Ryža ako diétna príloha? Nie tak úplne. Aký druh vybrať a prečo je tá biela najhoršia

Ľudia, ktorí sa snažia schudnúť, často obmedzujú prílohy. Najmä zemiaky a cestoviny, zatiaľ čo ryže sa toľko neboja, pretože ju považujú za diétnejšiu. Zďaleka to však neplatí o všetkých ich druhoch – po niektorých môžu dokonca skôr pribrať.

Keď sa povie ryža, väčšine z nás sa vybaví bežná biela ryža. Odborníci na výživu však odporúčajú skôr ryžu hnedú, nelúpanú, označovanú napríklad ako natural. Napríklad renomovaná zámorská Mayo Clinic s odkazom na Dietary Guidelines for Americans – oficiálne výživové odporúčania vychádzajúce z odborných štúdií – presadzuje, aby najmenej polovica všetkých obilnín, ktoré jeme, bola celozrnných.

Ako je to s glykemickým indexom

Zlou voľbou, najmä pokiaľ ide o chudnutie, je naopak ryža jazmínová, typická pre čínsku kuchyňu, ktorá sa vďaka svojej jemnej chuti teší obľube aj v Česku. Vysvetlením je glykemický index, respektíve rozdiel v tejto hodnote pri rôznych typoch ryže. Tento údaj, zjednodušene povedané, udáva, nakoľko vás daná potravina zasýti, presnejšie povedané udáva rýchlosť využitia glukózy. Jazmínová ryža má vysoké GI 109 a veľmi skoro vám po nej vyhladne. Podobne zle je na tom už len pivo alebo sušené datle. Na porovnanie sacharóza – repný cukor, ktorým prisladzujeme v domácnosti nápoje a pokrmy a ktorý sa hojne využíva pri priemyselnej výrobe potravín, má GI 68.

Hnedá prírodná má GI päťdesiat, ryža basmati okolo 60, a to už je veľký rozdiel. Udáva sa pritom, že pri redukčných diétach sa hodí jesť potraviny s GI menším ako 55.

Tak ako pri iných potravinách aj tu samozrejme záleží na množstve – prílohová porcia ryže by mala mať dajme tomu 150 gramov, čo nie je zase tak veľa, obvykle si naberieme viac. Oplatí sa to pre predstavu párkrát zvážiť.

Viac šupiek, viac živín

Nejde len o glykemický index, nelúpaná ryža obsahuje v porovnaní s ryžou bielou oveľa viac zdraviu prospešných látok. Ryža natural bude obsahovať viac vitamínov skupiny B a E a minerálnych látok, najmä draslíka, horčíka, železa či vápnika ako biela. Podobne je to s vlákninou. Zníženie ich obsahu možno prirovnať k bežnému obiliu, keď je zrnko zbavené povrchových vrstiev, získame z neho bielu múku, keď sú ponechané, je celozrnná, a teda aj vďaka vláknine tmavšia. V Ázii ryžu často dopĺňajú sójou, strukovinami, ale aj zeleninou, tak má výsledný pokrm aj solídny obsah bielkovín a vlákniny, o to lepšie zasýti.

A ako si v porovnaní s hnedou ryžou a ryžou bielou nimi stojí ryža parboiled? Je to vlastne špeciálne upravená ryža, ktorej zrnká sú pred vylúpaním vystavené vysokému tlaku, takže sa časť vitamínov a minerálnych látok dostane z povrchových vrstiev do jadra. Vďaka tomu ich obsahuje viac ako bežná ryža biela, ale inak má podobný glykemický index ako ona.

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
Biela ryža neškodí, ani nepomáha

Pred časom prebehol médiami článok odkazujúci na iránsku štúdiu, podľa ktorej je konzumácia bielej ryže rovnako riziková ako jedenie sladkostí a výsledkom môže byť rozvoj ochorenia srdca a ciev. Bol to však veľmi zjednodušený výklad.

Po bielej ryži síce neschudnete a nebudete zdravšie, ale to, čo škodí, nie je ona sama, ale nedostatok vlákniny, vitamínov, živín a ďalších zložiek potravy. Inými slovami, aj tu je výsledkom odporúčania: ak môžete, nahraďte bielu ryžu tmavú.

Kde sa vzala červená ryža

Ryžou existujú tisíce druhov a variantov. Okrem hnedej ryže môžete vyskúšať ešte menej obvyklú ryžu červenkastých odtieňov. Táto tiež nelúpaná ryža za červenú farbu vďačí antokyaninu, pigmentu rozpustnému vo vode. Okrem vlákniny obsahuje množstvo antioxidantov a tiež nenasýtené mastné kyseliny a taktiež sa predáva ako surovina na varenie.

A možno ste narazili aj na pojem červená kvasnicová ryža alebo Red Yest Rice, prípadne japonsky dojčí, čo je trochu iný prípad – ide o bielu ryžu fermentovanú pomocou kvasiniek Monascus purpureus. Výťažok z nej sa predáva ako potravinový doplnok, pretože má mať pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu, ktorý potvrdzujú aj odborné štúdie. Tie však varujú pred jej neopatrným užívaním, pretože obsiahnutá látka monakolin K môže mať negatívny vplyv napríklad na svaly a pečeň. Pri ich užívaní by sa preto napríklad nemal piť alkohol. Táto ryža by sa nemala tiež používať, ak človek užíva na cholesterol lieky, pretože niektoré z nich obsahujú rovnakú účinnú látku. Červená kvasnicová ryža sa tiež niekedy požíva ako potravinárske farbivo.

zdroj: prozeny.cz

Homocysteín

facebook

Varíte si ovsenú kašu s vodou, aby ste schudli? Zle!