Ženy po 50 sú staré, zato muži zrelí? Prestaňte veriť nezmyslom a užite si konečne slobodu

Ak v niečom existuje spravodlivosť, tak je to starnutie. Môžeme sa na hlavu stavať, skúšať rozkázať vetru aj dažďu, ale ráno sa bez ohľadu na pohlavie aj postavenie budíme všetci zase o deň starší. A napriek tomu sa od určitej chvíle začne spoločnosť pozerať na ženy a mužov rozdielne. Ženy zrazu starnú, muži zrejú…

Nedávno som počas jedného týždňa zaznamenala v médiách dva rozhovory. V jednom päťdesiatročný herec nadšene rozprával pri príležitosti svojho jubilea historky z mladosti a bol veľmi rád, že má načo spomínať. A v druhom sa čerstvo päťdesiatročné herečky počas rozhovoru spýtali, či jej nevadí, keď sa povie, koľké narodeniny vlastne oslavujú. Prečo by malo?

O rodovej rovnosti sa diskutuje v mnohých oblastiach – a rod zohráva veľkú úlohu aj vo všeobecnom prístupe k veku. Zaujímalo ma, prečo to tak je. Vzťahová koučka a mediátorka Jana Řehulková zdieľala svoje skúsenosti z praxe, kde s klientmi krízu veku krízy často riešia, a zároveň sa podelila o pár tipov, ako si starnutie užívať. Novinárka Lucie Šilhová, autorka série fejtónov Očami päťdesiatky, zase ukázala optimistický pohľad na vek po päťdesiatke.

Vek u mužov a žien… V čom sa líšia?

Rozdiely vo vnímaní veku u žien a mužov sú zrejmé ako z hľadiska individuálneho, tak spoločenského. A je bežné, že zatiaľ čo mnohí páni pyšne spomínajú, čo sa im podarilo, a do budúcnosti hľadia s optimizmom, rovnako staré dámy naopak často pociťujú tlak na to, aby s vekom a príznakmi starnutia bojovali, napríklad sa denne musia vyrovnávať s reklamami na rozmanitých anti-age produkty.

Ako upozorňuje Jana Řehulková: „Spoločnosť tradične oceňuje mužov za ich skúsenosti a znalosti, za to, čo vybudovali a dokázali, zatiaľ čo ženy sú často oceňované iba na základe svojho vzhľadu.“ Pritom všetci starneme rovnako.

Predtým sa cenili skúsenosti, dnes vzhľad

Paradoxné je, že v minulosti bývali staršie ženy oceňované pre svoje životné skúsenosti a múdrosť, zatiaľ čo dnes namiesto zdôrazňovania profesných či osobných kvalít padajú vety typu „starne s gráciou“ alebo „vyzerá na svoj vek, možno skôr na viac“, prípadne „na svoj vek vyzerá skvele“.

V čom je podľa Jany Řehulkovej problém modernej spoločnosti? „Nátlak na udržanie mladistvého vzhľadu môže u žien viesť k obavám, že nebudú schopné plniť spoločenské štandardy krásy, hoci sa jedná o prirodzený proces starnutia.“ A potom musia bojovať proti stereotypným predstavám: správať sa a obliekať „úmerne svojmu veku“, vyberať si aktivity, ktoré sú vhodné pre ich vekovú skupinu… A to môže frustrovať a viesť k pocitu, že si nemôžu slobodne žiť svoj život.

Ako sa netrápiť vekom po päťdesiatke

Je pravda, a Jana Řehulková to potvrdzuje, že práve päťdesiatka je považovaná za zásadný a symbolický predel: „Ľudia vnímajú, že vstupujú do druhej polovice života. Pre mnohých predstavuje zlom a uvedomujú si, že majú stále menej času na dosiahnutie svojich cieľov a plánov.“

Čo s tým a ako sa prestať trápiť niečím, čo sa nedá ovplyvniť? Pravda je, že roky pribúdajú každému rovnako, a zásadné je sa za svoj vek nehanbiť. Veď nie je za čo! Ženy by mali rozhodne zapracovať na svojom sebavedomí a sebaúcte, nenechať sa ovplyvniť tlakom spoločnosti a starnutie si užívať. Ako na to?

GreenSun - Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.
GreenSun – Ekologický prací prostriedok, ktorý Vám ušetrí až 60 % energie.

Udržiavať aktívny a zdravý životný štýl: Pravidelná fyzická aktivita a zdravá strava pomôžu cítiť sa dobre vo svojom tele a zvýši sebavedomie.

Nájsť si koníčky a záujmy prinášajúce radosť: Dôležité je zvoliť také činnosti, ktoré prinášajú pocit naplnenia. Zamestnáte sa a nebudete mať príležitosť premýšľať nad tým, že nie ste dosť mladí na to, aby ste sa bavili.

Hľadať podporu: Mať okolo seba rodinu, priateľov a skupiny zdieľajúce podobné záujmy pomôže cítiť prepojenie s ostatnými a povzbudí v ťažších chvíľach.

Udržiavať pozitívne myslenie: Naučte sa oceniť, čo máte a čo ste dosiahli, zmiernia to pocity nedostatočnosti. Je dôležité si uvedomiť, že starnutie je prirodzený proces, ktorý sa týka každého.

Odmietnuť spoločenské normy: Diktujú vám normy, ako by ste mali vyzerať a správať sa, pretože na to (ne)máte vek? Potom sa im nebojte postaviť, zvlášť pokiaľ sa vo vás snažia vyvolať pocity viny či nevhodnosti.

Naučiť sa byť sebestačné: O svojich životných cieľoch a cestách rozhodujte samy. Prevezmite kontrolu nad svojím životom.

zdroj: prozeny.cz

Plameň dlhovekosti zapália pikantné potraviny

facebook

Láska a zdravie: Ako spolu súvisia, aký vplyv má láska na našu psychiku a prečo je liekom na dlhovekosť?