potravín, aké volia v čase pohody, aké vo chvíľach stresu, v aký čas je zvyknutá jesť, ako sa pri a po jedle cíti (či má výčitky, že opäť zhrešila), ako jedlo spája so svojím vzhľadom a podobne.

Je to až desivé, ale svojimi postojmi v oblasti jedla a vnímania seba samého môžete ovplyvniť v podstate celý život svojej dcéry. Hrozia poruchy príjmu potravy či držanie diét, ale neblahý dopad to má aj na sebavedomie, úctu k sebe samej, ale aj na vzťah k mužom. Len vyrovnaná matka spokojná so svojim telom môže vychovať spokojnú a sebavedomú mladú dámu!

zdroj: prozeny.cz

Počuli ste už o všímavom rodičovstve? Znamená to spomaliť, ovládať svoje emócie a mať k deťom bližšie

facebook

Čo vštepiť deťom, aby v živote obstáli a boli šťastné?